SEFO

SEFO

(19. 3. 2019) Veřejná debata: SEFO & Legitimita architektonických soutěží
PROHLÁŠENÍ RADY GALERIÍ ČR
Zaměstnanci MUO chtějí rezignaci ministra Staňka kvůli SEFO
Olomoucké muzeum porušilo v projektu SEFO zákon
Stanovisko ČKA

 
 
 
 

SEFO

Veřejná odborná debata na téma: Středoevropské fórum Olomouc
KDY:
18. 3. 2019, od 15:30 hod.
KDE: Malá dvorana Veletržního paláce, Dukelských hrdinů 47, Praha 7 
Pořádá: Ministerstvo kultury České republiky a Národní galerie Praha

Veřejná odborná debata na téma:
Středoevropské fórum Olomouc a Legitimita architektonických soutěží na veřejnoprávní budovy v historickém prostoru města.

Panelová diskuse s architekty a odborníky, která má pomoci objasnit témata, jež veřejnost vnímá jako problematická a nesrozumitelná. Ministerstvo kultury tak otevírá téma transparentní legislativy v této oblasti a jeho zodpovědnosti za vložené finance do kulturních projektů.

Svoji účast přislíbili významné osobnosti jako architektka Eva Jiřičná, architekt Petr Kolář, historik umění a generální ředitel Národní galerie Praha Jiří Fajt, historik umění a šéfkurátor Moravská galerie v Brně Ondřej Chrobák, architekt Luděk Sekyra a mnoho dalších.

podle podkladů pořadatele

___

Rada galerií ČR reaguje na pondělní diskusi o SEFO Rada galerí ČR, z. s. vydala prohlášení k diskusi „Středoevropské fórum Olomouc & Legitimita architektonických soutěží na veřejnoprávní budvy v historickém prostoru města”, kterou uspořádalo Ministerstvo kultury ĆR v pondělí 18. března v Malé dvoraně Veletržního paláce Národní galerie v Praze.

PROHLÁŠENÍ RADY GALERIÍ ČR  
V Praze dne 18. března 2019.

Rada galerií České republiky, z. s. (dále jen RG ČR) reaguje tímto prohlášením na veřejnou debatu “Středoevropské fórum Olomouc & Legitimita architektonických soutěží na veřejnoprávní budovy v historickém prostoru města”, kterou uspořádalo Ministerstvo kultury ĆR v pondělí 18. března v Malé dvoraně Veletržního paláce Národní galerie v Praze.

Organizace této panelové diskuze byla realizována v krátkém termínu a neočekávaně. Za velmi překvapivé hodnotíme výběr diskutujících a z našeho pohledu je však neakceptovatelné, že se diskuse nemohl zúčastnit zástupce Muzea umění v Olomouci a nebylo mu umožněno prezentovat stanovisko instituce. Tento přístup je v rozporu s vyjádřením ministra kultury doc. Antonína Staňka, kterým vyzval k debatě o situaci kolem Středoevropského fóra Olomouc (dále jen “SEFO”). V mnohých aspektech byly patrné manipulativní tendence, které zavdávají pocitům cílené účelovosti celé akce zaměřené proti samotné instituci.   

RG ČR vysoce oceňuje ideový záměr SEFO; na celém projektu je třeba vyzdvihnout odbornou erudici Muzea umění Olomouc. Jedná se o projekt dlouhodobý a v českém prostředí ojedinělý, který významným způsobem kontextualizuje české umění ve středoevropském prostoru v rovině prezentační, vědecké, dokumentační, publikační atd. V této souvislosti je také nutné připomenout akviziční činnost Muzea umění v Olomouci, která je takto zaměřena již 12 let a významným způsobem obohatila české sbírky o mimořádně významná a hodnotná mezinárodní díla.  RG ČR pevně věří, že nadnárodně zaměřený program SEFA je pro Olomouc a Českou republiku přínosný.

RG ČR má přehled o dosavadních krocích učiněných v minulém desetiletí. Stávající diskusi k architektonické podobě budoucí budovy SEFO považujeme za přínosnou, přestože se domníváme, že k záměru Ministerstva kultury ČR vyhlásit novou architektonickou soutěž je nutné zaujmout především právní stanovisko. Z architektonického, urbanistického i uměnovědného  pohledu se ztotožňujeme s většinou diskutujících a architektonickou soutěž chápeme jako nejvhodnější nástroj k dosažení nejlepších výsledků. V případě SEFA je situace však velmi složitá, o čemž svědčí i prezentované stanovisko samotné České komory architektů, která doporučuje realizaci návrhu arch. Jana Šépky.

RG ČR si uvědomuje politickou odpovědnost ministra kultury, odpovědnost Ministerstva kultury ČR a zároveň odpovědnost Muzea umění Olomouc. Všechny zúčastněné (včetně ČKA) proto vyzýváme, aby zahájili věcný interní dialog, který povede k vyřešení obtížné situace a současně umožní realizovat záměr SEFO.

Rada galerií České republiky, z. s. je profesní sdružení galerií – muzeí umění, která zastřešuje na tři desítky nejvýznamnějších institucí, jejichž zřizovateli jsou kraje, města nebo ministerstvo kultury.
Jiří Jůza.
Předseda RG ČR.

Prohlášení je možné stáhnout zde.
(Zdroj: http://rgcr.cz)

___

Zaměstnanci MUO chtějí rezignaci ministra Staňka kvůli SEFO

(ČTK, 21.3.2019) - - Několik desítek zaměstnanců Muzea umění v Olomouci dnes v otevřeném dopise vyzvalo ministra kultury a někdejšího olomouckého primátora Antonína Staňka (ČSSD) k okamžité rezignaci. Důvodem je dění kolem stavby Středoevropského fóra (SEFO) v centru Olomouce, na kterou vláda nedávno uvolnila 600 milionů korun. Muzeum umění má už dlouho připravený projekt SEFO od architekta Jana Šépky, ministerstvo ale z pozice zřizovatele muzea rozhodlo o architektonické soutěži. Staněk je podle své mluvčí připraven svůj postoj obhájit a jeho kompetentnost je záležitostí vlády a premiéra.

"Ministerstvu nepřísluší posuzovat ani hodnotit, zda jsou argumenty účastníků pádné a věrohodné. Otázka důvěry a kompetentnosti ministra je výhradně záležitostí vlády a pana premiéra," uvedla dnes pro ČTK tisková mluvčí Martha Häckl. "Ukáže-li se, že postup ministra, který volá po transparentní veřejné soutěži na novou stavbu muzea za 593 milionů korun z veřejných zdrojů, ze které má vzejít nejlepší návrh, je nepochopením situace, je připraven svůj postoj k dané problematice před vládou, Sněmovnou i veřejností kriticky obhájit," uvedla mluvčí.

Otevřený dopis zaměstnanců Muzea umění s požadavkem na Staňkovu rezignaci je adresován ministru kultury i premiéru Andreji Babišovi (ANO). "Ministr kultury Antonín Staněk svými kroky Muzeum umění Olomouc neustále záměrně dehonestuje, eskaluje v něm napětí a nejistotu. Zástupce profesních organizací, uznávané odborníky a zodpovědné zaměstnance muzea, jejichž názory se ministru Staňkovi nehodí, úmyslně uráží," stojí v otevřeném dopise, který dnes zveřejnilo vedení Muzea umění.

Zaměstnanci Muzea umění obvinili Staňka z arogantního chování, které se podle nich naposledy promítlo ve formulaci úterní tiskové zprávy ministerstva kultury. Týkala se pondělní panelové diskuse nazvané "SEFO a Legitimita architektonických soutěží na veřejnoprávním budovy v historickém prostoru města". Diskusní setkání se konalo v Praze a vedení muzea tvrdí, že na akci nebylo pozváno.

SEFO, které muzeum plánuje více než deset let, má zachytit poválečný vývoj výtvarného umění ve střední Evropě. Součástí projektu je stavba budovy v proluce vedle Muzea moderního umění. Nový centrální depozitář má pojmout až 200.000 uměleckých děl, nyní muzeum vlastní 90.860 sbírkových předmětů s tržní hodnotou zhruba dvě miliardy korun. Ministr kultury Staněk ale po nástupu do funkce rozhodl, že na stavbu SEFO je třeba vypsat soutěž. Proti jeho záměru se nedávno ohradila řada odborníků, kteří Šépkův návrh podpořili. Soutěž by měla být připravena do začátku dubna.

V Muzeu umění byl od poloviny února hospodářský audit. Za ředitele Michala Soukupa se už v únoru postavily čtyři desítky zaměstnanců muzea, které zneklidnily dosud nepodložené informace o možném Soukupově odvolání. Šlo o necelou polovinu všech zaměstnanců. Výzvu k rezignaci ministra Staňka pak dnes do 13:00 podepsalo více než šest desítek zaměstnanců Muzea umění. "Další podpisy přibývají," řekl ČTK mluvčí muzea Tomáš Kasal.

Ředitel Muzea umění Soukup dnes novinářům řekl, že se Staňkem o SEFO jednal jen loni v září. "Jednoznačně deklaroval, že má v úmyslu architektonickou soutěž uspořádat. Žádný dialog jsme ale o tom nevedli," uvedl Soukup. Podle něho od Staňka pouze dostal za úkol vypsat soutěž. Soukup podotkl, že do stavby SEFO bude investováno 600 milionů. Staněk si nyní podle Soukupa připravuje důvody pro jeho odvolání. "Naše indicie jsou, a směřují k tomu audity a další kontroly, aby tuto instituci (Muzeum umění) ovládl jiný ředitel, který bude nějakým způsobem moci rozhodovat o těchto finančních prostředcích," míní.

___

Olomoucké muzeum porušilo v projektu SEFO zákon
(ČTK, 24.3.2019) – Muzeum umění Olomouc při hledání návrhu podoby nové muzejní budovy Středoevropského fóra Olomouc (SEFO) opakovaně porušilo zákon o zadávání veřejných zakázek. Novinářům to řekl Miroslav Leixner, ředitel ministerského odboru interního auditu a kontroly. Vedení Muzea umění Olomouc obvinění z porušení zákona odmítlo.

Muzeum je nyní s ministerstvem ve sporu, jeho zaměstnanci chtějí odstoupení ministra Antonína Staňka (ČSSD). Vedení muzea dosud prosazovalo stavbu podle deset let starého návrhu, který vzešel z veřejné zakázky malého rozsahu na studii stavby. Ta podle Leixnera nebyla transparentní. Staněk chce na stavbu za 600 milionů korun architektonickou soutěž.

"Podali jsme proti kontrolním zjištěním MK námitky, které však ministerstvo zamítlo, aniž zohlednilo argumenty muzea, které své kroky doložilo e-mailovými pokyny z odpovědných odborů MK," řekl ČTK mluvčí Muzea umění Tomáš Kasal, podle kterého má vedení muzea za úkol připravit nápravná opatření k auditu. "Na tom v současné době pracuje," dodal.

Projekt SEFO, které muzeum plánuje více než deset let, má zachytit poválečný vývoj výtvarného umění ve střední Evropě. Součástí projektu je stavba budovy v proluce vedle Muzea moderního umění. Zpočátku se muzeum snažilo získat peníze z evropských dotací, to se nepodařilo a projekt dlouho stál. Před časem ho vláda zařadila do svých investičních plánů. I tím Staněk zdůvodňuje potřebu transparentní soutěže.

"Nechci brát autonomii muzeu umění za těch 600 milionů korun, jde mi o politickou odpovědnost, která je stejně důležitá jako ekonomická. Chci mít jistotu, že projekt neskončí jako jiné projekty z minula - předražené a s dalšími neočekávanými nároky," řekl dnes Staněk.

Muzeum umění na příkaz ministra Staňka už podle Kasala zahájilo práce na nové architektonické soutěži. "Je nezbytné upozornit, že vláda se zabývala projektem SEFO v intencích současného projektu a v této, aktuální podobě, vzala na vědomí jeho financování. Nový projekt bude znamenat časové zdržení a prodražení celého projektu," podotkl Kasal.

Česká komora architektů, která ze zákona pořádá architektonické soutěže, podle Kasala ve čtvrtek upozornila, že pokud by Muzeum umění trvalo na vyhlášení soutěže, musela by z ní komora vyloučit návrh architekta Jana Šépky. Před ostatními by měl totiž Šépka podle komory konkurenční výhodu. "Pokud by jej však vyloučila, architekt Šépka již deklaroval, že by soutěž napadl kvůli diskriminaci své osoby. Tuto patovou situaci je možné řešit jedině společným jednáním MK, Muzea umění, České komory architektů a architektem Janem Šépkou," dodal Kasal, podle kterého komunikace s ministerstvem je zatím obtížná.

Po lednovém schválení vládního investičního programu pro kulturní instituce MK poslalo do muzea kontrolu, která prověřovala dokumentaci k projektu SEFO a podle Leixnera zjistila porušení zákona. Muzeum se v roce 2009 snažilo vypsat na projekt architektonickou soutěž, neučinilo tak ale údajně z nedostatku peněz na odměny vítězům. Pak 15. července vyhlásilo veřejnou zakázku malého rozsahu na studii SEFO.

Muzeum argumentuje také tím, že pokud by se konala nyní architektonická soutěž, hrozí ministerstvu soudní spory. MK to vylučuje a uvádí, že smlouva z roku 2009 je vypověditelná. Ekonomický náměstek MK René Schreier dnes řekl, že s ředitelem muzea o přípravě soutěže komunikuje od roku 2014.

Související články:
Vláda v pondělí schválila dotaci na výstavbu SEFO  23.1.2019
SEFO  Petice na podporu realizace projektu Jana Šépky  7.1.2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

15. 3. 2019 08:08:32. Re: Veřejná debata: SEFO . Přední odborník Brouk Pytlík
15. 3. 2019 16:14:18. Re: Re: Veřejná debata: SEFO . Lea Nardová

20. 3. 2019 00:43:51. Re: Veřejná debata: SEFO . Nick

25. 3. 2019 19:35:17. Olomoucké muzeum porušilo v projektu SEFO zákon. Redakce / ČTK

26. 4. 2019 15:56:40. SEFO a ČKA jako problem maker?. Ludvík O.

 
 
 
 

15. 3. 2019 08:08:32. Re: Veřejná debata: SEFO . Přední odborník Brouk Pytlík

  To bude super diskuse. Z Muzea umění Olomouc nepozvalo Ministerstvo kultury ani nohu.

15. 3. 2019 16:14:18. Re: Re: Veřejná debata: SEFO . Lea Nardová

  A z České komora architektů, která v proces upřípravy soutěže potvrzuje regulérnost či neregulernost aechitektonické soutěže, také nikdo...

19. 3. 2019 11:49:39. Re: Veřejná debata: SEFO - prohlášení Rady galerií ČR. Redakce

  Rada galerií ČR reagovala na pondělní diskusi o SEFO prohlášením. Jeho znění najdete v článku.

20. 3. 2019 00:43:51. Re: Veřejná debata: SEFO . Nick

  Možná, že by Muzeum umění v Olomouci s podporou Min. kultu. mohlo uspořádat debatu o budoucnosti NG jako pobočky Centre Pompidou a v návaznosti na to další diskusi o ojedinělé službě veřejnosti - nedostupnosti Moravské galerie během dvou dnů v týdnu (po+út). Obě diskuse samozřejmě bez účasti dotčených institucí.

25. 3. 2019 19:35:17. Olomoucké muzeum porušilo v projektu SEFO zákon. Redakce / ČTK

  Vedení Muzea umění Olomouc obvinění z porušení zákona odmítlo.

26. 4. 2019 15:56:40. SEFO a ČKA jako problem maker?. Ludvík O.

  Je třeba připomenout, že ČKA stála u vzniku problémů olomouckého SEFO, když trvala na nereálných požadavcích soutěže. Zdá se, že volba arch Kasla (OF-ODS-anti ODS-SNK-ED-ANO 2011-anti ANO...) do čela ČKA, bude znamenat nepatřičnou politizaci profesního sdružení a místo řešení situace přinese zákopovou válku. Do důsledku vzato by se musela zrušit většina soutěží, protože vždycky bude mít někdo nějakou konkurenční výhodu, nehledě na to, že má jít o nové zadání soutěže. Je překvapující, jak se některé autority (např. prof. Švácha) staly přes noc advokáty nesoutěží a porušování pravidel, když se jim to zrovna hodí do hry. Aury profesionálů plasknou...I arch Šépka by měl uznat svůj díl viny na patové situaci a nestavět se do role oběti. Byl to on, kdo se rozhodl účastnit kličky obcházející zákon. A podobným způsobem to zopakoval v Pardubicích. Trocha sebereflexe by neškodila...

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

17. 12. 2021 15:41:37

Re: Česká města se jednoznačně shodla na potřebě okamžité úpravy...

Pamatuju si, jak těsně po revoluci probíhala diskuse o potřebě novýho stavebního zákona. Bavili jsme se o tom, že potřebujeme zákon logickej, přehlednej, stručnej, funkční. Padl názor, že jeden z nejlepších systémů stavebního práva má Bavorsko, navíc je nám kulturně a historicky blízký. Nabízí se tedy řešení prostě bavorský právo převzít a přizpůsobit. Vypadalo to tenkrát v tý euforii, že to je logická cesta a že po ní půjdeme. Pak do toho vstoupily ty naše obvyklý komplexy z "cizáků", malost, neschopnost inspirovat se tam, kde věci fungují, potřeba prosadit si svoje zájmy a zájmečky, potřeba vyšlapat si tu svojí jedinečnou českou cestičku, přece nám někdo nebude radit... Výsledkem byl stavební zákon horší a delší, než byl ten socialistickej. A od tý doby je k horšímu každá další změna. Ja to k pláči, vůbec se městům nedivím. Stát za třicet let demokracie a slibů o zeštíhlení a racionalizaci svých funkcí nabobtnal do obludných rozměrů a zdá se, že není moci, která by s tím něco dokázala udělat. Ideály maximální svobody nejen jednotlivce, ale i obcí a (mikro)regionů, vzaly dávno za svý. Aktuální stavební zákon má 335 paragrafů, 142 stran. Ten předchozí měl paragrafů 198, stran 95. Socialistickej stavební zákon měl 145 paragrafů a 52 stran. Není výmluvnějšího svědectví o tom, kam tahle země směřuje, v přímým rozporu se sliby a proklamacemi každý další politický garnitury. A já se ptám spolu s klasikem a Vávrou: "Musí to bét, Maryšo?!"

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz