Soutěž na veřejný prostor před terminály 1 a 2 Letiště Václava Havla Praha

Soutěž na veřejný prostor před terminály 1 a 2 Letiště Václava Havla Praha

(26. 6. 2015) Cílem zadavatele je zkvalitnění veřejného prostoru před terminály 1 a 2.

 
 
 
 

Soutěž na veřejný prostor před terminály 1 a 2 Letiště Václava Havla Praha

Letiště Václava Havla Praha chystá změnu podoby, nový kabát dostanou oba terminály i jejich bezprostřední okolí

Český aeroholding vypsal dvoukolovou urbanisticko-dopravní soutěž, jejímž výsledkem má být ideové řešení veřejného prostoru před Terminály 1 a 2. Cílem je získání návrhu nové organizace dopravy a vytvoření urbanistické koncepce pro veřejný prostor a rozvojové plochy, mimo jiné v návaznosti na připravovanou výstavbu železničního napojení a nový systém parkování. Před terminály by tak mělo v budoucnu vyrůst reprezentativní a příjemné prostranství s moderním řešením automobilové dopravy a parkování. Změnou má projít také současný interiér terminálů 1 a 2, který má cestujícím již při příletu evokovat začátek dovolené v Praze či České republice.

Pro stanovení urbanistické koncepce a řešení dopravy byla ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy podle standardů pro architektonické soutěže vyhlášena veřejná dopravně-urbanistická soutěž, která bude svého vítěze znát do konce roku 2015. „Věříme, že získáme nadčasové a inovativní řešení s jednoduchou a přehlednou strukturou dopravních cest, a to nejen s ohledem na budoucí napojení letiště na železnici a změnu parkovacího systému. Zároveň bychom chtěli nabídnout cestujícím kultivované prostory nejen uvnitř samotných terminálů, ale i před nimi,“ upřesňuje Václav Řehoř, předseda představenstva Českého aeroholdingu. Architekti mohou své soutěžní návrhy podat do 17. srpna 2015, kdy končí lhůta pro podání v prvním kole soutěže.

Kromě venkovních ploch projdou výraznou změnou i vnitřní prostory obou terminálů, a to díky spolupráci s celosvětově působící kanceláří Chapman Taylor International. Ta navrhla například podobu Terminálu 5 londýnského letiště Heathrow nebo cenami ověnčené obchodní centrum v Leedsu. „Společně s britskými designéry bychom chtěli proměnit vnitřní prostory Terminálů 1 a 2 Letiště Václava Havla Praha tak, aby se v nich více promítala symbolika Prahy, respektive České republiky. Mělo by se jednat o jednoduchý výtvarný návrh završený koncepcí pro budoucí úpravy interiérů letiště. Nová podoba má v návštěvníkovi jednoduchými odkazy na turisticky známé motivy a scenérie vzbudit pocit, že jeho dovolená v Praze či České republice začala již ve chvíli, kdy vystoupil z letadla,“ vysvětluje Václav Řehoř. Nový koncept by se měl do podoby terminálů promítat postupně. První výraznou změnou, kterou cestující zaregistrují, bude nové informační pracoviště Welcome Centre v Terminálu 1, jehož výstavba je plánována na příští rok.

Proměna terminálů a jejich okolí je součástí dlouhodobého záměru Letiště Praha zpříjemnit cestujícím čas, který na letišti tráví. Ten je v současné době podpořen komunikační kampaní s podtitulem Měníme letiště pro vás, která zastřešuje i změny v parkování a v oblasti stravování.
tisková zpráva
 

Typ podle předmětu: urbanisticko-dopravní
Typ podle účasti: veřejná, anonymní
Typ podle počtu kol: 2 kola
Vyhlašovatel: ČESKÝ AEROHOLDING, a.s. ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy
Sekretář soutěže: Ing. arch. Vladimír Zdvihal
Datum odevzdání soutěžních návrhů ve 2. kole: předpoklad prosinec 2015
Porota Závislí: Ing. David Olša - vyhlašovatel; Ing. Jiří Pos – vyhlašovatel; Ing. akad. arch. Jan Šépka – IPR Praha;
Nezávislí: Doc. Ing. ach. Václav Dvořák CSc., Doc. Ing. arch. Jan Jehlík, Ing. arch. MgA Osamu Okamura, Ing. ach. Regina Loukotová, Phd.
Náhradníci závislí: Ing. Jiří Kraus – Letiště Praha, a. s.; Ing. Marek Zděradička – IPR Praha
Náhradníci nezávislí: Ing. Vladimír Sitta, Ing. arch. Jaroslav Wertig

Soutěžní podmínky a více informací najdete ZDE.
podle podkladů pořadatele
Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Interiéry/design

Komentáře ke článku

 
 
 
 

7. 7. 2015 17:51:36. DOPLNĚNO: Soutěž na veřejný prostor před terminály 1 a 2 Letiště Václa... Stavbaweb

  Architekti mohou své soutěžní návrhy podat do 17. srpna 2015, kdy končí lhůta pro podání v prvním kole soutěže.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz