Simulátor kosmického obydlí

Simulátor kosmického obydlí

(6. 5. 2016) Ondřej Doule

   
 
 
 
 

Simulátor kosmického obydlí

Čechům se poprvé v historii nabídne možnost vidět simulátor kosmického obydlí, který je jediným prototypem v Evropě. Podmínka je jediná – vybrat na organizaci této akce prostřednictvím crowdfundingového portálu HITHIT dostatečný obnos.
Simulátor S.H.E.E. (Self-deployable Habitat for Extreme Environments) byl vytvořen během tří let ve spolupráci akademické a komerční sféry. Na projektu se podílely české i zahraniční firmy společně s univerzitami ve Štrasburku (Francie) a Tartu (Estonsko). Projekt finančně podpořila Evropská komise ze 7. rámcového programu. 
Jedním z autorů projektu a jeho zakladatel je vesmírný architekt Ondřej Doule, který jako jeden z mála Čechů v současnosti pracuje pro NASA. Pokud na expozici simulátoru přispějete, můžete se odměnit například jeho individuální prohlídkou, vesmírnými přednáškami Ondřeje Douleho či autentickou stravou kosmonautů.
Expozice simulátoru je plánována během letních měsíců ve Světě techniky Ostrava a poté na Dnech NATO 2016 na letišti Leoše Janáčka. „Cílem je seznámit veřejnost s možnostmi, které věda v oblasti vesmíru a pobytu člověka mimo naši planetu nabízí a také propagovat a popularizovat vesmírný výzkum. Nesmíme zapomenout, že naše země se pyšní bohatou historií kosmonautiky, na kterou bychom rádi navázali,“ uvádí Dagmar Bravencová, jedna z organizátorek.

Jedná se o jedinečný prototyp nejen v Evropě, ale na celém světě, jehož využití je nejen v mimoplanetárních oblastech. Simulátor dokáže napodobit pobyt posádky dvou lidí ve vesmíru po dobu jednoho týdne (http://www.shee.eu/news/lang/cze). Tím, že byl navržen dle požadavků na pobyt člověka na měsíci i na Marsu, je možné jej využít i v extrémních podmínkách na Zemi. Uplatnit se tak může v oblastech, kde jsou extrémně vysoké či nízké teploty, epidemie či kontaminace prostředí, dále v oblastech postižených přírodní nebo člověkem zaviněnou katastrofou.
Prototyp S.H.E.E. také demonstruje možný vývoj architektury, který byl naznačen již v minulosti například americkým architektem a vynálezcem Buckmisterem Fullerem. S.H.E.E. je příkladem nového přístupu k tvorbě umělého prostředí člověka, v němž architektura a průmyslový design splývají tak, aby efektivněji naplňovaly jeho nové potřeby.

„Samostavitelný habitat pro extrémní prostředí S.H.E.E. bychom rádi dovezli do Čech z mnoha důvodů. Na tomto prestižním projektu pracovaly dvě české firmy, současně se jedná o unikát v celé Evropě, neboť Evropa zatím neměla podobný typ simulátoru planetární základny. Pokud se expozice podaří, začneme pracovat na dalších projektech s tématem lunárních a marťanských základen a obecně pilotovaných letů do vesmíru,” říká Ondřej Doule.

Tisková zpráva

 Více o projektu:http://www.shee.eu/news 
Další podrobnosti: https://www.hithit.com/cs/project/2245/ochutnavka-martanskeho-obydli-s-h-e-e-v-cr 


O autorovi projektu: Ondřej Doule vystudoval architekturu na ČVUT v Praze, poté na Univerzitě ve Štrasburku Kosmické vědy a management, doktorská studia ukončil opět na ČVUT v Praze. V současnosti je jediným Čechem pracujícím jako vědec při Technologickém institutu na Floridě a současně provádí výzkum v NASA Kennedyho vesmírném centru, kde se věnuje vývoji a výzkumu v oblasti kokpitů pro kosmické lodě.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz