St. André Lang Architectes: Altán z kukuřice a dřeva

St. André Lang Architectes: Altán z kukuřice a dřeva

(12. 9. 2012) Prototyp obytné jednotky vytvořený pro festival a soutěž Archi<20 se nachází v chráněné oblasti na severovýchodě Francie mezi kukuřičnými poli.

 
 
 
 

St. André Lang Architectes: Altán z kukuřice a dřeva

Prototyp obytné jednotky vytvořený pro festival a soutěž Archi<20 se nachází v chráněné oblasti na severovýchodě Francie mezi kukuřičnými poli.

 


projekt: Tourner autour du Ried (Otáčení kolem Riedu)
místo: Muttersholtz, Francie
klient: Archi<20
autor: St. André Lang Architectes
návrh: leden - březen 2012
realizace: květem 2012
plocha: 20 m2
rozpočet: 7000 € včetně DPH
materiýly: jedle Douglaska, drátěná síť z nerezové oceli, kukuřičné klasy, plátno bez obsahu PVC

Vyzbrojeni rozpočtem 7000 € navrhli architekti st. andré-lang architectes jednoduché obydlí "Autour du Ried" (Kolem Riedu - pozn. red- Ried je krajinná oblast v Alsasku nedaleko Rýna), prototyp obydí o ploše pouze 20 m2, postavený v chráněné oblasti ve vsi Muttersholz v Alsasku. Altán byl navržen tak, aby měl jednoduchý generativní tvar, kruh, a aby umožňoval výhledy všemi směry do okolní krajiny. Charakteristická je světelná šachta uprostřed, vnitřní uspořádání konsekventně je dle pozice slunce během dne v jeho cestě od východu na západ.

Na západě - vstupní straně - má objem stavby nižší strop (noc/spaní), odtud pokračuje sociální a pracovní zóna ve východní části stavby. Nejprostornější část altánu je na jižní straně otevřené vzhůru k nebi. Fasáda - kromě toho, že je příčkou mezi vnějškem a vnitřkem - je také funkční a získává novou dimenzi. Její formu inspirovaly sušáky na alsaských planinách, které se užívají k sušení a skladování kukuřice. Uschlé klasy vyplňují dřevěnou konstrukci, vnější nerezové tkaniny tvarují stěny a takto utvořená fasáda funguje jako izolace a ochrana.

Protože obytná jednotka se mění podle ročních období, vnější vzezření budovy znejasňuje bezprostřední čtení objektu, altán takřka mizí.
Patio uprostřed stavby odráží touhu vpustit přírodu do domu. Nábytek je pouze jediným vestavěným blokem rozvíjejícím se kolem celého domu, integrujícím všechny funkce během dne potřebné. V patiu jsou zasazeny místní druhy rostlin; stavba je metaforou krajiny oblasti Ried v Alsasku. Takto leží na rozhraní mezi neporušenou přírodou a řízenou kultivací.


vstup je umístěn na severní straně

konstrukční detail

 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz