Nová základní škola bratří Fričů je svazková škola třech obcí pro 540 žáků a leží u fotbalového hřiště. Aby stavba z dílny studia ATELIER 6 nepůsobila v obci plné rodinných domů a zahrádek mohutným dojmem, je rozčleněna do více hmot.

Tři hlavní objekty jsou propojeny nízkým vstupním foyer. Fasády jsou obloženy cihelnými pásky, které přispívají ke zjemnění měřítka. Signifikantní je také zelená barva na oknech a oplocení, která stejně jako režné zdivo odkazuje na estetiku ondřejovské hvězdárny.

Naším základním cílem bylo dosáhnout přehledných dispozic a prosvětlených prostor. To byla výzva zejména u chodeb, které se nacházejí uvnitř dispozice. Proto jsme navrhli světlíky orientované na sever, které přivádějí denní světlo, umožňují provětrání budovy a jejich jižní šikmina nese fotovoltaické panely.

Budova je postavena v pasivním standardu, je energeticky velmi úsporná. Vytápění je řešeno tepelnými čerpadly na principu země–voda, napojenými na dvacet hlubokých vrtů za školou. Větrání zajišťují moderní vzduchotechnické jednotky s rekuperací – ale okna ve třídách lze kdykoliv otevřít.

Chtěli jsme, aby škola fungovala trochu jako učebnice. Proto jsme na chodbách nezakrývali rozvodná potrubí ani primární konstrukční materiál, tedy železobeton. I děti tak mohou vnímat vše, co budova k životu potřebuje. V celé škole klademe velký důraz na akustickou pohodu – nejen v učebnách, ale i na chodbách a v jídelně. Použili jsme zavěšené kruhové akustické prvky, které pohlcují hluk z obou stran a odkazují na hvězdnou oblohu. Dřevěný obklad v jídelně navíc navozuje příjemnou atmosféru.

Strohost komunikačních prostor jsme od počátku plánovali doplnit výraznou barevností podlah z přírodního linolea. Na barevném řešení jsme spolupracovali s výtvarnicí Pavlou Gregorovou Šípovou. Inspirovali jsme se opět hvězdárnou a také komunikací – pozemní i mezilidskou. V místnostech, které jsou určené k občerstvení, relaxaci a rozhovorům, tedy v jídelně a školním klubu, jsou použity „komiksové bubliny“. Vstupní foyer zdobí stylizovaná hvězda, jejíž paprsky navádí všemi směry, kterými je možné se vydat, procházejí až do tříd, kde se „rozpijí“ po celé místnosti. Pro první stupeň jsme zvolili jásavější barvy, pro druhý tlumenější, v kabinetech a sborovnách převažují neutrální tóny s uklidňující zelenou.

Nábytek jsme navrhli v neutrální bílé nebo dekoru dřeva, aby si nekonkuroval s podlahami. Barevnost se objevuje na typech sezení nebo úložných boxech. V tělocvičně dominují dřevěné prvky, pohledový beton a šedá podlaha s barevnými čárami pro různé sporty. Během realizace jsme si jako architekti znovu ověřili, jak důležitá je spolupráce s výtvarnými umělci a designéry – přináší čerstvé myšlenky a zkušenosti do prostředí, které společně vytváříme pro další generace.
Autorská zpráva
Autoři ATELIER 6 / Štěpán Braťka, Michal Nekola, Lucie Staňková, Radek Šíma
Spoluautorka Pavla Gregorová Šípová / výtvarné řešení barevnosti podlah
Design tým Miroslav Zyma, Libor Truhelka, Petr Skala
Místo Pod Hřištěm 490, Ondřejov
Rok projektu 2017
Rok dokončení 2024
Zastavěná plocha 3012 m²
Užitná plocha 9559 m²
Plocha pozemku 8208 m²
Náklady 466,5 mil. CZK
Investor Dobrovolný svazek obcí Svazková škola Ondřejov
Foto Peter Fabo
Komunikace Linka

Digitální potisk v dekoru drátoskla na izolačním skle je chytrý způsob, jak skloubit moderní technologie s retro estetikou. Oceňuju, že…
To je zajímavý nápad 👍🏻
Do zahrady se dá přijít i vchodovýni dveřmi, schodiště je prvek velké, tvarově zajímavé, terasy. Starý člověk se tedy může…
"Silueta původního mostu zůstala v panoramatu města zachována". Fascinuje mě, že všude kromě Prahy to chápou a dokáží rozlišit, co…
Spokojenost