Rozhovor s Markem Vráblíkem o sérii COMPILA

Společnost LASSELSBERGER představila pět nových sérií pro rok 2024. Designově nejzajímavější je série COMPILA. Šéfdesignéra značky RAKO Marka Vráblíka jsem se zeptala na koncept barevnosti a kombinací.

Pro vaši novou autorskou sérii jste zvolili název Compila, proč?
S Compilou přichází nový způsob komponování povrchů stěn a podlah. Jako „kompilaci“ označujeme pečlivý výběr, proces kombinování různých obkladových prvků, které tvoří celkový designový koncept. S Compilou se můžete pustit do kombinace barev a formátů, ať už se rozhodnete použít jednu barvu na celou stěnu, nebo experimentovat s různými vzory a dekory RAKO. S nabídkou odstínů máte možnost vyjádřit svou kreativitu a vytvořit prostor, který bude odrážet vaši osobnost, každá barva přináší svůj vlastní příběh a náladu.

Stojíme u aktualizovaného vzorníku RAKO, kterému říkáte „sporák“. Jak a proč došlo k výraznému zjemnění a zklidnění barevné škály u série Compila?
Mnohé z nás občas překvapí nějaký ten extrémně jasný odstín budovy, který se až nepříjemně nápadně dere do popředí a rozlévá po okolní krajině, což nebývá zrovna šťastné. Zásadní je zamyslet se nad tím, proč se lidé rozhodují pro takové odstíny, přičemž to činí s nejlepšími úmysly. Důvodem je, že výběr barvy je často omezen na malé vzorníky, které nás nutí rozhodovat se pro nátěry na mnohem větší plochy, než jakou vzorník představuje.

Když barva odráží světlo, její intenzita se šíří do prostoru, to je základní princip optiky. Malý vzorek barvy má na okolí jen minimální vliv, zatímco velká plocha ovlivní své okolí mnohem více. Rozdíl v odrazu světla mezi matnými a lesklými povrchy je také podstatný. Tím se vysvětluje, proč jsou některé fasády příliš výrazné a proč barva, která se zdá střídmá na malém vzorníku, může působit příliš intenzivně na velké ploše. Stejný princip platí při výběru od- stínů pro obklady – jednotlivá dlaždice může vypadat bez barvy, když není použita na celé stěně. Proto jsou barvy v katalozích a vzorkovnicích designovány tak, aby byly jemnější a méně intenzivní, protože na velké ploše se pak barevnost násobí a vypadá vyváženě a decentně. To je také důvod, proč v našem katalogu věnujeme každému odstínu celou dvoustránku.

Compila je sympatická svojí autentičností, kdy keramika nekopíruje jiný materiál. Přesto imitace dřeva, kamene nebo betonu provedené na keramických obkladech i podlahách včetně vašich jiných sérií mají své zákazníky. Jsou vizuálně přesvědčivé a mají odůvodnění v cenové dostupnosti, praktičnosti a udržitelnosti. Jaké jsou tedy trendy?
Zásadní současnou tendencí je nová, svěží a vyvážená kombinace všech prvků – nejen obkladu –prostoru, a to klidně s prvky již dobře známými, třeba retro kousky, mluvíme o tzv. kompilování. Čili nejde tolik o jednotlivé fragmenty, ale o jejich vztahy, to je ta pravá alchymie interiérů. Proto koupelnovým uniformám, kdy se dlažba co nejvíce podobá obkládačce na stěně, kterou proběhne pruh zdobící listely, vlak už odjel. Teď se spíše podporuje konstrukce a kubatura prostoru, bez dalšího optického dělení a nadbytečné geometrie stěn a podlahy. Proto často saháme po dodržení pravidla celostěn a dekostěn, kdy vždy celou plochu stěny či podlahy navrhujeme v jednom produktu a v jedné barvě. Tento systém v interiéru velmi nahrává další tendenci, a to tzv. materiálovosti.

Imitace není sprosté slovo, stačí ho vyměnit za slovo inspirace. Protože my všichni imitujeme přírodu, resp. se jí inspirujeme. Nejstarší designérské pravidlo zní, že design následuje funkci, což znamená, že přírodní fyzikální vlastnosti keramických obkladů jsou nepřekonatelné a na ty roubujeme designy inspirované přírodou. Je to vlastně úplně jednoduché, tři ingredience: hlína, žár a design. Ale teprve až správným zkombinováním povrchů, nábytku, textilií, oken, svítidel a vypínačů – světla umělého a denního, haptiky, vůní, akustiky v prostoru můžeme docílit toho dokonale vyváženého interiéru – ambientu, který má ten správný vibe.

KONCEPT COMPILA
kombinuje dlaždice a obkládačky napříč formáty ve dvanácti barvách. Čtyři základní, neutrální barvy (paper, cement, shadow a taupe) jsou použity u dlaždic i obkládaček, čtyři přírodní barvy (aqua, nude, mint a botanic) jsou nabízeny pouze u obkládaček a čtyři tmavé, zemité odstíny se týkají jen dlaždic (sand, cotto, storm a coal). Škála formátů zahrnuje dlaždice 60 × 120, 60 × 60, 30 × 60, 45 × 45, 30 × 30, 10 × 10 cm a obkládačky 30 × 60, 20 × 40 cm. Sérii doplňují dekorativní prvky, módní lesklé reliéfní pásky 10 × 30 cm v devíti barvách, které nabízejí množství způsobů, jak je vyskládat. Dále je možné jednobarevné dlaždice a obkládačky kombinovat s pěti zdobnými dekory. Herbs reprezentuje symbiózu přírodních motivů, ručně malovaného porcelánu a herbáře. Onsen označuje tradiční japonské lázně inspirované rituálem očisty, dekorace zachycuje zenové linie v písku. Game představuje lesklé mozaikové obdélníčky v kontrastních barvách na matném podkladu. Ornament je podlahová dekorace, lze ji použít i na stěny, spojuje tradiční kobercové vzory a texturu ornamentální keramiky.
Další letošní nové série z produkce RAKO s názvy VALS, PLYWOOD a BRICOLA nabízejí pouze dlaždice, CASTONE zahrnuje obkládačky i dlaždice. Vedle toho série BRICOLA, VALS a CASTONE přinášejí také venkovní dlaždice 60 × 60 cm tloušťky 2 a 3 cm.

Více na www.rako.cz

TEXT: Mariana Pančíková

Publikováno v časopise Stavba 2/2024

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*