Stavba roku 2015

Stavba roku 2015

(15. 10. 2015) Výsledky již 23. ročníku soutěže

   
 
 
 
 

Stavba roku 2015

V úterý večer dne 13. října byly v Betlémské kapli Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, vyhlášeny výsledky soutěže Stavba roku 2015. Letos bylo přihlášeno rekordních 72 staveb. Z 30 postupujících staveb bylo na titul nominováno celkem 15 staveb. Pětice titulů je udělena bez rozlišení pořadí a všechny jsou tedy stejně prestižní. 

(ČTK) - Stavbami roku 2015 jsou Komenského most v Jaroměři, dostavba základní školy v Dobřichovicích, podzemní komplex na Staroměstském náměstí v Mladé Boleslavi, nástavba vysoké pece Bolt Tower v Ostravě a obnova budov v areálu Důl Hlubina tamtéž. Výsledky dnes večer vyhlásila Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která soutěž organizuje.

Do letošního 23. ročníku soutěže přišlo rekordních 72 přihlášek. Z nich porota v září vybrala 15 finalistů a nyní i vítěze. Bez ocenění nakonec zůstaly například pražský Trojský most nebo multifunkční centrum Quadrio.

"Výsledky jsou souhrou pěti porotců, z nichž každý má svůj názor a náhled. Nakonec z toho letos vyšlo něco jiného než vítězství v uvozovkách velkého projektu," řekl dnes ČTK člen poroty Jan Vrana. Fakt, že v soutěži v tomto ročníku neuspěla žádná pražská stavba, označil za náhodu.

Kromě hlavní kategorie byl již podruhé vyhlášen také titul Zahraniční stavba roku. O titul se můžou ucházet stavby, které realizovaly české firmy. Letos ho získala administrativní budova AGC Glass Building ve městě Louvain-la-Neuve v Belgii. V kategorii Urbanistický projekt roku 2015 zvítězil územní plán města Sušice.

Petr Koudela ze sdružení Dolní oblast Vítkovice, které bylo investorem dvou vítězných projektů, ČTK řekl, že zisk hlavních cen je skvělou zprávu pro celý ostravský region. "Je to pro nás ujištění, že koncentrace prostředků, ať už soukromých, nebo dotačních, se soustředí na místo, kde to má smysl," uvedl. "Je to svým způsobem záchrana objektů, kde činnost skončila v roce 1985 a které do začátku projektu chátraly," doplnil hlavní projektant obnovy budov v areálu Dolu Hlubina Milan Šraml. Připomněl, že pět budov v oblasti Dolních Vítkovic bylo díky projektu přeměněno na hudební zkušebny, kino, ateliéry nebo multifunkční sály.

Titul Stavba roku mohou každoročně získat nové i rekonstruované budovy, urbanistické realizace veřejného prostoru, úpravy krajiny, pozemní bytové i nebytové budovy, dopravní a inženýrské stavby i specifická stavební díla. Podmínkou pro přihlášku do letošního ročníku bylo dokončení a uvedení do provozu nebo zkolaudování v období od června 2014 do května 2015.

Stavebnictví se v letošním roce v ČR daří. Stavební produkce v jednotlivých měsících meziročně roste v řádu jednotek procent. Důvodem je hlavně dočerpávání evropských fondů. Poslední čísla Českého statistického úřadu ze srpna dokumentují meziroční zvýšení produkce o 4,7 procenta po silném červencovém růstu o 12,3 procenta. Růst táhnou inženýrské stavby, které nahradily výpadek v pozemním stavitelství.


Výsledky

Stavba roku 2015
Nástavba vysoké pece č. 1
Autor/projektant: Josef Pleskot/AP Atelier
Investor: Dolní oblast Vítkovice
Dodavatel: ING Steel

Zpřístupnění a nové využití NKP Hlubina v Ostravě
Autor/projektant: Milan Šraml, Jan Malík, A-LT architekti
Investor: Dolní oblast Vítkovice
Dodavatel: Stamont - Pozemní stavitelství

Základní škola v Dobřichovicích
Autor/projektant: Šafer Hájek architekti/AED project
Investor: Město Dobřichovice
Dodavatel: Subterra

Komenského most v Jaroměři
Autor/projektant: Mirko Baum, David Jaroš, Vladimír Janata/Excon
Investor: Město Jaroměř
Dodavatel: Společnost Jaroměř

Podzemní komplex v severní části Staroměstského náměstí v Mladé Boleslavi
Autor/projektant: Michal Hlaváček, Karel Musil, Zdeněk Holek, Ditta Johanovská
Investor: Statutární město Mladá Boleslav
Dodavatel: Energie - stavební a báňská

Zahraniční stavba roku 2015
AGC GLASS BUILDING
Autor: Philippe SAMYN and PARTNERS sprl
Dodavatel: VAN ROEY nv
Investor: AGC Glass Europe S.A.

Urbanistický projekt roku 2015
Územní plán Sušice
Projektant: AF-CITYPLAN s.r.o.
Přihlašovatel: Město Sušice

zdroj foto: Stavba roku 2015Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.