Mottem Nového kostela Sboru Církve bratrské v Litomyšli od studia Fránek Architects je verš ze Žalmu 57: „Bože, tvé milosrdenství až k nebi sahá, až do mraků tvoje věrnost.“ Přestože stavba letos oslaví už 15 let od otevření, modlitebna stále přitahuje pozornost nejen věřících.

Stavba modlitebny představuje použití principů starověkých a novověkých architektur do jednoduchého konceptu využívajícího terénní konfiguraci. Dále transformaci principů různých klasických kultur. Stavba, ač malých rozměrů, „sahá až do mraků“ a jako symbolická cesta ubíhá do dálky. Zahloubením se dosáhlo optimální zvukové pohody na straně jedné a minimálního objemu na straně druhé.

Exteriér je tvořen s ohledem na odolnost proti vandalům – transparentní nátěry pohledového betonu, drátosklo a jemná mřížovina. Dále zábrana proti vylezení na střechu.

Interiér je řešen tak, aby pro nevelkou komunitu vytvářel příjemné, domácí prostředí. Je jednoduchý, určený k dotvoření zelení.

Provoz kostela a celého centra odpovídá požadavkům zadavatele. Stavební řešení využívá tradiční pohledový železobeton, zděné konstrukce, dřevěný a kamenný obklad.
Autorská zpráva
Místo: ulice Moravská, Litomyšl
Investor: Církev bratrská
Autor: Zdeněk Fránek / Fránek Architects
Projekt: 2007
Realizace 2009–2010
Foto: Petr Polák

Na interiéru spolupracoval sochař a malíř Karel Malich a dominantu, ikonický skleněný kříž, vyrobil přední český sklář Václav Cígler. Společně vytvořili sakrální stavbu, která byla v roce 2012 nominována do prestižní soutěže Mies van der Rohe Award v Barceloně.

Sympatická novinka. Jen tak dál.
Aaaa tyhle izolační skla mi jsou nějak povědomý 😄
Musím říct, že smaltovaná skla mě zaujala nejen po technické stránce, ale i z hlediska estetiky. Je fajn, jak se…
Skvělá novinka! Spojení tradiční technologie smaltu s moderním sklem dává smysl – odolné, krásné a ekologické řešení pro interiér i…
Kde jsou tyče na sjíždění o patro níž?