Stavba LIKO-NOE byla postavena za 27 dní
Slavkov u Brna
(2. 6. 2015) Cílem projektu je poukázat zejména na plýtvání vodou.
Stavba LIKO-NOE byla postavena za 27 dní
Unikátní stavba LIKO-NOE byla postavena za rekordně krátkou dobu. Za 27 dní.
Je nejvyšší čas, abychom přírodě vrátili to, co jsme jí vzali a začali si vážit přírodních zdrojů. Pomůžeme tím nejen jí, ale také našemu bezprostřednímu okolí. První vlaštovka je na světě, stavba LIKO-NOE hrdě stojí v areálu české rodinné firmy LIKO-S, a. s. Princip přírodní tepelné stabilizace nabral reálné kontury.
Modrá planeta nám poskytla prostor pro život. Ambicí lidstva je však neustálý pokrok, zdokonalování se a budování nových staveb bez ohledu na životní prostředí a přírodu okolo nás. Vedení české společnosti LIKO-S, a.s., se však rozhodlo současné vnímání světa a stavebního průmyslu změnit. „Naše potřeby jsou uspokojovány i prostřednictvím rostoucích budov a průmyslových hal. V mnohých případech však konáme neuváženě a plýtváme přírodními zdroji, zejména vodou,“ říká Libor Musil, předseda představenstva společnosti LIKO-S, a. s.
Upozorňovat na problém situaci nevyřeší. Konkrétní kroky a činy ano. „Každý den je v České republice pokrytých stavbou více než 10 hektarů úrodné půdy. Může jít o haly a jiné stavby, na jejichž střechy napadne za rok v průměru 674 milimetrů srážek na metr čtvereční. Znamená to, že ročně přicházíme o 607 milionů metrů krychlových dešťové vody, která je kanalizací odváděná do řek a moří. Ztrácíme tak vodu, která by jinak zůstala na místě a vytvářela přirozené prostředí a podmínky pro život. Tyto budovy mají také většinou špatnou schopnost akumulace tepla a v prostoru působí jako odrazová zrcadla pro sluneční paprsky,“ dodává Musil.
Z toho důvodu se vedení společnosti LIKO-S, a. s., rozhodlo pro riskantní projekt světového významu. Postavit vývojové centrum, které bude symbolem přírodní tepelné stabilizace. „Znamená to, že bude pracovat pouze s energiemi získanými z přírodních zdrojů, ať už půjde o sluneční záření nebo chlad z podzemí. Obejde se však bez speciálních strojních zařízení,“ říká Lukáš Kovařík, technický ředitel divize ENERGY společnosti LIKO-S, a.s. Výzva zaujala významného brněnského architekta Zdeňka Fránka, který představu o arše budoucnosti zhmotnil na papíře. „Ve své dosavadní kariéře jsem vdechl život mnoha stavbám, ale ještě nikdy jsem nekoncipoval projekt, který je závislý na životě rostlin,“ přiznává architekt.
Stavba vývojového centra LIKO-NOE začala slavnostním výkopem 13. dubna. Vize byla jasná, ale zároveň smělá. Završit výstavbu o 27 dní později. „Hlavní objekt byl koncipován jako dřevostavba, přičemž jsme k němu přidružili akustické komory a klimakomory, které poslouží pro další vývoj a měření produktů a materiálů společnosti LIKO-S, a. s.,“ říká Lukáš Kovařík.
Technický ředitel divize ENEERGY společnosti LIKO-S, a. s., Lukáš Kovařík, přiložil během uplynulých dní ruku k dílu každý den. Staveniště připomínalo mraveniště, ale každý jedinec, který přiložil ruku k dílu, přesně věděl, co bylo naším cílem. 27 dní se pracovalo téměř 16 hodin denně, kooperace jednotlivých složek bylo obdivuhodná a jakýkoliv časový skluz byl vzápětí eliminován.
Cílem projektu je poukázat zejména na plýtvání vodou, která je nepřirozeným způsobem odváděná z místa dopadu bez jakéhokoliv využití. LIKO-NOE však bude samostatně pracovat s vodou díky speciální kořenové čističce a dočištění pomocí mokřadní fasády.
Obvodový plášť stavby navíc přirozeně stabilizují zelené fasády, přičemž poskytnou místo také pro pěstování dýní, rajčat a podobně. „Stavbu v hodnotě 15 milionů českých korun jsme stihli dokončit podle plánovaného harmonogramu. V nejbližších týdnech budeme čekat na růst porostu, který je součástí zelené fasády,“ dodal Kovařík.
Důležitou funkci v případě tepelné stabilizace plní i retenční jezírko, které je hlavně zdrojem přírodní vody, a zároveň dotváří celkový vizuální efekt o arše společnosti LIKO-S, a.s. „LIKO-NOE se totiž přímo odvolává na známý biblický příběh o Noemově arše. Náš projekt vznikl za podobným účelem. Chceme jím vrátit přírodě to, co jí bereme, chceme ji zachránit pro další generace, protože si uvědomujeme její hodnotu,“ vysvětluje Musil.
Vedení společnosti LIKO-S, a. s., je na výsledek své poctivé a odvážné práce patřičně hrdé. LIKO-NOE má změnit pohled okolního světa a jednotlivých společností na stavbu komerčních objektů.
Základní informace o objektu
Kategorie
Novostavby
Stavba LIKO-NOE byla postavena za 27 dní
Slavkov u Brna
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

16. 8. 2022 12:33:47
Re: Dům na venkov
Krásná stavba! Je fajn, že se tam dala i ta kamna. Původně jsme se kamen kvůli rekuperaci báli, ale nakonec jsme objevili pasivní kamna a jsme moc spokojení.
16. 8. 2022 12:26:46
Re: Krbová kamna umožňují ekologické a ekonomické vytápění
Velmi dobrý článek! My jsme řešili pasivní kamna do naší novostavby. Báli jsme se problémů kvůli rekuperacím, ale nakonec se nám povedlo vybrat česká kamna do pasivního domu, která s rekuperací nemají problém.
16. 8. 2022 09:56:53
Re: První architektonická soutěž na městský bytový dům v Praze z...
Hm, takže krabice mezi brutalistním a barokním solitérem. Ale proč ne, vlastně to účinek těchto solitérů zdůrazní, nebudou si konkurovat.
7. 8. 2022 20:45:28
Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023
V oblasti náměstí Jiřího z Poděbrad by bylo třeba řešit dopravu v klidu. Potřebné podzemní parkoviště bylo smeteno ze stolu a tak další léta budou mít rezidenti smůlu.....Parkujte si kde chcete nebo auta nechte za Prahou. Ty vstupy do metra, to je také tragédie!
4. 8. 2022 18:32:36
Re: Restaurace La Bottega Oaks Deli Bistro
Vlastně je to legrační název. Z la bottega vzniklo české putyka, tedy místo nevalné úrovně, kde se spíš jen posedává, a bistro je rychlé občerstvení. A ten anglický název dubu, když se chlubí, že je ze Slovenska, to už je jen třešnička na dortu. Schválně, na co si to místní překřtí?
4. 8. 2022 18:17:17
Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023
Chtělo by to aspoň jeden realistický obrázek jak to bude vypadat po dokončení - se skutečnou velikostí stromů a hustotou provozu okolo. Jak dlouho bude trvat, než stromy dorostou do velikosti na obrázcích? Myslíte, že budou mít lidi chuť a možnost (nebo odvahu) sníst si na dece na trávníku jídlo koupené třeba na trhu?
4. 8. 2022 17:07:26
Re: Kloboucká lesní – administrativní budova
Skvělé! Gratuluju.
4. 8. 2022 14:39:57
Re: Rubín vrátil opatovickému kostelu ztracený lesk
Střecha super, jen nechápu, proč nezachovali novorománské prvky na fasádě.. o barevnosti ani nemluvím..
27. 7. 2022 14:20:44
Re: Interiér RD – Vysoká nad Labem
Uf... tak to si děláte srandu
23. 7. 2022 17:10:17
Re: Památník válečných veteránů v parku Československých letců v...
Nevím, nakolik to v reálu bude vnímáno jako památník. Na fotkách to spíš vypadá jako prolézačka pro děti Kolik lidí v dnešním prostředí přehlceném reklamou ještě něco čte? Kromě toho, myslet si, že v kruhu opřeném o tři tyče někdo pozná kužel, je dost odvážné.
23. 7. 2022 16:40:39
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
Je příjemné vidět stavbu navrženou pro konkrétní využití. Teď ještě aby měli dost studentů.
19. 7. 2022 17:30:19
Re: Zahálka – objekt G
krásný, zdar
14. 7. 2022 15:14:10
Re: Památník válečných veteránů v parku Československých letců v...
Toto dílo se moc nepovedlo a to esteticky a ani historicky.Navíc deklarovat že je to pro všchny veterány je špatně.Vůbec bych nespojoval boj o osvobození Ostravy (původní památník) a hrdiny Afganistánu.Akce trvalá svoboda byla drahé fiasko.Osvobození Ostravy byla svoboda.Klasický špatný pokus přepis historie.Znásilňujete historickou pravdu.Vyhozené peníze.
12. 7. 2022 14:18:14
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
Moc dobrý a konečně něco příjemně zrekonstruovaného! Ta předešlá poznámka o příšernosti je zajisté od příšerného blbce.
5. 7. 2022 16:56:54
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
To je teda strasnej barak... Co se stalo, Litomysli? To ta puvodni cihlova ruina byla hezci...
4. 7. 2022 11:10:56
Re: Zámecká zahrada a park Oslavany
Krásné. Musím se někdy do té Litomyšle podívat.
1. 7. 2022 20:55:15
Re: Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Jaké možnosti má IPR proti vedení města? Žádná demokracie (vláda všech) nedává ani sebelepšímu architektovi (jedinci) možnost mít poslední slovo.
30. 6. 2022 17:13:37
Re: Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Vize vždy zavání pro široké neinformované publikim nereálností.Spolehlivým řešením je žádné vize nemít. Co je lepší?
28. 6. 2022 19:04:03
Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Souhlasím, že kreativní návrhy výškových budov od arch. Evy Jiřičné jsou ozdobou každého města. Že s tím má třeba Praha problémy, to je velká chyba vedení na Magistrátě (nekvalifikovaného), kterému žel chybně asistuje vedení IPR Prahy. V tomto směru výjimečně uznám snahu primátora Macury v Ostravě, který se snaží o maximální investice ve městě. Ale žel zapomíná na ohromnou dluhovou zátěž, kterou zanechá městu pro další desítky let. Měl by se najít dobrý oponent na Magistrátě Ostravy, který by ho uměl přesvědčit o nereálnosti některých jeho vizí.
24. 6. 2022 08:28:56
Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce
konečně se někdo nebojí udělat v ČR krásný skoro mrakodrap a také to bude pocta pro paní E.Jiřičnou