Solární elektrárna v Dubňanech

Solární elektrárna v Dubňanech

(31. 10. 2008)

 
 
 
 

Solární elektrárna v Dubňanech

V Dubňanech spustili jednu z největších solárních elektráren v ČR

 V Dubňanech u Hodonína funguje jedna z největších solárních elektráren v Česku. Zhruba 12.000 panelů s instalovaným výkonem 2,1 megawattu zajistí elektřinu pro 400 rodinných domů. Vybudování sedmihektarového areálu stálo 230 milionů korun, řekl dnes ČTK Petr Bína z investorské firmy Sluneta. Příští rok plánuje rozšíření parku v Dubňanech na tři megawatty.

Dubňany jsou podle firmy v Česku na špičce v intenzitě slunečního záření. Přesto ale dubňanský areál ročně vyrobí tolik energie, jakou zvládne jaderná elektrárna Temelín zhruba za hodinu a půl.

Největší solární elektrárnu v Česku plánují ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku. Park s výkonem 3,8 megawattu za zhruba 400 milionů korun chce vybudovat přímo radnice. O prvenství ve velikosti solárních parků zatím v zemi soupeří elektrárny v Bušanovicích na Prachaticku a v Ostrožské Lhotě na Uherskohradišťsku, jejichž výkon je oproti plánům Dvora zhruba poloviční.

Česko ve výrobě energie ze slunečního záření výrazně zaostává za sousedním Německem a dalšími zeměmi západní Evropy. Výkon všech slunečních elektráren v tuzemsku je několikasetnásobně nižší přesto, že jsou v zemi poměrně dobré podmínky. Na jihu Moravy už solární energii využívají například na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a v několika obcích na Znojemsku. Sluneční elektrárny plánují také v Mikulově, měly by zabrat plochu přes 20 hektarů.

Zdroj: Zpráva ČTK 30.10.2008

Související články:
Fotovoltaická elektrárna 2,1 MW — Dubňany

30.10.2008 proběhl v Dubňanech u Hodonína  Den otevřených dveří - při příležitosti otevření FVE 2100 kW.Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Výroba

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz