Nároží na okraji „bloku“ (sloužící dočasně jako parkoviště) má různorodé sousedství: střetává se tu intenzivní městský charakter Zenklovy, periferní poetika Koželužské a výrazné architektonické formy novodobých solitérních bytových domů různého měřítka. Nový dům od studia Aulík Fišer architekti funguje jako převodník integrující nejednoznačný charakter a je hmotou, podlažností a tvaroslovím komponovaný s ohledem na prostředí a průhledy.

V této části dolní Libně se prostor tradičně regulovaný do bloků prolíná s fragmenty původní rostlé zástavby židovského města i se samostatnými solitérními objekty. Toto vrstvení vytváří prostupné území bez rigidního blokového schématu, blok vymezený ulicemi má volnou, do určité míry hybridní formu, městská struktura si tu ponechává prvky původní periferie.

Hmota nového domu vyrůstá na půdorysu původních staveb, v parteru je průchozí, v symbolické rovině obnovuje formou pěší cesty historickou stopu zaniklé ulice Jirchářské. Poměrně členitý objem stavby je s ohledem na vizuální pestrost okolí sjednocen jednoduchým motivem, kdy se střídají okenní pásy a výkladce ve stylizovaném výškovém členění. Na fasádu do Zenklovy se propisuje vnitřní náplň (obchodní plochy, kanceláře a dále ve vyšších podlažích bydlení), jak to bylo obvyklé u „městských paláců“ z první poloviny minulého století.

Specifika tvaru pozemku a hmotového řešení dodala navíc domu důležitý prvek – prostor centrálního schodiště. Namísto standardních schodišťových sekcí tvoří v těžišti autentický středobod stavby jako místo setkávání či jen každodenního zážitku z prostoru. Průhledy, tvarování a hry světla tak mohou být pro obyvatele odkazem k poetice schodišť starých činžovních domů či připomínkou zaniklých zákoutí staré Libně.
Autorská zpráva

Místo stavby: Zenklova 23, Praha 8
Autoři: Jakub Fišer, Kristýna Zámostná / Aulík Fišer architekti
Spolupráce: Ondřej Černý, Markéta Janderová, Oleksandr Nebozhenko, Tugce Yilmaz
Zastavěná plocha: 1192 m2
Užitná plocha: 5480 m2 (byty 3115 m2, administrativa 975 m2, obchody 822 m2)
Plocha pozemku: 2150 m2
Obestavěný prostor: 21 253 m3
Projekt: 2017
Realizace: 2020–2022
Foto: AI photography, archiv Aulík Fišer architekti

Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,