Se stavbou a provozem koncertní síně v Brně mají pomoci investoři

Se stavbou a provozem koncertní síně v Brně mají pomoci investoři

(13. 5. 2008)

 
 
 
 

Se stavbou a provozem koncertní síně v Brně mají pomoci investoři

Fotogalerie ke článku (1)

JKC

JKC
Celá fotogalerie (1)

Na stavbě i provozování Janáčkova kulturního centra v Brně by se měli podílet soukromníci. Soukromý investor by měl za 400 milionů korun postavit podzemní garáže. Hotel International, který se stavební parcelou sousedí, by zase po dokončení stavby mohl organizovat pořádání kongresů v centru. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Daniel Rychnovský.

Nastavení budoucího provozu je důležité. Část brněnských politiků stavbě koncertní síně pro brněnské filharmoniky příliš nefandí, protože se obávají pozdějších provozních nákladů. Podle Rychnovského by však příjmy z pořádání kongresů měly zaplatit provoz ztrátové kultury. Rychnovský, který je primátorovým náměstkem od května a stavbu koncertní síně si určil jako prioritu, shání nyní peníze na stavbu. "Jedním zdrojem by mělo být město Brno, které deklarovalo, že má nachystáno 200 milionů korun. Na kraji bych rád dosáhnul podobné částky," řekl Rychnovský ČTK. Dalších 400 milionů korun chce získat od státu. Stavba koncertního a kongresového sálu přijde na 800 milionů korun. Dalších 400 milionů korun budou stát podzemní garáže, s jejich financováním však podle náměstka nebude problém. "Do toho půjde každý investor. Postaví garáže, které mu pak budou vydělávat a peníze se mu vrátí," řekl. Janáčkovo kulturní centrum má stát v samém centru Brna vedle Besedního domu. Hejtman Stanislav Juránek dnes příslib peněz nepotvrdil ani nevyvrátil. Pro kraj je prý podstatný závazek Brnu, že dá ze svého rozpočtu miliardu korun na stavby související s přesunem nádraží. Peníze by se měly použít na stavbu přestupního uzlu regionální dopravy. "Nejsme jako kraj schopni podpořit všechny investice, které má Brno," řekl. Když však prý zástupci města řeknou, že stavbu koncertní síně považují za prvořadou, peníze krajští funkcionáři zkusí vyčlenit. Zdroj: Zpráva ČTK, 12. května 2008 Související zpravodajství

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

17. 12. 2021 15:41:37

Re: Česká města se jednoznačně shodla na potřebě okamžité úpravy...

Pamatuju si, jak těsně po revoluci probíhala diskuse o potřebě novýho stavebního zákona. Bavili jsme se o tom, že potřebujeme zákon logickej, přehlednej, stručnej, funkční. Padl názor, že jeden z nejlepších systémů stavebního práva má Bavorsko, navíc je nám kulturně a historicky blízký. Nabízí se tedy řešení prostě bavorský právo převzít a přizpůsobit. Vypadalo to tenkrát v tý euforii, že to je logická cesta a že po ní půjdeme. Pak do toho vstoupily ty naše obvyklý komplexy z "cizáků", malost, neschopnost inspirovat se tam, kde věci fungují, potřeba prosadit si svoje zájmy a zájmečky, potřeba vyšlapat si tu svojí jedinečnou českou cestičku, přece nám někdo nebude radit... Výsledkem byl stavební zákon horší a delší, než byl ten socialistickej. A od tý doby je k horšímu každá další změna. Ja to k pláči, vůbec se městům nedivím. Stát za třicet let demokracie a slibů o zeštíhlení a racionalizaci svých funkcí nabobtnal do obludných rozměrů a zdá se, že není moci, která by s tím něco dokázala udělat. Ideály maximální svobody nejen jednotlivce, ale i obcí a (mikro)regionů, vzaly dávno za svý. Aktuální stavební zákon má 335 paragrafů, 142 stran. Ten předchozí měl paragrafů 198, stran 95. Socialistickej stavební zákon měl 145 paragrafů a 52 stran. Není výmluvnějšího svědectví o tom, kam tahle země směřuje, v přímým rozporu se sliby a proklamacemi každý další politický garnitury. A já se ptám spolu s klasikem a Vávrou: "Musí to bét, Maryšo?!"

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz