Sportovní hala Svojsíkova

Sportovní hala Svojsíkova

Svojsíkova 2119, Český Těšín

(29. 10. 2020) ATELIER 38 s.r.o.

   
 
 
 
 

Sportovní hala Svojsíkova

Hala je umístěna mezi plochou se stávajícími sportovními objekty a nedalekou městskou zástavbou na ploše bez jednoznačného urbánního charakteru.  Hlavní vstup je orientovaný do ulice Svojsíkovy. Vstup pro sportovce a zásobování  je z opačné strany od parkoviště.

Lichoběžníkový půdorysný tvar vzešel z tvaru pozemku, z vedení inženýrských sítí a z touhy po zachování vzrostlé břízy.  K hlavnímu vstupu se paprskovitě sbíhají  pěší chodníky ze směrů pohybů chodců a vytvářejí  pomyslnou větev inspirovanou alejí vzrostlých Jírovců podél ulice Svojsíkova.

Halu tvoří tři hmoty.  Zděná podnož,  ze které vyrůstají dvě hmoty reagující na okolní zástavbu.  Menší hmota univerzálního sálu z polykarbonátu je orientovaná směrem k městu a svým menším měřítkem reaguje na nedalekou zástavbu městských domů.  V noci svítí a stává se orientačním bodem, majákem sportovního areálu viditelným od města.  Větší plechová hmota vlastní haly je umístěna směrem k obloukové hale zimního stadiónu.

Dispozice je lapidární. Mezi hlavní halou a klubovými prostory s univerzálním sálem v patře jsou umístěny protilehlé vstupy s průběžnou chodbou, ze které jsou přístupné šatny, sociální zázemí, zázemí pro rozhodčí a místnost první pomoci.

Vlastní hala byla koncipovaná jako univerzální s parametry pro prvoligové zápasy s osvětlením a akustikou umožňující televizní přenosy. Kapacita hlediště je cca 300 diváků.

Hala je založena na vrtaných pilotách. Konstrukce haly je ocelová z plnostěnných vazníků, rovněž tak malý univerzální sál. I.NP je vyzděno z keramických tvarovek a omítnuto.  Hala je opláštěna  sendvičovými minerálními panely rastrovanými svislými vertikálami.  Univerzální sál je opláštěný polykarbonátem. Hrací plocha je odpružená lamelová se sportovním povrchem.

Název: Sportovní  hala Svojsíkova
Autor: Petr Doležal, Tomáš Bindr, Atelier38 s.r.o.
HIP: Luděk Valík,  Lukáš Dostál,  Atelier38 s.r.o.
Investor: Český Těšín
Realizátor: Metrostav  a.s.
Adresa: Český Těšín,  Svojsíkova 2119
Projekt:  2016 –  2018
Realizace: 2018  – 2020

Autorská zpráva
Foto: Roman Polášek

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

29. 1. 2021 18:41:57

Re: Chytremapy.cz nově ukazují rozsáhlé možnosti aplikace GisOnl...

Fakt pěkný. Má to jenom jednu malinkou chybku. Očekával bych, že podobná aplikace bude přístupná veřejně a zdarma pro celou republiku, například prostřednictvím portálu geoportal.gov.cz. Ten většinu uvedených funkcí sice nabízí, ale kombinace s "panoramou" či "streetview" a s dalšími informacemi o objektech či věcných břemenech tam chybí, zatímco zde to je skutečně vše. (Jistě, dalo by se pokračovat a mít na jednom místě ke všemu již publikovanému ještě např. podrobnou geologickou mapu ČR, která má zase svůj samostatný portál, a patrně by někoho napadly další mapové vrstvy, zrovna jsem si vzpomněl - máme další portál s historickými mapami, jojo....) Proč to píšu? Chápu, že Top Gis je komerční firma a že musí vydělávat, to je v pořádku. Na druhou stranu je mi nesmírně líto, že existuje již tolik různých mapových portálu, vzájemně se různě překrývajících či duplikujících svými daty a službami. Je to nepřehledné a nemůžu se zbavit silného pocitu mrhání lidskou prací a umem. V moderním statě 3. tisíciletí bych čekal nějaký partnerský projekt státu a soukromých subjektů, který by sjednotil všechna data pro "chytrou mapu ČR" na jednom místě a ta pak poskytl veřejnosti z velké části zdarma, s možností např. připlatit si za některé již velmi specifické vrstvy a informace. Tak by se to líbilo mně jako uživateli i jako občanovi. :)

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz