Stavba spalovny u Plzně za dvě mld. Kč má začít už o prázdninách
(ČTK) – Stavba spalovny komunálního odpadu za dvě miliardy korun začne v Chotíkově u Plzně už o prázdninách. Plzeňská teplárenská jako investor chce mít do konce června pravomocné stavební povolení, které napadli občanští a ekologičtí aktivisté. Už letos chce městská teplárna investovat 800 miliónů korun a do dvou let má spalovna stát. ČTK to řekl šéf teplárny Tomáš Drápela.
„Kraj už má stanoviska všech dotčených ministerstev a každým dnem čekáme jeho reakci. Ihned poté by začalo bagrování silnice a základů pro stavbu, což chceme mít do zimy,“ řekl ředitel. Pokud bude pravomocné stavební povolení vydáno později než do začátku příštího týdne, musel by podnik uzavřít dodatek ke smlouvě s ČKD, kterou podepsal v dubnu. Teplárna už musí letos zaplatit výrobu turbíny a kotle.
Plzeňská teplárenská už dala do desetileté přípravy spalovny přes 100 miliónů korun, z toho více než 70 miliónů Kč do dokumentace a 30 miliónů do prezentace a právních analýz.
Součástí stavby bude šestikilometrový horkovod ze spalovny do sídliště Lochotín za dalších 400 miliónů Kč. „Jde o liniovou stavbu, na níž nepotřebujeme stavební povolení, ale jen územní rozhodnutí. Můžeme začít kopat už zítra,“ uvedl Drápela. Teplárna na něj také žádá o dotaci SFŽP; měla přesáhnout 100 miliónů Kč. Postavíme ho příští rok, prioritní je ale založit stavbu spalovny, řekl.
Podle šéfů teplárny i ČKD bude spalovna v Chotíkově evropskou špičkou. Odpad se nebude hromadit na skládkách a jako palivo nahradí nedostatkové a stále dražší hnědé uhlí. Zařízení zajistí dobrou cenu elektřiny a tepla i rychlou návratnost. Klíčové bude tempo růstu cen za skládkování, jehož cena má být výrazně vyšší než cena spalování.
ČKD postaví spalovnu za 1,953 miliardy korun s německou firmou Martin a s rakouskou Zauner. Projekt se 60letou životností nemá podle Drápely žádné finanční nároky na město. Ročně zpracuje 95 000 tun odpadu a nahradí asi 75 000 tun uhlí. Dotčené obce i Plzeň stavbu na skládce odpadů schválily. Dvě občanská sdružení si stěžovala, a to i v Evropském parlamentu, hlavně na procesní pochybení a na podjatost úřadů. Podle brněnského sdružení Arnika už EU nechce spalovny tolik dotovat.
Petr Tak to záleží na samotném prodejci a výrobci oken, jaké bude mít stanovené dodací lhůty. Protože jemu dodá skla…
Tu technickou pomoc při zakládání první řady je fakt skvělá možnost využít. Ono to zase nestojí nijak moc a není…
Heluz je v podstatě dost populární značka výrobce stavebního materiálu v Česku, hlavně jsou známí svými dobrými izolačními vlastnostmi. Úplně…
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…