Dům MyMozart od studia A.LT ARCHITEKTI stojí na výrazné nárožní parcele poblíž pražského Anděla. Okolí zde má různorodý charakter, tvoří ho nájemní domy z 19. století, sokolovna, hotel a výškové kancelářské budovy. Jedná se o rušné místo na okraji blokové zástavby, u mimoúrovňové křižovatky mezi tunely městského okruhu.

Hmota domu vychází z těchto místních souvislostí. Dodržuje původní uliční čáru, má dvorní křídlo, v místě štítových stěn se vztahuje k sousedům, na nároží se věžovitě zvedá k přilehlým výškovým budovám. Horní podlaží ustupují, na nároží je hmota plná. Vrchol věže tvoří rámy konstrukce. Fasáda je tvořena mřížkou s okenními otvory, jejíž proporce byly navrženy tak, aby dům působil pevně a velkoryse. Povrch fasády je vizuálně členěn dvěma odstíny šedé omítky. Architektonickou kompozici budovy na střeše doplňuje trvalá brutalistní instalace sochaře Prokopa Bartoníčka, která přispívá k vizuální identitě Smíchova.

Minimalistický rastr osvětlených sloupů funguje jako opticko-kinetický objekt, ve dne působí subtilně, zatímco v noci vytváří dominantní světelný prvek – jakousi světelnou korunu budovy, jež se stává orientačním bodem v okolní zástavbě. Výtvarné dílo navazuje na logiku gradujících forem stavby a završuje ji světelnou strukturou, která zároveň kompozičně uzavírá celý dům.

Funkce domu je bytová, většinu ze 160 bytových a ubytovacích jednotek tvoří malometrážní garsoniéry, realizované včetně vestavěného mobiliáře. V nejvyšších patrech se nacházejí větší byty s panoramatickými výhledy. Pobytová střešní terasa je přímo přístupná výtahem. V přízemí je obchodní prostor, místnost domovníka a samoobslužné doručovací boxy. Rozšířený chodník před vstupem je kryt markýzou. Budova má dva suterény s technologiemi a parkingem s třiceti stáními, přístupnými autovýtahem z Mozartovy ulice.
Nosná konstrukce je železobetonová monolitická, chráněná po obvodě proti vibracím z dopravy. Fasáda má kontaktní zateplovací systém se strukturovanou tvrdou omítkou. Okna jsou hliníková se zvýšenými akustickými parametry.
Autorská zpráva

Kinetismus a rokoko
Po dohodě architektů a investora byla vypsána soutěž na doplnění domu uměleckým dílem, jejímž garantem byl jmenován historik umění, estetik a filozof Kamil Nábělek. Byli osloveni čtyři výtvarníci, z nichž byl nakonec k realizaci vybrán sochař Prokop Bartoníček, který dle odborného hodnocení „představil návrh ve svém pojetí nejvíce architektonický. Vycházel ze situace domu samotného – postupná gradace jeho forem architektonicky vrcholí v ‚rámu‘ střešní terasy, zároveň si však tato forma implicitně říká o své ‚dořečení‘. Vědomé počáteční omezení dává často umělci možnost koncentrovat se na základní parametry a struktury a tím specifické zúženi transformovat v intenzitu. Touto cestou se vydal i Prokop Bartoníček, jeho návrh je jistou intenzifikací dané stavby i celého místa. Jednoduchý geometrický rastr osvětlených sloupů funguje jako opticky proměnlivý objekt, který dům ukončuje kompozičně a zároveň jej otevírá do uličního prostoru. Sloupy se zde mění ve světelnou korunu domu fungující jako specifický landmark, jako dominanta okolního prostoru“.

Interiéry domu oživují zlatavé tapety Barbory Zachovalové, jejichž předlohou je slavný rokokový obraz Houpačka (cca 1767) od Jeana-Honoré Fragonarda. Rokoko časově odpovídá návštěvám W. A. Mozarta v Praze, kdy pobýval na nedaleké Bertramce u manželů Duškových, jeho jméno nese ulice, ve které dům stojí. K usedlosti patřil rozsáhlý park, jehož část lze dodnes navštívit. Lehká, veselá nálada obrazu, park a smích urozené dámy jsou v příjemném kontrastu s chladným, minimalistickým interiérem vstupní haly domu.
Autorská zpráva
Místo stavby: Plzeňská 3384/21, Praha 5
Autoři: A.LT ARCHITEKTI / Peter Lacko, Filip Tittelbach, Adam Kekula
Spolupráce: IP Polná / řízení projektu, projekční práce, instalace uměleckého díla; Mikuláš Novotný, Radka Leláková, Vojtěch Drozen / A.LT Architekti
Umění v architektuře: Prokop Bartoníček (světelná instalace na střešní terase), Barbora Zachovalová (interiérová volná grafika)
Zastavěná plocha: 848 m2
Hrubá podlažní plocha: 5 950 m2
Obestavěný prostor celkem: 25 260 m3
Projekt: 2020
Realizace: 2023
Foto: Petr Polák Studio
Vyšlo v časopise Stavba 1/2025

Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,