Schodiště Bono Publico

Schodiště Bono Publico

Velké náměstí, Hradec Králové

(21. 12. 2021) architekti chmelík & partneři 

   
 
 
 
 

Schodiště Bono Publico

Kryté schodiště se nachází na jižním svahu historického jádra města, je zapsáno v seznamu kulturních památek. Začíná branou v barokní hradbě v ulici Komenského, na opačné straně ústí průchodem do Velkého náměstí. Bono Publico představuje typ schodiště položeného příčně po svahu tak, že spojuje výškově značně odlišné úrovně komunikace – převýšení obou vstupních úrovní činí 11,6 m, průměrné stoupání je tedy 18°.


Stavebně je Bono Publico řešeno jako krytý obestavěný koridor se čtyřmi schodišti oddělenými trojicí podest. Dolní vstupní část má podobu portálové stěny s atikou mírně předstupující spodní tarasní zeď teras, výstupní horní část prochází úzkým křídlem napojeným na zadní trakt biskupské rezidence.

Při rekonstrukci se odstranily poškozené omítky, spáry zdiva byly proškrábány. Nové omítky jsou sanační ve skladbě pro vysoký stupeň zasolení. Jejich povrchová úprava byla provedena vápenným fasádním nátěrem s obsahem organických pojiv. Tam, kde byl instalovaný systém mírné drátové elektroosmózy, se omítka prováděla sanační jádrovou vrstvou (porézní a hydrofobizované) a sanačním štukem pro sjednocení a vyhlazení povrchu omítky.

Pro snížení vlhkosti ve zdivu byla stavba odkopána do úrovně jejího založení, srážkové a podpovrchové vody se odvedly liniovou drenáží. Stěny jsou opatřeny izolací v kombinaci s jílovým těsněním. Tato opatření doplňuje systém mírné drátové elektroosmózy, který snižuje vlhkost konstrukcí.

Pod schodišťovými stupni byly uloženy kabelové žlaby, v nichž jsou vedeny trasy slaboproudé a silnoproudé elektrotechniky. Schodiště je vybaveno ozvučením včetně ovládání pro hudební produkci. Jedná se o deset reproduktorů včetně dvou ovládacích panelů. Reproduktory jsou uloženy na každé ze tří pískovcových podest.
 
Autorská zpráva

Investor: Statutární město Hradec Králové
Autoři: Jaromír Chmelík, David Baďura
Sanační technologie a postupy: Petr Rohlíček
Statické řešení výkopových prací: Bohumil Rusek
Kanalizace a drenážní opatření: Petr Studený, Martin Kalmus
Dodavatel stavby: MATEX HK, s.r.o..hlavní stavbyvedoucí Petr Dvořák

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2020

 
 
 
 
50.2083542
15.8327222
Schodiště Bono Publico

Schodiště Bono Publico
Velké náměstí
Hradec Králové

Komentáře ke článku

 
 
 
 

7. 2. 2024 04:03:57. Garanti nabídka půjčky. Garanti pujcky

 
 
 
 

7. 2. 2024 04:03:57. Garanti nabídka půjčky. Garanti pujcky

  Dobrý den. Jsme pujcky Garanti. Jsme cestní a spolehliví veritelé. Poskytujeme pujcky za jasných a srozumitelných podmínek se sazbou 3.85%. Nabízíme jak podnikatelské pujcky, osobní pujcky, pujcky na auta a úcty. Pokud je vaše žádost o pujcku stále platná, kontaktujte nás prímo na: garrantiloans@gmail.com

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2024 Business Media One, s. r. o., Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: a href="mailto:stavbaweb@bmone.cz"stavbaweb@bmone.cz/a