Školicí středisko Akademie Libchavy

Školicí středisko Akademie Libchavy

(14. 3. 2013) Školicí středisko Akademie Libchavy, které je celé ze dřeva a které majitel Zdeněk Štěpánek nazývá „místem pro zázraky“ či „dotekem matky země“, dostalo hlavní cenu v kategorii Realizované roubené domy ve finále soutěže Dřevěná stavba roku 2012. „Jedná se o kreativní stavbu, vybudovanou v souladu s přírodou, která nemá vědomý koncept. Vše tu vznikalo intuitivně, jinak, než je běžné. Důležité bylo a je, aby zde proudilo světlo a energie, aby se každý mohl uvolnit a otevřít svému dalšímu rozvoji,“ vysvětluje Zdeněk Štěpánek. Sruby ocenila jak odborná porota, tak i laická veřejnost. Postavila je společnost Koala Log Homes podle návrhu architekta Daniela Vlčka.

 
 
 
 

Školicí středisko Akademie Libchavy

Školicí středisko Akademie Libchavy, které je celé ze dřeva a které majitel Zdeněk Štěpánek nazývá „místem pro zázraky“ či „dotekem matky země“, dostalo hlavní cenu v kategorii Realizované roubené domy ve finále soutěže Dřevěná stavba roku 2012. „Jedná se o kreativní stavbu, vybudovanou v souladu s přírodou, která nemá vědomý koncept. Vše tu vznikalo intuitivně, jinak, než je běžné. Důležité bylo a je, aby zde proudilo světlo a energie, aby se každý mohl uvolnit a otevřít svému dalšímu rozvoji,“ vysvětluje Zdeněk Štěpánek. Sruby ocenila jak odborná porota, tak i laická veřejnost. Postavila je společnost Koala Log Homes podle návrhu architekta Daniela Vlčka.Akademie Libchavy sídlí v Libchavách na Orlickoústecku, na kopci, odkud je dobrý pohled do vesnice i do okolí, blízko lesů. Zabývá se především rozvojem manažerů průmyslových podniků a vytvářením inovativních týmů v nich, mezi ostatní projekty patří projekty pro školy, města, zdravotnictví či rodiny.  Nabízí lidem fyzický prostor, i prostor „sám v sobě“. „Setkávají se tu lidé, kteří řídí velké firmy či úřady a mají velký vliv na další rozvoj naší společnosti. U nás se násobí jejich chuť se zapojit a vědomě se rozvíjet,“ upřesňuje poslání Akademie Zdeněk Štěpánek. „V současnosti se lidé běžně chvilku nezastaví a nepřemýšlí. U nás toto zastavení přichází samo a inspiruje k němu právě prostředí, které jsme vytvořili z matky přírody, ze stromů. Jsme místem transformace ve smyslu napojení se na kořeny a na generace. V minulosti bylo toto spojení zpřetrhané, a to nám teď působí potíže, které můžeme sami vyřešit, když se dokážeme uvolnit a otevřít se sami sobě,“ vysvětluje Štěpánek.Oceněné dílo zahrnuje dva srubové objekty se zelenou střechou. Postavila je společnost Koala Log Homes podle návrhu architekta Daniela Vlčka. Objekt A se skládá z velkého srubu a čtyř malých srubů propojených podloubími. Objekt B tvoří dva malé propojené sruby. Všechny mají tvar osmihranu. „Dlouho jsem nevěděl, co to přesně bude. Původně jsem v této krásné přírodě viděl malé roubenky, ale byl jsem nerozhodný,“ vzpomíná Zdeněk Štěpánek. Nápad mu přišel v roce 2008 v Anglii, kde se účastnil výcviku nedirektivní psychoterapie. „Jednu noc se mi o mém plánu zdálo a já jsem přesně viděl osmihran. Hned ráno jsem si jej nakreslil.“ Tvar osmihranu je spojením kruhů a čtverců, což je principem spojení nebe a země. To však tehdy ještě nevěděl.

Zpočátku bylo těžké návrh prosadit u architektů, a když projekt zásluhou Daniela Vlčka vznikl, nebylo zase možné najít firmu, která by sruby postavila. „Jsem rád, že se mi nakonec podařilo záměr prosadit a oceňuji architekta Vlčka, že se mnou byl ochoten sedět dlouhé hodin u počítače a podporovat, inspirovat, zdokonalovat a potom konstrukčně domyslet všechny sny, které vznikly mezi mnou a jím. Bez této spolupráce a spolupráce s nadšenými firmami by to nebylo možné postavit.“

Z celkové předpokládané investice 33 milionů korun na vybudování celého areálu Akademie  Libchavy (dokončení červen 2013), stála tato oceněná dřevostavba téměř 15,5 milionu korun a na této sumě se spolupodílela Evropská unie 8,3 milionu korun. Objekty vznikly za necelé dva roky (léto 2010 – podzim 2012) a od listopadu 2012 v nich probíhají školení. Hlavním investorem celé Akademie Libchavy je rodina Štěpánkova.
www.koucinkakademie.cz
tisková zpráva


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz