SPIRITUALITA. Společenské a duchovní centrum BEA

V Olomouci se připravuje stavba, která tvarem připomíná kužel a má měřit zhruba 45 metrů. Je součástí plánované dostavby areálu BEA na třídě Kosmonautů. Mohla by být zahájena ještě letos a dokončena v příštím roce. Firma Tesco SW podnikatele Josefa Tesaříka chce potřebná povolení získat na přelomu jara a léta, aby se stavebníci mohli na podzim pustit do práce. Projekt Spiritualita připravuje společnost Artera. Autorem úprav veřejných prostranstvi areálu kampusu včetně návrhu hlavního objektu je architektonická kancelář Knesl – Kynčl.


S plánovanou dostavbou areálu BEA už bylo seznámeno vedení radnice, kterému se ale návrh výškové budovy v této lokalitě příliš nezamlouvá. Dominantou areálu BEA na místě bývalých kasáren je nyní 74 metrů vysoké sídlo Moravské vysoké školy, které je třetí nejvyšší stavbou v Olomouci.

"Investor v nejbližších letech uvažuje o pokračování (dostavby areálu BEA) a seznámil nás s vizualizací. Z hlediska designu a jak jsou řešena veřejná prostranství nám to připadá jako významný posun vpřed," řekl novinářům primátor Olomouce Martin Novotný (ODS). Součástí plánované dostavby areálu BEA jsou několikapodlažní budovy univerzitního kampusu, ke kterým radní výhrady nemají.

Připravený projekt dostavby BEA centra je částečně v rozporu s novým územním plánem Olomouce, který by měl v následujících měsících začít platit. Nesoulad je podle primátora hlavně z pohledu výškové budovy. "U zbytku jsou to problémy v detailech a není to nic fatálního," dodal Novotný, podle kterého v případě nízkých budov či nového veřejného prostranství by neměl být problém nový územní plán dodatečně aktualizovat.

Podrobnosti o chystané dostavbě areálu Tesařík zveřejnil ve čtvrtek 30. ledna na tiskové konferenci.
"Druhou etapu začneme stavět v okamžiku, kdy dojde k dohodě mezi radou (města) a námi. Věřím, že k dohodě dojde v blízké době, abychom mohli požádat o územní řízení a stavební povolení. Jsem optimista a věřím, že ještě do zimy začneme stavět," řekl novinářům Tesařík, jehož firmy v Olomouci už postavily dvě výškové budovy RCO a BEA.

Tesařík se netají tím, že stavbu druhé části areálu BEA včetně nové výškové budovy plánuje zahájit dřív, než začne platit nový územní plán, který se stavbou dalších výškových budov v Olomouci nepočítá. Ještě před zahájením stavby chce projekt znovu projednat s radními, aby je seznámil s detaily a přesvědčil o jeho potřebnosti. "Vysoké baráky přináší do města lidi a práci," míní Tesařík, podle kterého BEA centrum přispěje ke zlepšení hospodářské situace regionu.

Radním se ale projekt další výškové budovy ve městě zatím příliš nezamlouvá. Součástí plánované dostavby areálu BEA jsou kromě náměstí či aleje i několikapodlažní budovy univerzitního kampusu, ke kterým radnice výhrady nemá. "Tato (výšková) budova nás ale zatím nepřesvědčila. Chceme dál s investorem jednat," řekl novinářům primátor Martin Novotný (ODS).

Architekt Ladislav Opletal ze společnosti Artera, která projekt připravuje, novinářům řekl, že budova se bude jmenovat "Společenské a duchovní centrum BEA". V budově bude kromě sálu o průměru asi 30 metrů několik podlaží pro elektronické knihovny, studovny i meditační centra. V horních podlažích je plánována vyhlídková plošina a kavárna. Výška 45 metrů podle Opletala zaručí ideální pohled na panorama města.

První etapa stavby univerzitního kampusu BEA včetně budovy Moravské vysoké školy stála 400 milionů korun a druhá má přijít na 200 milionů korun. Třetí etapa, jejíž součástí bude několikapodlažní budova lemující hlavní třídu Kosmonautů, má stát 400 milionů korun. "Jsou to peníze, které investujeme pomocí půjček od bank, takže to (dokončení areálu) bude trvat zhruba tři až sedm let," podotkl Tesařík.

V Olomouci nyní stojí dvě nové výškové budovy. Regionální centrum Olomouc dosahuje 71 metrů a budova Moravské vysoké školy 74 metrů. Oba projekty připravily firmy patřící podnikateli Tesaříkovi.

V sousedství historického centra města se nyní připravuje stavba budovy Šantovka Tower, která by se díky svým 75 metrům dělila s radnicí o pozici druhé nejvyšší stavby v Olomouci. Olomoucký krajský úřad ale nedávno zrušil rozhodnutí památkářů magistrátu, kteří dali souhlas k plánované stavbě Šantovky Tower v ochranném pásmu městské památkové rezervace. Projekt, který má v Olomouci četné odpůrce, se proto zřejmě zkomplikuje.


Doplněno Stavbaweb:
Areál bývalých kasaren 9. května v klínu mezi řekou Moravou a Třídou Kosmonautu je rozdělen na tři části:




– již stojící výškový objekt BEA, kde dnes sídlí privátní Moravská vysoká škola – Urbanistickou podobu ambiciózního projektu Inovačního centra a vysokoškolského kampusu navrhl brněnský architekt Josef Němec ve spolupráci se zástupkyní investora Evou Tesaříkovou. Na návrhu podoby plochy na třídě Kosmonautů nejdříve spolupracoval se společností Stavoprojekt Olomouc, později s projekční kanceláří Artera. Koncepce aâ??řešení je tedy dílem tvůrčího kolektivu. Více informací ZDE
– připravovaný objekt duchovního centra Spiritualia – autorem projektu je Ladislav Opletal, ARTERA
– připravovaný hlavní objekt univerzitního kampusu a úpravy veřejných prostranstvi zpracovala architektonická kancelář Knesl – Kynčl.

Další informace o připravovaném projektu a vizualizace studijního komplexu BEA naleznete ZDE.

KNESL+KYNČL
Společnost ARTERA


Axonometrie, situace – Knesl – Kynčl

Přehled nejvyšších staveb v Olomouci:

Pořadí  Lokalita Název Výška v metrech
1. Václavské náměstí katedrála svatého Václava (hlavní věž) 100, 65
2. Horní náměstí věž radnice 75
3. Envelopa budova Moravské vysoké školy 74
4. Klášterní Hradisko Klášterní Hradisko 72
5. hlavní nádraží budova Regionálního centra 2 71
6. Václavské náměstí katedrála svatého Václava (přední věže) 68
7. Hejčín kostel svatého Cyrila a Metoděje 65
8. třída Svobody Červený kostel 55
9. 8. května kostel svatého Mořice 46

Zdroj: Wikipedie
tisková zpráva ČTK, Stavbaweb


Iniciativa: Dalším výškovým budovám v Olomouci zabrání uzávěra
(ČTK) – Stavbě dalších výškových budov v Olomouci by do schválení nového územního plánu, jehož návrh s novými dominantami na území města už nepočítá, mohla zabránit stavební uzávěra. S nápadem přišla iniciativa Občané proti Šantovka Tower, které se nelíbí, že investoři v Olomouci chtějí narychlo začít stavět dvě nové výškové budovy ještě v době, kdy platí současný územní plán. ČTK zjišťuje vyjádření radnice.

Petr Daněk z iniciativy Občané proti Šantovka Tower v pátek 31. ledna ČTK řekl, že vhodně nastavená stavební uzávěra by ochránila historické centrum Olomouce před stavbou dalších výškových budov, avšak neznamenala by zastavení ostatních projektů. "Rada města má k dispozici elegantní územně plánovací opatření. Zamezilo by právě těm záměrům, které hodlají překročit nově dohodnuté výškové limity. Jsme totiž v nepříjemném mezidobí, kdy existuje věcný rozpor mezi stávajícím platným územním plánem města a zpracovaným návrhem nového územního plánu," upozornil Daněk

V Olomouci nyní stojí dvě nové výškové budovy. RCO měří 71 metrů a budova Moravské vysoké školy 74 metrů. V sousedství historického centra města se připravuje stavba budovy Šantovka Tower, která by se díky svým 75 metrům dělila s radnicí o pozici druhé nejvyšší stavby v Olomouci. Krajský úřad ale zrušil rozhodnutí památkářů magistrátu, kteří dali souhlas ke stavbě Šantovky Tower v ochranném pásmu městské památkové rezervace. Projekt, který má v Olomouci mnoho odpůrců, se proto zřejmě zkomplikuje.

Podnikatel Josef Tesařík ve čtvrtek oznámil, že v areálu BEA na třídě Kosmonautů chce ještě letos zahájit stavbu další výškové budovy, která má měřit asi 45 metrů. Dominantou areálu BEA na místě bývalých kasáren je sídlo Moravské vysoké školy, které je třetí nejvyšší stavbou v Olomouci.

Tesařík se netají tím, že stavbu druhé části areálu BEA včetně nové výškové budovy hodlá zahájit dřív, než začne platit nový územní plán, který se stavbou dalších výškových budov v Olomouci nepočítá. Ještě před zahájením stavby chce projekt znovu projednat s radními, aby je seznámil s detaily a přesvědčil o jeho potřebnosti.

Radním se ale projekt další výškové budovy ve městě příliš nezamlouvá. Součástí plánované dostavby areálu BEA jsou kromě náměstí či aleje i několikapodlažní budovy univerzitního kampusu, ke kterým radnice výhrady nemá. "Tato (výšková) budova nás ale zatím nepřesvědčila. Chceme dál s investorem jednat," uvedl primátor Martin Novotný (ODS).

Nový územní plán Olomouce by měl po dlouhých diskusích začít platit letos. Kritici z řad developerů tvrdí, že omezí stavební aktivity v atraktivní části města. "Není pravda, že by nový územní plán škrtil investory a neumožnil rozvoj centra. V ochranném pásmu městské památkové rezervace dovoluje stavět až sedmipodlažní objekty a na blízké třídě Kosmonautů devítipodlažní stavby. Zdá se nám, že oddalování schválení nového územního plánu, pokud by mělo trvat, je účelové," míní Tomáš Pejpek z Klubu architektů Olomoucka.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*