Smart Design Studio: Brackenbury a Austin

Smart Design Studio: Brackenbury a Austin

(2. 4. 2014) Rekonstruovaná budova zchátralého skladu s novým smíšeným programem se nachází v centru australského města Surry Hills

 
 
 
 

Smart Design Studio: Brackenbury a Austin

Rekonstruovaná budova zchátralého skladu s novým smíšeným programem se nachází v centru australského města Surry Hills

Architekti: Smart Design Studio
Místo: Surry Hills, Nový Jižní Wales, Austrálie
Tým: William Smart, Glenn O’loughlin, Kirstin Lynam, Zig Peshos, Richard Storey, Troy Melville
Statika: Benvenuti Consulting Structural Engineers Planner Mjb
Územní plán: Heritage City Plan Heritage
Realizace: 2013
Foto: archiv architektů


Novým uspořádáním interiéru dostalo stávající skladiště nový život: nový rozšířený komerční prostor v přízemí, dvě patra vysoce kvalitních bytů, parkoviště v dolním přízemí/suterénu. Pozemek je situován na okraji městského centra Surry Hills, ve čtvrti se sklady a viktoriánskými řadovými domy, kde v posledních letech sídlí umělecká studia, galerie a kreativci.


Nové obdélníkové členěné okenní otvory krásných proporcí jsou umístěny v původních otvorech betonové fasády nosník/sloup. Tato nová, ručně natíraná ocelová okna mají rozpětí přes dvě patra, čímž dodávají budově měřítko a vážnost. Na první pohled se jeví jako odvážná a jednoduchá dvoupodlažní okna, bližší prohlídka však odhalí okno v okně:
• Zapuštěná dvoutabulová v horní části, kde se nacházejí dva byty;
• Lícovaná dvoukřídlá ve spodní části, což otevírá komerční prostor do ulice a veřejného prostoru.Každé z těchto sedmi malých oken v líci má poněkud jiné umístění ve vztahu k rastru velkých oken. To se dá nejlépe popsat jako „eklipsa“, latentní fáze, a bylo to koncipováno jako jemné umění na fasádě – umění toho druhu, o němž jsme doufali, že si ho všimnou pouze lidé, kteří si udělají čas, aby skutečně studovali fasádu, nebo které bude odhaleno až časem. Fasáda je rudá, podobná původní barvě budovy. Dodává stavbě výraznou identitu, která je komplimentem bohémskému charakteru Surry Hills.Byty jsou jednoduché, krásné a velmi světlé. V klínovitém půdorysu budovy to znamená, že každý byt je tvarem a dispozicí jiný, ale jejich materiálová paleta je stejná. V bílých interiérech s dokonalými detaily a šedými podlahami vyniká lesklá rudá truhlařina. Tento základ bytů doplňují buňky kuchyní, prádelen, pracoven a skladovacích prostor. Penthouse s velkým obytným prostorem, schodištěm, šedovou střechou a velkorysou konzolou má velmi zvláštní vnitřní prostor s úžasným výhledem na Surry Hills. Má velkorysý balkon podél přední i boční strany budovy, který zakrývá střecha; ta chrání balkon před drsnějším povětřím a vytváří zábavný venkovní obytný prostor.
Smart Design Studio vyznává takové zásady pro plánování bytů, kde jsou utilitární prvky skryté a kde je co nejmenší závislost na existenci dveří. To spolu s pečlivým přihlédnutím k cestám a tokům vytváří elegantní byty, kde je příjemné žít.

Komerční plocha je rozdělena do dvou úrovní – přízemí a suterénu s dostatkem světla. Původně byla koncipována pro restauraci, je však nyní využívána jako úspěšný obchod. Formy a detaily uvnitř tohoto prostoru posilují architekturu budovy, která má mít robustní charakter skladu daný pohledovým betonem nosníků a desek, doplněných jemnějšími formami a detaily v neobvyklé kombinaci materiálů.


Zachovali jsme budově název původních společností Brackenbury a Austin. Původní podniky se skladem stavebního dřeva a výrobou soustruhů zde skončily koncem padesátých let 20. století a od té doby budova neměla stálé využití, což změnila až tato poslední transformace.


Budova byla navržena s rysy vyhovujícími ESD (v Austrálii platný: Ecologically Sustainable Development pro bytovou výstavbu):
• Všechny prostory jsou přirozeně větrané, případně i pomocí světelných studen nebo střešních světlíků
• Výkonná skla, skrytá v parapetech a venkovní rolety
• Sběr dešťové vody používané pro splachování a pro zalévání rostlin
• Energii a vodu šetřící příslušenství a solární ohřev vody ve všech bytech
• Maximalizace opětovného využití stávající budovy

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz