Hlavní sály Muzea umění a designu v Benešově se až do konce prázdnin proměnily v interaktivní herní instalaci. Jsou věnovány dětem i jejich rodičům s cílem otevřít diskuzi o dětské hře a o jejich místě ve společnosti.
Hra je pro děti, zejména v mladším věku, primárním způsobem vztahování se ke světu, ke svému okolí, k sobě samému. Při slovech dětská hra se nám však dnes často vybaví oplocená standardizovaná hřiště nebo dětské pokojíčky přetékající plastovými hračkami. Výstava se snaží obrátit tohle paradigma naruby – hračky (exponáty z archivu muzea) jsou umístěny mimo dosah a hra spočívá v jejich objevování. Celá zbylá plocha je pak věnovaná svobodné hře s jednoduchými volnými prvky, které nabízí téměř nekonečné množství využití a podněcují dětskou kreativitu.

Výstava je rozdělena do pěti propojených místností a každá podporuje jiný typ her. V té první, největší, najdeme spoustu podnětů k pohybu i smyslovému vnímání – měkkou horu vycpaných džínů a schůdky na skákání, barevný kruh z průsvitných látek, skřítkovské domečky z paper–mache, a schody, co vedou ven – oknem.

Další místnost je věnovaná dětské touze stavět domečky a bunkry – však kdo si někdy nehrál pod stolem, schovaný za naškrobeným ubrusem?

Vedle stojí obrovská růžová almara plná modelů autíček, vlaků a letadel. Nejde se jich ale dotknout, jen je pozorovat malými kukátky. Zviditelňuje napětí, které bývá s některými druhy hraček spojeno i v domácím prostředí – kde končí hra a kde začíná sbírka?

Ve čtvrté místnosti si na své přijdou milovníci stavebnic – tahle je nadrozměrná, dřevěná a vychází z typologie architektury. Postavit se tak dá kde co – sochy, židle, domy i překážkové dráhy – a skutečné tak proměnit svět kolem sebe, přizpůsobit si ho podle fantazie.

Na samém konci výstavy čeká hobliniště, alternativa pískoviště i s autorskými lopatkami a hráběmi. Kdo si zahraje na archeologa, objeví v podlaze zapuštěné vitrínky s hračkami (s extra nostalgickým nádechem pro rodiče a prarodiče). Výstavu provází série textů odkazující k historickému vnímání hry i současnému pohledu na ni v kontextu nastavení společnosti, hodnoty bezpečí i svobody rozhodování. Součástí výstavy je i herní intervence ve veřejném prostoru na sídlišti Bezděkov.

Venkovní intervence
Obyčejný plácek mezi paneláky sídliště. Cestička skrz, kudy chodí lidé do práce, do školy a odpoledne zase zpátky. Prý tu bylo dřív hřiště. Teď tu cvrlikají ptáci, stromy vrhají příjemný stín a občas si někdo na chvíli sedne na lavičku.

Na místo instalujeme několik prvků, které vybízí ke spontánnímu zastavení, ke hře, k setkávání. Všechny mají shodné, hravé Tvarosloví a jsou navrženy tak, aby nabízely víc možností využití.
Růžové betonové schůdky slouží jako začátek opičí dráhy, tvořené žulovými kameny, které už na místě byly – jen jsme je přesunuli. Taky se na nich ale dá sedět, svačit, skákat. A když na to přijde, promění se třeba v pirátskou loď. O kousek dál stojí na podnoži z místních kamenů zase stůl, pobídka k setkávání, sdílení, rozhovoru. Do svahu je zasazená deska – šikmá hladká plocha, vedle jsou na místě bývalého pískoviště vyskládány dřevěné cihly – stavební materiál pro cokoliv, co je zrovna ke hře potřeba.

Za rohem je pak v trávě ukryto malé pódium, třeba na taneční vystoupení. Stávající nevyužívané sušáky dostaly růžovou látkovou střechu a rázem se z nich stal dům… a na klasické hřiště o kousek vedle jsme jako ironickou poznámku umístily ještě jedny schůdky – směrem ven, přes plot.
Autoři Nami nami studio / Klára Koldová, Eduard Herrmann
Spoluautorka Anna Sejková, kurátorka výstavy
Místo Muzeum umění a designu Benešov, Malé Náměstí 74, Benešov + sídliště Bezděkov, Bezručova 1253, Benešov
Rok 2025
Klient Muzeum umění a designu Benešov
Foto Vojtěch Veškrna

Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.