Budova byla součástí historického panského dvora a stala se díky svým proporcím inspirací pro interiérový design od studia de.fakto. Tři patra, každé s jiným stropem, byla výzvou, jak docílit kompaktního celku.

Díky poctivé řemeslné práci a souladu mezi mladou rodinou a architektem vznikl během rekonstrukce atypický a příjemný domov, do kterého se propsala i záliba majitelů v letectví. Při vstupu do bytu nás nejdříve přivítají oblé klenby dodávající příchozímu pocit otevřenosti prostoru. Nachází se zde na míru vyrobená šatní skříň, která se odráží v protilehlé podsvícené zrcadlové stěně. „Při pohledu na strop návštěvník spatří první dekorační prvek odkazující na zálibu v létání majitele bytu – atypická, ručně foukaná, skleněná plastika připomínající mraky, mnou navržená a vyrobená českými skláři,“ uvádí architekt Petr Holada. Tento umělecký kousek osvětlují bodová svítidla zabudovaná v nosné konstrukci připevněné ke stropu, která vše drží pohromadě. Sestava se opakuje i u schodiště vedoucího do dalších pater. „Další připomínkou aviatické tematiky je pak dřevěná vrtule vznášející se v podkroví nad schodištěm. To bylo jedním ze zadání od majitelů také, tuto vrtuli totiž vlastnili a chtěli ji v novém domově použít – právě jako důležitou symboliku jejich obliby letectví,“ říká architekt.

V přízemí se dále nachází dva dětské pokoje, které jsou sice propojené, ale v případě potřeby se dají oddělit posuvnými dveřmi s černou tabulí. K dětským pokojům náleží koupelna, v blízkosti se nachází technická místnost. Po schodech z masivu s proskleným zábradlím se dostaneme do ústředních místností bytu – kuchyně a obývacího pokoje. Kuchyni vévodí ostrůvek obložený keramikou s dekorem kamene, který také definuje vymezený kuchyňský prostor na zemi.

Celým bytem nás po celou dobu provází nepřehlédnutelné dveře z přírodní dýhy s výraznými zárubněmi ze stejného materiálu, vyrobené na míru pod taktovkou architekta Petra Holady, který nám je více přibližuje: „Dveře z dřevěné dýhy jsou opět výtvorem naší dílny. Pro maximální designovou harmonii prostoru jsem při výběru klik vsadil na českou rodinou manufakturu M&T, která se mi již mnohokrát osvědčila.“ Pro tuto realizaci byly kliky doplněny o spodní rozetu s uzamykáním.

Hned u schodiště v posledním patře se nachází pracovna, což byl jeden z mála požadavků majitelů. Opět se zde objevuje stejná podlahová krytina, jako v předchozím podlaží, na míru vyrobený nábytek a zeď za schody zdobí betonová stěrka, která podtrhuje čistý koncept interiéru. Dále tu objevíme ložnici rodičů s vlastní šatnou a koupelnou. „V této realizaci bylo potřeba efektivně využít každý centimetr, což je například krásně vidět právě zde u ložnice. Museli jsme tu přistoupit na velmi atypická řešení, co se týče úložných prostorů,“ tvrdí architekt. To vyřešil například vestavěnou skříní u postele, která je nenápadně schovaná za posuvnými dveřmi, jenž slouží i jako rám pro umělecké obrazy.

Specifický prostor bývalého statku byl výzvou, jak se vypořádat s třemi různými druhy stropů – přízemí dominují klenby, v prostředním patře nacházíme rovné stropy se sádrokartonovými podhledy a třetí patro je podkroví. „Jsou to tři světy a pro každý bylo potřeba zvolit jiný přístup. V přízemí bylo vše oblé a nic s ničím nesedělo, uprostřed se nachází přesnost a pravoúhlost. Nahoře opět nic nefungovalo kvůli šikmým krovům,“ vzpomíná architekt, a na závěr dodává: „V tom jsem tedy hledal inspiraci – ve snaze vytvořit kompaktní celek, který bude mít takzvaně hlavu i patu. “
Autor interiéru: Ing. arch. Petr Holada, de.fakto – architektonické a designérské studio
Lokalita bytu: Praha 6
Realizace: 2023
Zastavěná plocha: 210 m2
Dodavatelé: M&T, kolekce MINIMAL 2.0
Foto: Lukáš Hausenblas
Tisková zpráva, kráceno
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,