Jedno z největších českých náměstí leží v Třebíči a prošlo v roce 2022 výraznou obnovou. Projektu revitalizace monumentální, více než dvojhektarové plochy se ujal brněnský Atelier RAW. Bylo použito více než tři milióny žulových kostek.

Náměstí je nejdůležitějším městským prostranstvím ve městě a obsahuje prvky vytvářející obraz jeho historického vývoje. Západní část slouží především jako prostor shromažďovací – místo konání trhů, slavností a kulturních akcí. Východní část náměstí je určena pro potřeby městské hromadné dopravy se zastávkami a pro parkování osobních vozidel a toto využití doplňuje pobytová plocha s kašnou, solitérním stromem a lavičkami. Organizace dopravy na náměstí je zcela nová a má za cíl ji zklidnit. Na vnějším obvodu podél obchodního parteru jsou významně rozšířené chodníky se stromořadím umožňující umístění zahrádek restaurací a kaváren.

Sjednotili jsme všechny povrchy za použití tradičního místního materiálu – žuly – a traktovali jsme centrální plochy jednotným výtvarným prvkem – diagonálními kamennými liniemi, vycházejícími z původního vydláždění z 60. let 20. století. S ohledem na hygienické požadavky bylo nutné na komunikaci vedoucí od Jejkovské brány k bráně Jihlavské použít asfaltový povrch. Na ostatních plochách je původní ochozená žulová dlažba, která byla přebrána, doplněna a nově položena. Mobiliář je nový, kvalitní.

Na náměstí se navrátily původní výtvarné prvky, například kašny v podélné ose, pomník Cyrila a Metoděje byl plně rehabilitován. Nové kašny navazují svým umístěním na původní kompozici barokních kašen. V západní části náměstí je kašna – zlatý prstenec od ateliéru H3T architekti jako výsledek veřejné soutěže. Ve východní části se nachází kašna, která je součástí našeho projektu. Ve vazbě na kamenné lavice je v liniových vyrovnávacích stupních 12 bronzových desek zapuštěných do úrovně dlažby. Desky obsahují reliéfní, typograficky pojednaný text připomínající důležité mezníky v historii města.

Nová úprava náměstí počítá s obnovením dvouřadých linií stromů v poměrně volném sponu podél jižního a severního chodníku náměstí. Tradiční taxon stromové okrasné formy Pyrus calleryana ‚Chanticleer‘ (hrušeň) odpovídá druhům a kultivarům, které jsou v prostředí historických měst dlouhodobě zažité.
Autorská zpráva, vyšlo v časopise Stavba 1/2023 s recenzí Petra Volfa
Místo stavby: Karlovo náměstí 104/55, Třebíč
Autoři: Tomáš Rusín, Ivan Wahla, Petr Mutina / Atelier RAW
Spolupráce: Jiří Matula, Radka Matulová, Eva Wágnerová (zeleň)
Investor: město Třebíč
Užitná plocha: 23 025 m2, z toho pro pěší 15 502 m2 a pro komunikace 7523 m2
Počet žulových kostek: 3 089 316
Projekt: 2012–2020
Realizace: 2022
Foto: Bořivoj Čapák

Jo, taky se mi to líbí, fakt to má něco do sebe!
Když můžou být smaltované vany naprostá topka - odolné, trvanlivé, snadno se udržují a ještě k tomu skvěle vypadají, tak…
Za mě top volba pro každého, kdo nechce dělat kompromisy mezi designem a funkčností. Oceňuju hlavně ekologickou stránku, bez olova,…
Sympatická novinka. Jen tak dál.
Aaaa tyhle izolační skla mi jsou nějak povědomý 😄