Stadion Mbombela

Stadion Mbombela

 
 
 
 

Stadion Mbombela

Realizace stadiónového sezení pro fotbalové MS v Jihoafrické republice.

Stadion Mbombela

Stadion Mbombela byl postaven speciálně pro Mistrovství světa ve fotbale 2010. Městské zastupitelstvo dalo stadiónu název, který ve svazijštině znamená „mnoho lidí na malém místě“. Byl postaven na volném prostranství šest kilometrů od krajského města Nelspruit.
Stadion má skvělé osmnáctimetrové pylony, které nesou střechu. Jejich originalita spočívá ve tvaru připomínajícím žirafy, které vyčnívají nad sportovištěm. Aluze na nejvyšší zvířata na světě není náhodná – nedaleko Nelspruitu je přírodní rezervace.
Také sedadla na tribunách mají inspiraci ze zvířecího světa. Šedobílá Omega High Back formují při pohledu zdálky obří zebru.
Podle svého konceptu má být Mbombela „nejdivočejší“ stadion na světě. Na tom jeho design ovšem nekončí. Tvůrci vsadili na pohodlí: střecha o hmotnosti 1450 tun a o ploše 22 500 m2 je umístěna 35 m nad hrací plochou a 6 metrů nad nejvyššími sedadly (kvůli přirozenému větrání). Střecha, jejíž polovina je transparentní, kryje 95 % sedadel. Střešní konstrukci tvoří třicetimetrové moduly konzol, připojené na ocelové pylony. Později byl přidána betonová zátěž, aby zmírňovala jejich vychylování ve větru.
Vedle fotbalového hřiště je ještě tréninková plocha.
Tvar stadionu připomíná hranol se zaoblenými hranami. Jak samotná konstrukce, tak tribuny byly navrženy tak, aby každý divák měl dobrou vyhlídku na dění na hřišti. Sedadla jsou na třech tribunách. Všechny byla vyrobena, dovezena a instalována společností Forum Seating, která je částí skupiny Nowy Styl Group. Sedadla značky Omega High Back kombinují estetiku s vysokou pevností a vyhovují požadavkům FIFA a UEFA. Jsou z polyamidu, certifikovaného materiálu, který má ověřené mechanické a fyzikálně-chemické vlastnosti. Materiál se skvěle hodí k užití v obtížných a náročných podmínkách.
 

Mbombela Stadium
Místo: Nelspruit, Republic of South Africa
Výrobek: Omega High Back Chairs
Kapacita: 41 000 sedadel na tribunách

Stadion si můžete prohlédnout zde.

Stadion Mbombela

Stadion Mbombela


Zdroj: BN Office Solution CZ 
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sport

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.