(ČTK) – Slavná sarajevská knihovna, zničená na počátku obléhání bosenské metropole v srpnu 1992, už zase krášlí nábřeží řeky Miljacky. Podle serveru deníku Oslobodjenje z budovy po letech konečně zmizelo lešení a její nádherně zbarvená fasáda opět září do daleka. Rekonstrukce budovy, na kterou přispěla Evropská unie i řada dalších dárců včetně české metropole, ale ještě zdaleka není u konce. Pokud všechno půjde podle plánu, otevře se knihovna za dva roky.
Monumentální stavba v maurském slohu, u jejíhož vzniku stál i architekt českého původu Karel Pařík, tak sice po patnáctileté rekonstrukci vstala z popela, velká část jejích cenných fondů ale zmizela v nenávratnu. Plameny, které v noci z 25. na 26. srpna 1992 zažehly dělostřelecké granáty vypálené se srbských pozic, totiž kvůli odstřelovačům nebylo možné hasit. V ohni, který zničil téměř vše kromě obvodových zdí, našlo zkázu více než 300.000 knih, mezi nimi stovky unikátních rukopisů.
Děkuji za perfektní popisky pod fotografiemi. Zatím se všechny články o trati soustřeďují na stavbu estakády. , Estakáda je sice…
Petr Tak to záleží na samotném prodejci a výrobci oken, jaké bude mít stanovené dodací lhůty. Protože jemu dodá skla…
Tu technickou pomoc při zakládání první řady je fakt skvělá možnost využít. Ono to zase nestojí nijak moc a není…
Heluz je v podstatě dost populární značka výrobce stavebního materiálu v Česku, hlavně jsou známí svými dobrými izolačními vlastnostmi. Úplně…
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...