Poslední místo. Jaká je povaha smutku a truchlení ve společnosti, která již nesdílí náboženský nebo filozofický pohled na smrt a co přichází po ní? V návrhu rozšíření hřbitova hledali Mjölk architekti formu, která je patřičně důstojná, ale zároveň obsahuje špetku naděje, aniž by se odkazovala k náboženským symbolům.

Pracovně takový přístup nazvali konejšivá architektura. Starý hřbitov nad Vratislavicemi je nově rozšířen o několik prvků tak, aby umožňoval dnes již běžné způsoby posledního rozloučení, jako je rozptyl nebo vsyp. Kruhovou rozptylovou loučku doplňuje obřadní stůl z rostlého žulového kamene vylomeného z úbočí Jizerských hor a háj pamětních loučí. Vsypové loučky jsou umístěny v zadní části hřbitova. Pod vzrostlou břízou jsme navrhli skromné pietní místo, kde se lidé mohou rozloučit s nenarozenými dětmi. Pokračování dlážděné cesty a středovou osu ukončuje kruhový vodní prvek zrcadlící oblohu nad námi.

Rozptylová loučka
Kruhový tvar loučky se volně odkazuje k cyklické povaze života a našeho působení v něm. Loučka je obklopena hájem pamětních loučí – pietních prvků sloužících jako památka zesnulých, kteří byli pohřbeni rozptylem. Jednotlivý pietní prvek je opatřen mosaznou cedulkou nesoucí jméno zesnulého, případně pak jméno rodiny. Dotykem v horní části prvku pozůstalý rozsvítí lucernu z broušeného skla, která pak svítí následujících sedmdesát dva hodin. Jde tedy o současnou reinterpretaci rituálu zapálení svíčky na znamení památky zesnulým.

Vsypová loučka
Pietní místo s udržovaným trávníkem slouží k ukládání zpopelněných ostatků do anonymních, ale přesně vytyčených jamek. Vsyp se provádí tak, že do vyhloubené jamky se při obřadu vsype popel zesnulého. Drn z vyhloubené jamky se po obřadu vrátí zpět na původní místo. Po provedení vsypu je daná část trávníku trvale obsazena a další vsyp se provádí na vedlejším místě.

Pietní místo pro nenarozené děti
Téměř každý člověk zná rodinu, která během těhotenství nebo krátce po narození přišla o vytoužené dítě. Sdílení bolesti, duchovní a psychologická pomoc, ale také možnost se s miminkem rozloučit jsou nezbytné v procesu vyrovnání se s touto událostí. Pod vzrostlou břízou jsme navrhli intimní zákoutí s lavičkou a památníkem z rozpůleného kamene, kam může rodina umístit svou vzpomínku v podobě zapálené svíčky nebo drobného předmětu.
Autorská zpráva

Autoři Mjölk architekti / Tobiáš Hrabec, Jan Mach, Jan Vondrák
Umístění Nad Školou 160, Liberec – Vratislavice nad Nisou
Rok projektu 2022
Rok dokončení 2024
Plocha pozemku 2960 m²
Náklady 5 mil. CZK
Klient Městský obvod Liberec – Vratislavice nad Nisou
Spolupráce
Projektová dokumentace Mjölking
Návrh zahradních úprav Atelier Flera
Realizace Two Bricks
Technologické řešení světel Archlights [Michal Řehák]
Fotografie BoysPlayNice
Komunikace Linka

"Silueta původního mostu zůstala v panoramatu města zachována". Fascinuje mě, že všude kromě Prahy to chápou a dokáží rozlišit, co…
Spokojenost
Mohu jenom doporučit! My jsme stavěli loni a všechno šlo hezky od ruky 😎🔝
Kdysi to nebylo a když si teď předstvím jak ještě moji rodiče opravovali a rekonstruovali dům po jejích rodičích -…
Z magistrátu Ostravy by vám měla přijít pozvánka a můžete na vernisáž v 18h dorazit. Poděkování patří do MAPPA