Sídlo firmy Lasvit v Novém Boru

Sídlo firmy Lasvit v Novém Boru

(27. 6. 2019) ov architekti

   
 
 
 
 

Sídlo firmy Lasvit v Novém Boru

(ČTK) - Sklářská společnost Lasvit vrátila život do historických domů na Palackého náměstí v Novém Boru na Českolipsku. Někdejší manufakturu a sousední dům, které sklářům sloužily už na konci 18. století, doplnily dva moderní domy. Vznikl tak areál, který slouží nejen jako sídlo sklářské společnosti, ale také k prezentaci práce jejích sklářů.

"Naše nové sídlo není jen klasickou kanceláří, je ukázkou naší vize inspirovat svět a symbolem naší lásky ke světlu. Vybrali jsme dům, který sloužil sklářům již před dvěma sty lety a nyní mu vdechli nový život - opět spjatý se sklem a s kořeny, které toto tradiční řemeslo v regionu má. Skleněný dům je ukázkou spojení tradičního materiálu s moderním designem a technologií," řekl při slavnostním otevření nového sídla Lasvitu v pondělí 24. června 2019 prezident společnosti Leon Jakimič.

V jednom z domů bývala už na počátku 19. století sklářská manufaktura patřící firmě Carl Schappel z Lipska. Skláři v dřevěném domě s litinovými sloupy zůstali i v poválečném období, kdy se do něj nastěhovala sklářská škola a brusírna. Druhý dům sloužil jako obytná budova, ale jeho historie sahá až do roku 1790. Jejich rekonstrukce přinesla i překvapení. Dělníci mimo jiné objevili studnu, která nebyla zanesená v historických záznamech. Dnes mohou návštěvníci skleněnou podlahou vidět až na její dno.

Historické domy doplnily dvě nové moderní budovy. Jednou z nich je skleněný dům obložený skleněnými taškami, které Lasvit vyvinul speciálně pro tuto stavbu. "Obložení je inspirované tradiční břidlicovou taškou, která se používala na stavbách na Českolipsku už dávno v minulosti," řekl architekt Štěpán Valouch. Čtvercová skleněná taška nepřipomíná břidlicové tašky jen tvarem a stylem použití, ale i texturou. Protikladem skleněného domu je černý dům, který je obložený ve stejném stylu. Místo skla však stavbaři použili speciální černou cementovou obkladovou tašku.

Lasvit se světě proslavil skleněnými svítícími plastikami na míru, zabývá se i využitím skla jako architektonického prvku. Firma je známá také skleněnými instalacemi, které reagují na hudbu nebo se pohybují podle přání klienta. Podobné projekty mohou měřit desítky metrů a vážit i několik tun. Součástí nového sídla je proto i hala, kde bude možné takové instalace předvádět klientům v různých světlených podmínkách.

Doplněno Stavabweb:

Investor: LASVIT s.r.o.
Architekt: ov-a opočenský valouch architekti
Realizace: 08/2017 - 05/2019
Generální dodavatel: BAK stavební společnost
Zdroj vizualizace - www.bak.cz

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz