Skleněná chalupa

Skleněná chalupa

(20. 12. 2022) Mjölk architekti

   
 
 
 
 

Skleněná chalupa

V záři slunečních paprsků se leskne jak skleněnka. Z čela nenápadná chalupa, jedna z posledních před Jizerkou. Druhá strana stavení však ukazuje, že se tu událo něco nezvyklého. Za oponou původní chalupy vyrostla blýskavá skleněná přístavba a dům se nadechuje k dalšímu dějství.

Dům jsme opravili s myšlenkami na budoucnost, ale zároveň jsme se nechtěli vzdát všech těch krásných, divokých a nepohodlných vlastností, které mu zůstaly z minulosti. Zachovali jsme, co jen šlo. To zbylé jsme doplnili novou kvalitou, která se s minulostí nesnaží soutěžit.

Středem dispozice domu se stala pec a kamna ve světnici. Obíhat kolem komína je jako točit strojem času sem a tam mezi minulostí a budoucností. Proletím starou světnicí, prosmýknu se kolem schodiště do patra, rozrazím dveře a jsem v obytném prostoru, který vznikl na místě původní kůlny. Je to zjevení. Lehká transparentní konstrukce vyplněná skleněnými tabulemi vymezuje lehce utopený velkorysý obývák spojující moderní kuchyň a spoustu volného prostoru. Neobvyklé uspořádání fascinuje množstvím nálad a atmosfér. Lesklý strop obložený mosazí odráží každou změnu venkovní atmosféry.

Ze vstupní chodby stoupáme do patra po subtilních ocelových schodech okolo kulatého světlíku, který celý prostor prozařuje. Skleněné prvky nahrazující ztrouchnivělé dřevo propojují vnitřní prostor do překvapivého celku a poskytují nečekané průhledy domem. Horní patro je zaslíbené spánku. Čtyři ložnice nabízejí ospalým široké spektrum zážitků. Velká dětská ložnice je zároveň i hernou, kam se mohou za nepříznivého počasí přesunout všechny dětské aktivity. Pro další dvě ložnice byly předobrazem klasické pokoje horských chalup. Jsou to ta místa, kde vás po ránu polechtá slunce a vy si řeknete: „Bože, tady se tak skvěle spí!“

Interiér jsme vybavili decentně. Uzavírá celkovou filozofii našeho přístupu k rekonstrukci. Nechtěli jsme do domu násilně umisťovat kousky světového designu. Většinu nového vybavení tvoří autorský nábytek a doplňky, které jsme sami navrhli. Odráží se v nich kvalita ruční práce řemeslníků z Jizerských hor, kteří tu stále žijí a pracují. Nové kusy doplňuje samotnými klienty s láskou vybraný starý nábytek. Kousek od chalupy vznikla téměř neviditelná sauna. Trpělivě čeká, aby ulevila tělům unaveným z celodenního běžkování. Nenápadná betonová kráska zapuštěná do terénu kouká na louku za domem. Skákat do sněhu je povoleno!

Materiály
Původní chalupa:
Citlivě rekonstruována. Výměna a doplnění dřevěných prvků konstrukce, nový obklad obvodových stěn sibiřským modřínem, nová krytina šindel.

Přístavba:
Ocelová konstrukce na monolitické betonové podezdívce, opláštění velkoformátovým bezrámovým zasklením.

Interiér:
Pohledový beton podlahy a podezdívka přístavby, mosazný podhled, mosazné obklady ocelových sloupů, pochozí skleněné podlahy v podkroví. Kuchyně a nábytek zpracovány firmou Sollus; dubové dřevo, mosazné konstrukce a černá matná kompaktní deska. Atypická světla podle návrhu Mjölk vyrobena z mosazi kovotlačitelskou dílnou Dekorax.


Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice

Studio: Mjölk architekti
Umístění projektu: Polubný, Kořenov, Liberecký kraj
Rok projektu: 2018
Rok dokončení: 2020
Zastavěná plocha: 189 m²
Hrubá podlahová plocha: 239 m²
Užitná plocha: 121 m²
Plocha pozemku: 3364 m²
Rozměry: 754 m3

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2020

Komentáře ke článku

 
 
 
 

2. 1. 2023 19:41:46. Re: Skleněná chalupa. Jiří Rozkovec

 
 
 
 

2. 1. 2023 19:41:46. Re: Skleněná chalupa. Jiří Rozkovec

  Chalupa moc pěkná, jenom mi vrtá hlavou jedna věc: standardní součástí závazného stanoviska CHKO JH a AOPK ČR je z důvodu ochrany ptactva požadavek "Prosklené nečleněné souvislé plochy musí být vždy o max. ploše 2,0 m2, souvislé prosklené plochy o ploše větší musí být rozčleněny příčkami o šířce min. 10 cm tak, aby souvislá plocha bez členění byla max. o ploše 2,0 m2".. atd. Tady to tam asi zapomněli napsat.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz