SB: Česko má jeden z nejdelších procesů povolování staveb v Evropě

SB: Česko má jeden z nejdelších procesů povolování staveb v Evropě

(3. 11. 2016) Hlavním problémem je třístupňový povolovací proces.

 
 
 
 

SB: Česko má jeden z nejdelších procesů povolování staveb v Evropě

(ČTK) - Česká republika má jeden z nejdelších procesů povolování staveb v Evropě. Lhůta pro získání všech povolení k menší stavbě, jako je například rodinný dům, činí v Česku průměrně 247 dní. V Evropě je delší už jen na Kypru, v Moldávii a na Slovensku. Vyplývá to ze studie Doing Business, kterou každoročně vydává Světová banka a v níž hodnotí 189 zemí. V celkovém hodnocení rychlosti a transparentnosti povolování Česko meziročně celosvětově klesla ze 127. na 130. místo.

Hůře než Česká republika jsou v žebříčku například Afghánistán, Bangladéš nebo Súdán. Vůbec nejvíce času zabere získání všech razítek v Kambodži, v průměru téměř dva roky. "To ale asi nejsou země, se kterými bychom se chtěli srovnávat," uvedl generální ředitel developerské firmy Ekospol Evžen Korec. Ještě horší situace je podle něj při získání povolení pro větší stavbu. "Tam se lhůta šplhá až na 1825 dnů. Například povolování velkých bytových projektů zabere tři až pět let. Spočítali jsme, že těmito neúměrnými průtahy se cena bytu zvedne až o pět procent," doplnil Korec.

Za hlavní problém považuje třístupňový povolovací proces. Stavitel musí jednak získat rozhodnutí o vlivu stavby na životní prostředí (EIA), dále územní rozhodnutí a stavební povolení. "Na všech třech stupních povolování je možné se odvolávat znovu a znovu k již vypořádané připomínce. To prodlužuje celý proces, který je administrativně neúnosně náročný. Ale zároveň to opakovaně zpochybňuje již vydaná povolení," dodala mluvčí konkurenční společnosti Central Group Marcela Fialková.

Korec by možnost podávat odvolání podmínil složením kauce. Pokud by se odvolání ukázalo jako neoprávněné nebo šikanózní, kauce by propadla. "Výrazně by se tím omezil byznys účelově založených občanských sdružení, které se vydíráním stavebníků živí. Právo vyjádřit se má nyní v podstatě kdokoliv i z druhého konce republiky. Ne pouze dotčená veřejnost," uvedl.

Jediným možným řešením je podle něj sloučení všech tří procesů do jednoho a jednoznačné stanovení maximálních lhůt, které budou úřady muset respektovat. Novela stavebního zákona, kterou nyní projednává Sněmovna a platit by mohla od poloviny příštího roku, s možností sloučení tří procesů do jednoho počítá.

Poradce ministra průmyslu Miroslav Zámečník minulý týden na tiskové konferenci řekl, že Česká republika si v žebříčku Doing Business, který bude sestaven Světovou bankou (SB) v roce 2017, pravděpodobně pohorší v hodnocení podnikatelského prostředí. Vliv podle něj bude mít zavedení elektronické evidence tržeb. Zámečník dodal, že také není jisté, zda Česko stihne přijmout nový stavební zákon. V rychlosti vyřízení stavebního povolení je přitom ČR nyní na chvostu žebříčku. "Předpokládám, že si pohoršíme. O kolik přesně nevím," uvedl Zámečník.

V letošním žebříčku Doing Business patří ČR 27. příčka na světě. Loňská zpráva Česku přisoudila 36. místo, což by znamenalo zlepšení o devět příček. SB však v letošní zprávě v důsledku změny metodiky a dalších faktorů loňské umístění upravila na 26. pozici. Česko si tak o jeden stupeň pohoršilo.

Světová banka u 190 zemí sleduje, jak regulační opatření ovlivňují podnikatelskou aktivitu. První příčku v nejnovější zprávě Doing Business obsadil Nový Zéland. Ze zemí visegrádské čtyřky si nejlépe vedlo Polsko, které skončilo 24. Slovensko obsadilo 33. místo a Maďarsko 41. místo.

 
 
 
 

3. 11. 2016 20:58:35. Re: SB: Česko má jeden z nejdelších procesů povolování staveb v ... Jitka

  Sloučení tří řízení do jednoho vypadá jako dobrý nápad, ale ještě by to chtělo zrušit speciální stavební úřady. Když nebude stavby umísťovat jeden místně příslušný úřad, bude v území zmatek.
A co dokumentace? Dneska investor na začátku předkládá jen zjednodušenou levnější verzi a když neuspěje, tak aspoň tolik netratí.

3. 11. 2016 21:16:25. Re: Re: SB: Česko má jeden z nejdelších procesů povolování stave... Jiří Kalvach

  S tím je třeba souhlasit. Jen se neřeší kompetence stavebníhi úředníka, který sice je soustavně školen v Benešově, ale jeho způsobilost ověřovat PD to nemění, tedy posoudit správně vhodnost či úplnost dokladů, které se přikládají ohledně vztahů stavby s inž.sítěmi nebo se sousedy či přístupy na pozemek. A jiné vcelku logické souvislosti. Dnes jde o trapnosti v práci těchto úřadů, která nemá obdoby. Zkuste třeba Frýdek-Místek, chcete-li se "pobavit".

8. 11. 2016 07:42:06. Re: Re: Re: SB: Česko má jeden z nejdelších procesů povolování s... Jitka

  Veškeré kompetence vycházejí ze zákonů. Úředník může požadovat jen to, na co má podle zákona právo. Kdyby chtěl řešit něco, co je sice logické, ale v zákoně to není, stavebník se odvolá a odvolací orgán mu dá za pravdu. Na druhou stranu ze zákonů vychází i byrokracie - stavební úřad musí chtít i nelogickou zbytečnost, pokud ji má v zákoně, jinak přijde kontrola a dál si to můžete domyslet.

Prostě v našem právním prostředí rozum pláče.

6. 11. 2016 18:24:59. Re: SB: Česko má jeden z nejdelších procesů povolování staveb v ... Pavel

  Přesto se daří developerům stavět i bez územního rozhodnutí.

8. 11. 2016 07:50:23. Re: Re: SB: Česko má jeden z nejdelších procesů povolování stave... Jitka

  Ano, i tohle vychází z právního prostředí. Kdo zákony dodržuje, má problémy. Kdo ne, je na tom líp, protože donutit někoho, aby udělal, co nechce, je v podstatě nemožné, Nedonutíte ho nestavět, nedonutíte ho bourat - a řekněte o kolika černých stavbách, obzvlášť těch velkých, které byly skutečně zbourány, víte? Většina investorů třeba i zaplatí pokutu, někteří třeba i přestanou stavět, ale že by bourali? To tu stavbu raději opustí a "úřade, dělej si s ní, co chceš". Tak to "úřad" radši dodatečně povolí.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz