Chata v rekreační oblasti za Prahou má atypický tvar i vzhled. Asymetrická stanová střecha je seříznutá a zakončená dvojicí světlíků. Manželský pár si pozemek pořídil pro „útěk z města“, a to nejen na víkendy, ale i pro práci z domu.

Původně na jejím místě stála jednoduchá přízemní chatka s podsklepením a nízkou sedlovou střechou postavená v 70. letech minulého století. Klidné místo uprostřed přírody, obklopené zahradou a vzrostlými stromy, jim učarovalo. Do svého útočiště před městským ruchem se velmi těšili, a dokonce absolvovali kurz zahradničení, ale problémem byla stavba ve velmi špatném technickém stavu. Navíc nevyhovovala ani dispozičně, protože investoři si přáli rozšířit přízemní místnost o podkrovní ložnici. Územní plán ovšem nedovoloval novostavbu a výška byla omezena na maximálně 7,7 m od přilehlého terénu. Jediným řešením proto byla kompletní rekonstrukce, která by dům zvětšila a zároveň vyhověla požadavkům úřadů i sousedů.

Architekt Martin Hajný reagoval na dané výzvy návrhem stavby atypického tvaru se seříznutou střechou. Důvodem byla minimalizace výšky a ohleduplnost vůči sousedům, kterým takto tvarovaná střecha nenarušuje výhled do krajiny. Z původní chatky zůstala jenom kamenná podezdívka, na které stojí nová plechová hmota. Hlavní konstrukce je sloupková, difuzně otevřená dřevostavba na železobetonové desce, která je posazena na železobetonových pilířích skrytých za kamennými stěnami. Střecha i fasáda jsou opláštěny trapézovým plechem, bezúdržbovým materiálem s dlouhou životnost , který svým tvarem připomíná dřevěné laťky.

Zatímco tmavý exteriér pomáhá stavbě splynout s okolím, interiér je naopak světlý a převahou dřeva evokuje klasickou chatu. Použitá borová překližka s výraznou kresbou přechází ze střešních podhledů na stěny i veškerý nábytek. Barevně kontrastuje s fasádou a zároveň je praktická, protože do interiéru proniká více světla. Na podlaze a stěnách koupelny je nenápadná šedá stěrka.

Z přízemí se otevírají výhledy do okolí velkými prosklenými plochami s orientací na jih a východ. Jednoduchá dispozice zde dovolila použít fasádní okna ze všech stran. Seříznutá střecha naopak zůstala z vnějšího pohledu jednolitá, jakékoli vložení okna by narušilo jednoduchost domu, jak ho vidíme zvenku. Ložnice je tedy prosvětlena dvojicí otevíravých světlíků shora. Světlíky vytváří zajímavý meditativní prostor a umožňují rychlé komínové provětrání celého objektu. V kombinaci s výrazným přesahem střechy nad jižní částí je tak zajištěno příjemné vnitřní klima po celý rok.
Autorská zpráva

Autor Atelier Hajný / Martin Hajný
Spoluautorka Markéta Šornová
Místo Posázaví
Rok projektu 2020
Rok dokončení 2024
Zastavěná plocha 46 m²
Hrubá podlahová plocha 100 m²
Užitná plocha 80 m²
Plocha pozemku 500 m²
Foto Radek Úlehla
Komunikace Linka
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,