Secesní elektrárna Hučák v Hradci Králové

Secesní elektrárna Hučák v Hradci Králové

(8. 11. 2012) Secesní charakter stavby, který navrhl prof. arch. František Sander počátkem minulého století, byl později doplněn časnou modernou, v jejímž stylu byly řešeny provozní budovy. Stavbu betonového mostu se segmentovým jezem v roce 1911 provedl ing. František Jirásek ve spolupráci s prof. arch. Sanderem. Dnes objekt elektrárny slouží jako příklad architektonického zvládnutí technického díla v období před první světovou válkou (doplněno Stavbaweb).

 
 
 
 

Secesní elektrárna Hučák v Hradci Králové

Secesní charakter stavby, který navrhl prof. arch. František Sander počátkem minulého století, byl později doplněn časnou modernou, v jejímž stylu byly řešeny provozní budovy. Stavbu betonového mostu se segmentovým jezem v roce 1911 provedl ing. František Jirásek ve spolupráci s prof. arch. Sanderem. Dnes objekt elektrárny slouží jako příklad architektonického zvládnutí technického díla v období před první světovou válkou (doplněno Stavbaweb).

Model malé vodní elektrárny Hučák (zdroj: ČEZ/Informační centrum Obnovitelné zdroje )
(ČTK) -
Secesní vodní elektrárna Hučák v Hradci Králové má fasádu opět jako v době svého otevření před sto lety. Stavbaři opravu pláště elektrárny dokončili v minulých dnech.

Technická kulturní památka dostala také novou střechu, opravou prošlo i její slavnostní osvětlení. Opravy trvaly od roku 2010 a přišly firmu ČEZ téměř na 20 miliónů korun. Novinářům to řekl generální ředitel firmy ČEZ Obnovitelné zdroje Oldřich Kožušník.
 
S nalezením původní bílo-šedé barevné kombinace fasády doplněné cihlovým režným zdivem pomáhali stavbařům památkáři. Na střeše řemeslníci nahradili asfaltové šindele za měděné šablony a střechu zateplili. Restaurováním prošly také kovářské prvky. Novou fasádu malíři opatřili speciálním nátěrem, z něhož jdou snadněji odstraňovat ilegální výtvory sprejerů.
 
V malé vodní elektrárně, která je označována za architektonický skvost Hradce Králové, pracují tři funkční Francisovy turbíny. Do roku 1946 byla součástí elektrárny i parní elektrárna. Vodní i parní trakce na začátku minulého století dodávaly Hradci víc proudu, než měla tehdy k dispozici celá Praha.
V historické budově elektrárny navržené architektem Františkem Sanderem je od roku 2008 informační centrum Obnovitelné zdroje. Zájemci si mohou prohlédnout i vodní elektrárnu.

Doplněno Stavbaweb:
Podrobné informace o elektrárně Hučák naleznete na stránkách ČEZ - zde.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz