Smuteční síň ve Vrbně pod Pradědem

Smuteční síň ve Vrbně pod Pradědem

(5. 1. 2017) Dokončena byla po 30 letech.

   
 
 
 
 

Smuteční síň ve Vrbně pod Pradědem

(ČTK) - Radnice ve Vrbně pod Pradědem nechala po 30 letech dokončit stavbu smuteční síně. První smuteční obřad se v ní uskutečnil 3. ledna 2017. Stavba přitom začala už v roce 1986. Budovu, která ale dosud nebyla nikdy dokončena a zkolaudovaná, zdobí socha Olbrama Zoubka Odcházení. Tu známý sochař vytvořil už v roce 1989, kdy měla být hotová i samotná budova. ČTK to řekla místostarostka města Pavla Müllerová (ANO).

Stavbu smuteční síně v roce 1989 zastavily listopadové revoluční události. Objekt pak dlouho chátral. Uvažovalo se také o jeho demolici či přestavbě na sklady. "Stavba dlouho nepokračovala, protože podle mého názoru chyběla politická vůle. Navíc případné snahy dostavět smuteční síň komplikovala i nemožnost na projekt získat dotace," řekla místostarostka.

Změna nastala v roce 2012. Tehdejší vedení města nechalo za 2,5 milionu korun opravit střechu. Současní představitelé pak v rekonstrukci pokračovali a z rozpočtu města investovali 7,5 milionu korun.

Práce začaly v roce 2015 a zahrnovaly kompletní rekonstrukci fasády a vnitřních interiérů. Nyní jsou v suterénu budovy umístěny záchody pro veřejnost, které budou k dispozici v době konání smutečních obřadů. Zároveň tam má svou kancelář koordinátor pohřebních služeb, což je městský úředník, který má na starost právě smuteční síň a také správu dvou hřbitovů.

Tuto funkci radnice zřídila v souvislosti s dokončením opravy smuteční síně a je mezi městy ojedinělá. "Většinou to funguje tak, že si pohřební služby pronajímají od měst a obcí smuteční síně. Tím, že je budova té naší natolik ojedinělá, nechtěli jsme na takový model přistoupit," řekla Müllerová. Město proto bude smuteční obřady a poslední rozloučení samo organizovat. Spolupracovat bude s jedním pohřebním ústavem, který bude zajišťovat pouze převoz zesnulých.

Ojedinělost budovy Müllerová spatřuje v jejím architektonickém ztvárnění. "Je moderní a přitom ne přehnaně. Jsou v ní překrásné vitráže," řekla. Srdcem sálu je Zoubkova socha Odcházení, kterou autor vytvořil pro smuteční síň už v roce 1989. Město ji mělo téměř 30 let uschovanou na půdě radniční budovy.

Představitelé města zvažují ještě vybudování kolumbária v suterénu objektu či rozptylové loučky. "Věříme, že obyvatelé města ocení důstojnou příležitost pro zorganizování posledního rozloučení. Očekáváme, že smuteční síň budou využívat i obyvatelé okolních obcí," řekla místostarostka.
zdroj foto: Vrbno pod Pradědem

Doplněno Stavbaweb:
Smuteční síň byla projektována a v 80. letech budována podle návrhu architekta Jana Dvořáka z Brna.
Fotogalerie z výstavby a hotov smuteční síně
Fotografie ze slavnostního otevření a z interiéru najdete ZDE.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

 
 
 
 
50.1170411
17.3764372
Smuteční síň ve Vrbně pod Pradědem

Smuteční síň ve Vrbně pod Pradědem

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz