Smíchov City

Smíchov City

(27. 4. 2017) Praha 5, IPR a investor mají memorandum o výstavbě na Smíchově

 
 
 
 

Smíchov City

Zástupci Prahy 5, Institutu plánování a rozvoje (IPR), společnosti Sekyra Group a Českých drah dne 26. dubna 2017 podepsali memorandum o spolupráci na projektu Smíchov City. Nová čtvrť má vzniknout u Smíchovského nádraží. Do diskuse o projektu se budou moci zapojit rovněž Pražané, kteří si budou moci projekt prohlédnout v Malé galerii Prahy 5 v budově radnice. Na Smíchově plánuje developerská společnost Sekyra Group výstavbu bytů a kanceláří.

"Projekt Smíchov City vzniká na území Prahy 5. Pátá městská část se proto z pozice hostitele ujala role koordinátora diskuse mezi investorem, IPR a veřejností," uvedl starosta Pavel Richter (TOP 09).

Podle náměstkyně primátorky Petry Kolínské (SZ) je snahou města nastavit nový druh spolupráce a komunikace mezi soukromým investorem, samosprávou, občany, místními podnikateli či urbanisty.

Výstava se bude konat v galerii ve Štefánikově ulici do konce června. Zaměřena je především na představení severní části území s důrazem na veřejné prostory bulváru, dvou parků a vnitřních ulic. Lidé se budou moci k podobě výstavby vyjádřit přímo v galerii. Podněty a nápady budou moci zaslat také přes online dotazník na webu smichovcity.praha5.cz. Vyjádřit se mohou do 3. června 2017.

Na území o rozměru 25 hektarů má být asi 143.000 m2 ploch bytů a 139.000 m2 kanceláří, zbytek budou například obchody nebo veřejné instituce. Blokové domy mají být rozděleny na domovní vchody. Kdy se začne stavět, není jasné.

Související články:
Výstava pro Smíchov City 9.11.2016
Smíchov City  29.9.2016
Revitalizace smíchovského nádraží - Smíchov City 9.2.2015
Výstavba nové čtvrti na Smíchovském nádraží může po letech začít 2.6.2014
Smíchov City - výbor posvětil změnu týkající se výstavby kolem Smíchova 19.4.2013
Hudeček: Nová městská čtvrť vznikne na Smíchově do dvaceti let 31.1.2013


Komentáře ke článku

 
 
 
 

16. 8. 2017 18:21:06. Re: Smíchov City. Redakce

 
 
 
 

16. 8. 2017 18:21:06. Re: Smíchov City. Redakce

  Občané řekli, jaký chtějí Smíchov. Nová čtvrť blíže k realizaci
Na bývalém nákladovém nádraží Praha-Smíchov má zanedlouho vyrůst nová městská čtvrť. Rozsáhlý projekt má klíčový význam nejen pro Prahu 5, ale i pro celé hlavní město. Zájem občanů i institucí vyústil v unikátní spolupráci, kdy se v Praze poprvé do plánování soukromé investice mohli v širší míře přímo zapojit občané. Během osmi měsíců se do plánování nové čtvrti formou účasti na výstavě, procházce, diskusi, vyplněním dotazníku či podílu na sociologickém šetření aktivně zapojilo více než 1300 občanů.
Díky spolupráci investora, městské části Praha 5 a Institutu plánování a rozvoje Prahy se podařilo vytvořit seznam doporučení a shrnutí, která umožní zlepšit kvalitu veřejných prostranství a vybavit novou čtvrť podle představ obyvatel přiléhajícího a vzdálenějšího okolí. Ukázalo se například to, že občané dnes vnímají Smíchovské nádraží jako bariéru při pohybu městem. Nové části města by se podle nich měly dobře napojit na stávající uliční síť a umožnit lepší propojení s Radlicemi a oblastí Na Knížecí.
Jako důležité vnímají obyvatelé Smíchova i to, aby nová čtvrť byla ve všech směrech zelená. A to nejen skrze parky či stromořadí v ulicích, ale i díky použití nových, k životnímu prostředí šetrných technologií. V ulicích by pak rádi viděli menší prodejny jako řeznictví či pekárny. Na Smíchově podle obyvatel dnes chybí i velkorysejší prostor pro kavárny se zahrádkami či možnost relaxace ve veřejném prostoru, což by nová čtvrť mohla umožnit.
„Zapojením občanů do projektu Smíchov City jsme chtěli dokázat, že participace může fungovat i jako efektivní nástroj pro zkvalitnění developerských projektů. A to jak z pohledu města a jeho obyvatel, tak i z pohledu developera. A díky otevřené spolupráci všech zúčastněných stran se nám to myslím podařilo,“ uvedla náměstkyně primátorky Petra Kolínská.
Se spoluprací byl spokojen i generální ředitel Sekyra Group Leoš Anderle: „Ze zapojení veřejnosti pro nás vyplynuly zajímavé poznatky o lokalitě Smíchova a inspirace pro vylepšení našeho projektu tak, aby mohl lépe sloužit místním i budoucím obyvatelům.“
„Za naši městskou část jsem rád, že se podařilo sladit záměry investora, občanů Smíchova i vedení hlavního města. V následujících měsících a letech budeme v této spolupráci i v diskuzi s veřejností pokračovat, aby i zbytek Smíchova získal příjemnou novou tvář,“ říká starosta MČ Praha 5 Pavel Richter.
Projekt Smíchov City bude začátkem listopadu představen i v CAMPu (Centru architektury a městského plánování při IPR Praha). Pražané se zde budou moci seznámit s detaily projektu. Více o projektu na www.smichovcity.praha5.cz, výstupy ze zapojení veřejnosti jsou shrnuty zde: http://bit.ly/2x0uEy3
Během následujících patnácti až dvaceti let bude na dnešním brownfieldu vyrůstat nová čtvrť, která propojí oblast Na Knížecí s nádražím Smíchov. Území o rozloze dvaceti hektarů nabídne byty pro 3300 obyvatel, stejně jako 9000 nových pracovních míst, a to nejen v kancelářských budovách, ale i v obchodech či restauracích v přízemí budov.
tisková zpráva IPR

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

13. 2. 2020 15:49:48

Re: Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje

Eva Jiřičná nezvolila londýnskou City jako dobrý příklad - je to odstrašující směska exkluzivních solitérů, které samy o sobě jsou jistě pozoruhodnými architekturami, ale urbanisticky zničily svou anarchií, necitlivostí k dřívějším duchovním dominantám - wrenovským kostelům, a dříve jednotné koloniální zástavbě, kus historického centra města. V Praze byl už za I. republiky uvnitř města podobný urbanistický faul jen Havlíčkův Penzijní ústav na Žižkově, a po válce na tomto žižkovsko-vinohradském horizontu zatím jen štíhlá televizní věž a krabicovitá budova bývalého PZO Strojexport. Pankráckou "zubatou" siluetu lze doplněním dalších mrakodrapů zacelujících v dálkových pohledech mezery do nové obalové "Gaussovy křivky" opravit, a je to od MPR dostatečně daleko. Žižkovsko-vinohradský horizont je narušený málo a je blíže, takže je to záležitost citlivější. Přesto stojí Jiřičné návrh za úvahu. Spolu se zástavbou nákladového nádraží by mohly vytvořit nové centrum Žižkova a svou vlastní kvalitou architektury tento horizont spíše obohatit, než pokazit. Není to přece ani nepovedený "dort" v podobě blízkého hotelu, ani rádoby "krystal" vedle krabice Strojexportu, ale zajímavá skupina výškových domů, snesitelně daleko od historického jádra města a MPR, výborně komunikačně napojená, zejména kdyby byla tímto směrem vedena trasa metra "D" od Náměstí míru do Libně a Vysočan namísto nelogického "ohnutí" zpět k Wilsonovu nádraží. Je to ovšem věc odborné diskuze a také politické odvahy, které se bohužel nedostalo projektu Kaplického knihovny na Letné. Ostatně pod Parukářkou vyrostly dost nahusto věžáky, o kterých vědí jen místní znalci, protože jsou schované ve 2. pořadí za budovami pošt a SUDOPu. Masiv Parukářky a zástavba před i vysoká zeleň Olšanských hřbitovů by část výšky nových výškových budov opticky ubrala. Uznávám ale, že argumenty odpůrců jsou rovněž silné a nutno je brát vážně. Měly by se vyzkoušet dostupné modely vizualizace záměru z různých stanovišť, jak nabízí GIS technologie Útvaru rozvoje města, a pak teprve po diskuzi odborníků i s veřejností rozhodnout.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz