Šestiúhelník naproti šestiúhelníku

Šestiúhelník naproti šestiúhelníku

Praha, Bílá Hora

(21. 10. 2020) Ondřej Císler

   
 
 
 
 

Šestiúhelník naproti šestiúhelníku

Dům vznikal od roku 2010. Pozemek s nachází v klidné rezidenční čtvrti, na rozhraní koberce řadových domů ze 70. let 20. století a prvorepublikové vilové zástavby. Místo je určeno strhujícím výhledem na oboru Hvězda s letohrádkem a průhledy na severozápad do Divoké Šárky. Původní dům, který byl zcela nahrazen, představoval typickou „řeznickou vilu“ – byl velký svým objemem, ale dispozičně naprosto nevyužitelný a nerekonstruovatelný. Okolní městská struktura je nicméně poměrně ustálená, tzn. v okolí nehrozí vznik objemných budov, který by kvalitu dané nemovitosti snížily.


Novostavba nepřekračuje limity dané urbanistickou koncepcí místa, dodržuje uliční čáru, podlažnost, odstupy i povolenou míru zastavění pozemku. Jedná se o podsklepený rodinný dům se dvěma nadzemními podlažími a podkrovím. Jeho hmota je kompaktní, což prospívá ekonomice využití, výstavby i energetické spotřeby. Návrh dispozice byl určen třemi základními vstupy – 1. Jedná se o pohodlnou vilu pro jednu rodinu s veškerým zázemím a velkou podlažní plochou. 2. Parter umožňuje propojení hlavního vnitřního obytného prostoru se zahradou vybavenou bazénem. Terénní úpravy zahrady zajišťují vysokou míru soukromí a maximální využití výhledů na Hvězdu. 3. Dům je napojen na ulici a vybaven parkovacími stáními pro 4 automobily, s automatizovanou bránou a garážovými vraty.

Autorská zpráva
Foto: Ivan Bárta, Vasil Stanko, Ondřej Císler


Autor: Ondřej Císler; spolupráce Tomáš Oth, Oldřich Sládek
Zahrada: Mikoláš Vavřín
Profese: Martin Kratěna, Marcel Vojanec, Michal Slavík, Milan Landsmann
Dodavatel: Ing. Jaroslav Futera – TIPS
Užitná plocha: 509 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2015

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

29. 1. 2021 18:41:57

Re: Chytremapy.cz nově ukazují rozsáhlé možnosti aplikace GisOnl...

Fakt pěkný. Má to jenom jednu malinkou chybku. Očekával bych, že podobná aplikace bude přístupná veřejně a zdarma pro celou republiku, například prostřednictvím portálu geoportal.gov.cz. Ten většinu uvedených funkcí sice nabízí, ale kombinace s "panoramou" či "streetview" a s dalšími informacemi o objektech či věcných břemenech tam chybí, zatímco zde to je skutečně vše. (Jistě, dalo by se pokračovat a mít na jednom místě ke všemu již publikovanému ještě např. podrobnou geologickou mapu ČR, která má zase svůj samostatný portál, a patrně by někoho napadly další mapové vrstvy, zrovna jsem si vzpomněl - máme další portál s historickými mapami, jojo....) Proč to píšu? Chápu, že Top Gis je komerční firma a že musí vydělávat, to je v pořádku. Na druhou stranu je mi nesmírně líto, že existuje již tolik různých mapových portálu, vzájemně se různě překrývajících či duplikujících svými daty a službami. Je to nepřehledné a nemůžu se zbavit silného pocitu mrhání lidskou prací a umem. V moderním statě 3. tisíciletí bych čekal nějaký partnerský projekt státu a soukromých subjektů, který by sjednotil všechna data pro "chytrou mapu ČR" na jednom místě a ta pak poskytl veřejnosti z velké části zdarma, s možností např. připlatit si za některé již velmi specifické vrstvy a informace. Tak by se to líbilo mně jako uživateli i jako občanovi. :)

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz