Můj Mozart na nároží

Dům MyMozart od studia A.LT ARCHITEKTI stojí na výrazné nárožní parcele poblíž pražského Anděla. Okolí zde má různorodý charakter, tvoří ho nájemní domy z 19. století, sokolovna, hotel a výškové kancelářské budovy. Jedná se o rušné místo na okraji blokové zástavby, u mimoúrovňové křižovatky mezi tunely městského okruhu.

Dům MyMozart v Praze, autoři A.LT ARCHITEKTI, foto Petr Polák Studio

Hmota domu vychází z těchto místních souvislostí. Dodržuje původní uliční čáru, má dvorní křídlo, v místě štítových stěn se vztahuje k sousedům, na nároží se věžovitě zvedá k přilehlým výškovým budovám. Horní podlaží ustupují, na nároží je hmota plná. Vrchol věže tvoří rámy konstrukce. Fasáda je tvořena mřížkou s okenními otvory, jejíž proporce byly navrženy tak, aby dům působil pevně a velkoryse. Povrch fasády je vizuálně členěn dvěma odstíny šedé omítky. Architektonickou kompozici budovy na střeše doplňuje trvalá brutalistní instalace sochaře Prokopa Bartoníčka, která přispívá k vizuální identitě Smíchova.

Dům MyMozart v Praze, autoři A.LT ARCHITEKTI, foto Petr Polák Studio

Minimalistický rastr osvětlených sloupů funguje jako opticko-kinetický objekt, ve dne působí subtilně, zatímco v noci vytváří dominantní světelný prvek – jakousi světelnou korunu budovy, jež se stává orientačním bodem v okolní zástavbě. Výtvarné dílo navazuje na logiku gradujících forem stavby a završuje ji světelnou strukturou, která zároveň kompozičně uzavírá celý dům.

Dům MyMozart v Praze, autoři A.LT ARCHITEKTI, foto Petr Polák Studio

Funkce domu je bytová, většinu ze 160 bytových a ubytovacích jednotek tvoří malometrážní garsoniéry, realizované včetně vestavěného mobiliáře. V nejvyšších patrech se nacházejí větší byty s panoramatickými výhledy. Pobytová střešní terasa je přímo přístupná výtahem. V přízemí je obchodní prostor, místnost domovníka a samoobslužné doručovací boxy. Rozšířený chodník před vstupem je kryt markýzou. Budova má dva suterény s technologiemi a parkingem s třiceti stáními, přístupnými autovýtahem z Mozartovy ulice.
Nosná konstrukce je železobetonová monolitická, chráněná po obvodě proti vibracím z dopravy. Fasáda má kontaktní zateplovací systém se strukturovanou tvrdou omítkou. Okna jsou hliníková se zvýšenými akustickými parametry.
Autorská zpráva

Dům MyMozart v Praze, autoři A.LT ARCHITEKTI, foto Petr Polák Studio

Kinetismus a rokoko
Po dohodě architektů a investora byla vypsána soutěž na doplnění domu uměleckým dílem, jejímž garantem byl jmenován historik umění, estetik a filozof Kamil Nábělek. Byli osloveni čtyři výtvarníci, z nichž byl nakonec k realizaci vybrán sochař Prokop Bartoníček, který dle odborného hodnocení „představil návrh ve svém pojetí nejvíce architektonický. Vycházel ze situace domu samotného – postupná gradace jeho forem architektonicky vrcholí v ‚rámu‘ střešní terasy, zároveň si však tato forma implicitně říká o své ‚dořečení‘. Vědomé počáteční omezení dává často umělci možnost koncentrovat se na základní parametry a struktury a tím specifické zúženi transformovat v intenzitu. Touto cestou se vydal i Prokop Bartoníček, jeho návrh je jistou intenzifikací dané stavby i celého místa. Jednoduchý geometrický rastr osvětlených sloupů funguje jako opticky proměnlivý objekt, který dům ukončuje kompozičně a zároveň jej otevírá do uličního prostoru. Sloupy se zde mění ve světelnou korunu domu fungující jako specifický landmark, jako dominanta okolního prostoru“.

Dům MyMozart v Praze, autoři A.LT ARCHITEKTI, foto Petr Polák Studio

Interiéry domu oživují zlatavé tapety Barbory Zachovalové, jejichž předlohou je slavný rokokový obraz Houpačka (cca 1767) od Jeana-Honoré Fragonarda. Rokoko časově odpovídá návštěvám W. A. Mozarta v Praze, kdy pobýval na nedaleké Bertramce u manželů Duškových, jeho jméno nese ulice, ve které dům stojí. K usedlosti patřil rozsáhlý park, jehož část lze dodnes navštívit. Lehká, veselá nálada obrazu, park a smích urozené dámy jsou v příjemném kontrastu s chladným, minimalistickým interiérem vstupní haly domu.
Autorská zpráva

Místo stavby: Plzeňská 3384/21, Praha 5
Autoři: A.LT ARCHITEKTI / Peter Lacko, Filip Tittelbach, Adam Kekula
Spolupráce: IP Polná / řízení projektu, projekční práce, instalace uměleckého díla; Mikuláš Novotný, Radka Leláková, Vojtěch Drozen / A.LT Architekti
Umění v architektuře: Prokop Bartoníček (světelná instalace na střešní terase), Barbora Zachovalová (interiérová volná grafika)
Zastavěná plocha: 848 m2
Hrubá podlažní plocha: 5 950 m2
Obestavěný prostor celkem: 25 260 m3
Projekt: 2020
Realizace: 2023
Foto: Petr Polák Studio

Vyšlo v časopise Stavba 1/2025

Dům MyMozart v Praze, autoři A.LT ARCHITEKTI, foto Petr Polák Studio

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*