Dům developera Creditas od studia Fránek Architects se nachází v historickém centru Prahy, mezi Anežským klášterem a Nemocnicí Na Františku a doplňuje chybějící nároží křížení ulic Kozí a U Milosrdných. Stavba má tvar písmene U a vytváří malé vstupní nádvoří z ulice U Milosrdných.
Bytový dům U Milosrdných v Praze, autoři Fránek Architects, foto Petr Polák
Objemem se nevymyká z kontextu okolní zástavby, nezakládá novou výškovou hladinu, vyrovnává se s okolní heterogenní zástavbou a není porušením prostorových vztahů – je nižší než barokní budova kláštera i asanační zástavba.
Bytový dům U Milosrdných v Praze, autoři Fránek Architects, foto Petr Polák
Stavební pozemek je tvořen řadou úzkých parcel po předchozí zástavbě. Tato stísněnost původních gotických domů je promítnuta i do řešení fasády nového objektu, který se svou architekturou snaží přiblížit pražským reáliím reflexí ducha Prahy i lokální inspirací z okolí. Inspirace textilem a tkaninami z pražské historie je patrná ve výrazu budovy i detailech. Jde o zvlněné fasády důsledně metricky členěné vroubkováním. Tato textilní tematika byla v Praze vždy součástí historie, v soudobé architektuře je nepřipomenuta a čeká na své znovuobjevení.
Petr Šmídek ve své recenzi poznamenává:
Pomalu jsme si zvykli, že se Česko ve vyřizování stavebního povolení řadí na chvost celosvětového žebříčku. Bytový dům U Milosrdných, který musel čtvrt století čekat na dokončení, se však vymyká i na české poměry. Vytvořili jsme si idylickou představu Starého Města pražského, které je tu s námi od nepaměti a v této zakonzervované podobě by mělo zůstat napořád. Praha by neměla aspirovat na to, stát se turistickým skanzenem.
Bytový dům U Milosrdných v Praze, autoři Fránek Architects, foto Petr Polák
Celkové členění objektu požadované památkáři bylo vertikální dle původní parcelace. Horizontální členění odpovídá tradičnímu dělení na parter, dolní část domu a střešní krajinu. Takto „prořezaný“ dům vyvolává dojem menších hmot, podobně jako prádlo visící na šňůrách historického dvorku. Pravidelné osazení fasád stejnými okny a lodžiemi toto působení ještě posiluje. Vlnění se pak přenáší do tvaru okenních ostění a textilních screenových rolet. Architektonická struktura je protkaná zlatými detaily, jako vše v Praze.
Bytový dům U Milosrdných v Praze, autoři Fránek Architects, foto Petr Polák
Prostřední část vstupního podlaží tvoří společné prostory s recepcí, zázemím a dvěma komunikačními jádry. V západním křídle je větší obchodní prostor nepotravinářského charakteru se zázemím, ve východním křídle je menší obchod. Zbývající část přízemí je využita pro technologii, domovní odpad a dva autovýtahy obsluhující dvě podzemní podlaží s garážemi. V 2.NP až 6.NP je 28 bytových jednotek rozdílných velikostí a dvě ubytovací jednotky. Všechny byty mají lodžie.
Autorská zpráva, kráceno
Bytový dům U Milosrdných v Praze, autoři Fránek Architects, foto Petr Polák
Proměnu z „Maršmelounu“ v „dům za závěsy“ komentuje Petr Šmídek i takto:
Návrh Zdeňka Fránka je inspirovaný barokním duchem místa a okolními prejzovými střechami. Rudě zbarvená fasáda připomíná zvlněný textilní závěs, do něhož jsou zasazena okna se zlatými šambránami. Konkávně prohnuté fasády s jemným vertikálním nařasením odpovídají Semperově teorii odívání a materiálové proměny (Bekleidungstheorie byla nejvlivnější architektonickou teorií 19. století).
Bytový dům U Milosrdných v Praze, autoři Fránek Architects, foto Petr Polák
Místo stavby: U Milosrdných Praha 1 Autoři: Fránek Architects / Zdeněk Fránek Spolupráce: Martina Hamrová, Dana Nováková, Libor Šenekel Zastavěná plocha: 725 m2 Hrubá podlažní plocha: 3335 m2 Plocha pozemku: 1224 m2 Obestavěný prostor: 2 3840 m3 Projekt: 2018–2019 Realizace: 2019–2024 Foto: Petr Polák studio
Vyšlo v časopise Stavba 3/2024, kde naleznete i celou recenzi.
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,