Spektrum Arkitekter: obecní dům ve Fjelstervang

Spektrum Arkitekter: obecní dům ve Fjelstervang

(24. 3. 2014) Fjelstervang získal obecní dům v rámci kampaně „Byg det op / Postavte si to“ (kampaň zčásti podobná aktivitám české Společnosti Petra Parléře nebo Nadace Proměny). V novém obecním domě se mohou konat oslavy, semináře, vzdělávací kurzy, cvičení, pořady s lidovými tanci, vánoční akce a nespočet dalších aktivit, které nevyžadují standardní dům a které mohou trvat tak dlouho, dokud stojí přístřešek, kde si lze uvařit kávu a společně posedět kolem ohniště.

 
 
 
 

Spektrum Arkitekter: obecní dům ve Fjelstervang

Fjelstervang získal obecní dům v rámci kampaně „Byg det op / Postavte si to“ (kampaň zčásti podobná aktivitám české Společnosti Petra Parléře nebo Nadace Proměny). V novém obecním domě se mohou konat oslavy, semináře, vzdělávací kurzy, cvičení, pořady s lidovými tanci, vánoční akce a nespočet dalších aktivit, které nevyžadují standardní dům a které mohou trvat tak dlouho, dokud stojí přístřešek, kde si lze uvařit kávu a společně posedět kolem ohniště.

Architekti: Spektrum Arkitekter
Místo: Fjelstervang, Dánsko
Plocha: 500 m2
Realizace: 2013
Foto: archiv architektůProces. Na jaře roku 2013 vyhrála obec Fjelstervang pomoc architektů při realizaci svého snu o postavení obecního domu. Díky jednotě obyvatel, pilné práci, dobrovolnické pomoci a obrovskému odhodlání se to malé venkovské obci s 500 obyvateli podařilo v rekordním čase.Z přání a představ obyvatel, shromážděných prostřednictvím dotazníků, workshopů a otevřenému dialog, včetně skicování na místě, se architekti pokusili zachytit a pochopit podstatu tužeb obyvatel a sjednotit mnoho hlasů do jednoduchého a silného konceptu. Koncept, se kterým se mohou ztotožnit mladí i staří, ženy i muži, a navrhnout objekt, kde se všichni obyvatelé vesnice můžou cítit vítáni bez ohledu na to, zda patří k některému spolku v obci, nebo ne.

Projekt. Ambicí bylo vytvořit světlou a otevřenou oddychovou stavbu, kde hranice mezi uvnitř a venku jsou plynulé, jejíž architektura je střízlivá a v dialogu s okolní krajinou a přírodou.


Obecní dům je robustní stavbou, kam můžete bez obav vstoupit, ať máte zrovna třeba boty na běhání, nebo kopačky. Postranní stěny stavby se skládají převážně z posuvných stěn, které jsou lehké a pružné a vzbuzují dojem, že v otevřené. Dům je jednoduchým a robustním přístřeškem, chránícím proti nepřízním počasí, a rozšiřuje tak možnost obecního společenského vyžití během roku a umožňuje konat venkovní akce i za špatného počasí a větru.Prvky. Obecní dům tvoří dva objemy stojící bok po boku. Průhledná střecha se rozkládá nad řadou krokví / sloupů o výšce kolem 6 metrů. Posuvné dveře v různých barvách jsou odkazem na nedávno zavřenou továrny na barvení látek; filtrují světlo během dne a ve večerních hodinách způsobují, že objekt září jako barevná lucerna. Oba objemy spočívají na velké dřevěné palubě o rozloze kolem 500 m2. Stavba je doplněna o jednoduchou kuchyni a krbové ohniště.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz