Skanzen v Kouřimi dostaví společnost Metrostav

(ČTK) – Skanzen lidových staveb v Kouřimi na Kolínsku dostaví společnost Metrostav. Hodnota zakázky je více než 80 milionů korun, většinu nákladů zaplatí Evropská unie. Rozhodli o tom krajští radní, sdělila ČTK mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová.


Vstupní budova pro Muzeum lidových staveb v Kouřimi
Hodnotící komise radním doporučila schválit nabídku Metrostavu ve výši 80,4 milionu korun včetně DPH. Podle hejtmana Josefa Řiháka (ČSSD) se tak proti předpokládaným nákladům ušetří 25 milionů korun. Práce mají začít v červenci a areál bude zhruba rok uzavřen.

Předmětem zakázky jsou vědecké rekonstrukce historických lidových staveb. To znamená, že jednotlivé budovy budou znovu postaveny a ve výjimečných případech vzniknou jejich přesné kopie. "Tam, kde neexistuje dostatečná dokumentace jednotlivých prvků stavebních konstrukcí nebo detailů, budou ve spolupráci s odbornými zástupci památkové péče zvolena vhodná řešení pomocí historických a regionálních analogií," uvedl krajský radní pro kulturu Zdeněk Štefek (KSČM).

V areálu stojí devět objektů, v budoucnu by jich tam mělo být kolem 30. Při nadcházející rekonstrukci se postaví osm nových větších objektů, moderní vstupní budova do areálu a menší sakrální památky, jako například kaple nebo mariánský sloup. Vybudují se také nové cesty a rozvody inženýrských sítí.

Kouřimský skanzen byl založen v roce 1972 a jeho výstavba trvala do začátku 90. let. Pak byly práce přerušeny kvůli soudnímu sporu s restituentem. Skanzen je zapsán v ústředním seznamu kulturních památek. Nedaleko od něj se nalézají rozsáhlá archeologická naleziště dokládající staré slovanské osídlení.

Vstupní budova pro Muzeum lidových staveb v Kouřimi Vstupní budova pro Muzeum lidových staveb v Kouřimi
Vstupní budova pro Muzeum lidových staveb v Kouřimi
Doplněno Stavbaweb:
V roce 2012 byla zahájena první etapa dostavby Muzea lidových staveb v Kouřimi, která by měla vést k jeho postupné koncepční proměně na „Muzeum české vesnice“, přibližující z nejrůznějších úhlů pohledu dějiny českého venkova od raného novověku do počátku 20. století.
Dominantou muzea se stane kostelní areál ze středních Čech, jehož základ bude tvořit rekonstrukce gotického kostela sv. Jana Křtitele z posázavského městečka Dolní Kralovice. Pod ním se bude rozkládat stylizovaná náves, uzavřená kopií vodního mlýna z Tismic u Českého Brodu. Okraje návsi bude vymezovat pět usedlostí z Českobrodska, středního Polabí, Voticka, Podbrdska a povodí Berounky. Po vnějším obvodu tohoto celku budou rozmístěny další usedlosti z Posázaví, Čáslavska a Kouřimska. Jižní část muzejního areálu vyplní památky lidové architektury z východních Čech. Kromě usedlosti z Podkrkonoší a horního Pojizeří budou zastoupeny celky z Broumovska, Podorlicka a Chrudimska. Dominantou této části muzea se stane kopie větrného mlýna z Borovnice u Nové Paky. Nejvýše položená východní část muzejního areálu bude věnována památkám ze severních Čech. Kromě usedlosti z Děčínska zde bude zastoupena oblast Podještědí a Dubska.
Potřebu nezbytného provozního zázemí muzea bude pokrývat nová vstupní budova s muzejním obchodem a občerstvením. Je plánována také výstavba samostatného objektu pro instalaci expozice tradičních lidových oděvů a textilií.
Autorkou projektu nové vstupní budovy je architektka Irena Hrabincová.
zdroj: Muzeum lidových staveb v Kouřimi

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*