Stavební zákon - blýská se na lepší časy?
(13. 12. 2022) Ministři Bartoš a Kupka jednali o novele stavebního zákona s Platformou pro zdravý stavební zákon a dalšími experty

Stavební zákon - blýská se na lepší časy?
Významný posun v diskusi o budoucnosti stavebního práva v České republice přineslo páteční jednání Platformy pro zdravý stavební zákon na Ministerstvu pro místní rozvoj. Přítomní ministři Ivan Bartoš a Martin Kupka potvrdili snahu přijmout řešení, která umožní integraci dotčených orgánů státní správy, a to při zachování sítě stavebních úřadů dle požadavků Sdružení měst a obcí ČR a Sdružení místních samospráv. Již dříve byla v podobné pracovní skupině diskutována oblast územního plánování, ve které se ukázala vůle dosáhnout shody především v oblasti jednotného standardu územních plánů či otázky městských stavebních předpisů, ke konkrétní shodě je nicméně potřeba ještě mnohé odpracovat. Oba návrhy se dle vyjádření obou ministrů promítnou do stávajícího znění novely, kterou v polovině prosince 2022 projedná v prvním čtení Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky.
„Oceňujeme nejen věcnou diskusi, kterou ministři Bartoš a Kupka ve věci novely stavebního zákona vedou, ale také připravenost naslouchat a hledat věcné řešení,“ říká za Platformu pro zdravý stavební zákon Jan Kasl, předseda České komory architektů. „Čistá integrace v podobě nezávislé státní správy je politicky nedosažitelná, ale integrace stavebních úřadů na obcích s rozšířenou působností s detašovanými úřady na pověřených obcích by byla také dobrým řešením, bohužel odmítaným starosty. V rámci hledání přijatelného konsensuálního návrhu je nicméně dosažená shoda nad Společným řízením přijatelným řešením, které má podporu Platformy a může být důležitým milníkem ve snaze dosáhnout expertní shody nad budoucností českého stavebního práva,“ dodává Kasl.
Podle Tomáše Kadeřábka z Asociace developerů České republiky je integrace nezbytným prvkem stavebního zákona, chceme-li celý proces stavebního povolení zjednodušit a zkrátit. „Jsme rádi, že se podařilo překlenou propast mostem vzájemného jednání. Vysvětlení základních principů pomohlo vzájemnému hlubšímu porozumění problému, především pokud jde o nastavení principů skutečné a efektivní integrace, na kterých vznikne konsensuální pozměňovací návrh. Ten se stane součástí novely, která je nyní v Poslanecké sněmovně,“ říká Kadeřábek. „Principu jednoho řízení a jednoho razítka sice dosaženo nebude, v maximální možné míře se k němu nicméně přiblížíme,“ dodává.
Za zásadní průlom v jednání označil setkání také prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví, Jiří Nouza. „Následující týdny budou náročné, protože na základě domluveného konceptu je nyní potřeba připravit samotný pozměňovací návrh. Právě detaily jsou někdy tím nejkomplikovanějším a zároveň nejdůležitějším. Za Platformu slibujeme úzkou spolupráci a nabízíme maximální podporu domluvenému řešení. Věříme, že pokud je vůle a shoda na principech, budeme schopni se přes dílčí výzvy přenést,“ věří Nouza.
„Na začátku existence Platformy pro zdravý stavební zákon jsme si vzali za své abstrahovat od politiky a soustředit se na obsah. V tom chceme pokračovat i v dalších měsících – výsledky vzájemných jednání dávají naději, že se do poloviny roku 2023 dočkáme legislativy, která může skutečně přinést zásadní zlepšení, a přitom být stabilní na další roky bez obavy v další změny,“ uzavírá Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy.
Platforma pro zdravý stavební zákon formálně vznikla v listopadu 2022 v reakci na návrh novely stavebního zákona, kterou do Parlamentu ČR poslala česká vláda. Hlavním cílem Platformy je modernizovat legislativu územního plánování, která bude odrážet společenskou potřebu realizovat politiku územního rozvoje a Politiku architektury a stavební kultury na svěřeném území. Uskupení chce dosáhnout smysluplné integrace v oblasti stavebního řádu, která je primární podmínkou pro skutečně funkční nastavení systému a dosažení principu „jednoho povolení a jednoho razítka na jednom úřadě“ i ve stávajícím modelu přenesené působnosti na obce a kraje. Platforma se také chce podílet na tvorbě následných vyhlášek a norem tak, aby modernizovaly stavebnictví, omezovaly zbytné regulace a odrážely praktické zkušenosti a příklady dobré praxe z okolních zemí.
Členy platformy jsou Hospodářská komora ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Svaz podnikatelů ve stavebnictví ČR, Česká komora architektů, Asociace developerů ČR, CityDeal (koncepční a plánovací instituce Prahy, Brna, Ostravy, Plzně, Liberce, Zlína a Karlových Varů) a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů.
Tisková zpráva
Komentáře ke článku
14. 12. 2022 18:29:03. Re: Stavební zákon - blýská se na lepší časy?. Jiří Kalvach
19. 12. 2022 10:33:48. Re: Re: Stavební zákon - blýská se na lepší časy?. Jitka
20. 12. 2022 12:16:37. Re: Re: Re: Stavební zákon - blýská se na lepší časy?. REDAKCE
Hle, jak lze mnoha slovy a mnoha větami napsat hodně řádků, ale přitom čtenářům prakticky nic neříci, tedy cokoliv, co by blíže vysvětlovalo, o co v té tzv. "integraci" půjde. Zejména u velkého kritika Jana Kasla to překvapuje. |
Taky mě napadlo, že vlastě nevím, co tím chtěl básník říct. Mimo téma - dotaz pro administrátora: nedá se zabránit spamu s nabídkami půjček? Člověk už se ani nedostane k reakcím na starší články. |
Spamy řešíme a neustále mažeme, pokaždé ale přichází z jiné adresy, navíc ve formě komentáře, tak jim nelze zcela zabránit. Jedná se většinou o "odpověď" na newsletter od čtenářů, jejichž počítač je zavirován a automaticky vir rozesílá dál. Snad se bude nová administrace stránek, kterou chystáme, umět se spamy lépe vypořádat. |
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

1. 2. 2023 12:42:47
40 000 kc do 60 000 000 kc pujcky
Nabízíme půjčky následovně Půjčky na auta Auto půjčky Podnikatelské půjčky Půjčky na rozšíření podnikání Projektové půjčky Studentské půjčky Osobní půjčky Půjčky v mateřství Firemní půjčky Konsolidace půjček Kontaktujte nás nyní a získejte schválení. E-mail: kdfin11@gmail.com WhatsApp +420608758113
27. 1. 2023 16:18:19
Re: Rekonstrukce domu Pod Vrškem
Tak tohle je vymazlená úprava. Teď jen aby to z venku nezkazil soused.
22. 1. 2023 16:33:01
Re: Rodinný dům Na Rade
Zase jedna pustá krabička.....ať žije architektura.....
22. 1. 2023 16:29:29
Re: Rezidence Oliva na Brumlovce v Praze 4
Konečně zase něco oblého. Dost těch fádních krabic! Jezdím kolem již leta na kole, škoda trochu té silnice......Blahopřeji
22. 1. 2023 16:29:27
Re: Rezidence Oliva na Brumlovce v Praze 4
Konečně zase něco oblého. Dost těch fádních krabic! Jezdím kolem již leta na kole, škoda trochu té silnice......Blahopřeji
20. 1. 2023 17:32:48
Re: Vídeňský palác prošel miliardovou modernizací
A co na to říká Klub za starou Prahu?
20. 1. 2023 17:26:32
Re: Interiér horského apartmánu
Můžete mi, prosím, vysvětlit rozdíl mezi "víkendovým apartmánem o výměře 110 m2", který má svého vlastníka, a bytem? Byty jsou definovány normou a mohou být i mnohem menší. Tak proč tohle není byt, když to má všechny jeho atributy? Pokud vím, tak název "apartmá" se používá v hotelích, když má host k dispozici pod jedním uzavřením víc pokojů. Ale kde se vzaly "apartmány"? Mimochodem - jestli není dítě levák, tak tomu stolku v dětském pokoji zoufale chybí světlo zleva.
20. 1. 2023 17:03:05
Re: Rodinný dům Dvě věže
Tak mě při prohlížení fotografií napadlo, že k zabydlenosti bytu patří tři K: Koberec, Knihy a Kytky. Tady je to jasně vidět. A pro mě ještě Obrazy.
4. 1. 2023 15:08:26
Re: Rekonstrukce parku Koliště v Brně
Ten Pospíšil napsal samé bláboly
2. 1. 2023 19:41:46
Re: Skleněná chalupa
Chalupa moc pěkná, jenom mi vrtá hlavou jedna věc: standardní součástí závazného stanoviska CHKO JH a AOPK ČR je z důvodu ochrany ptactva požadavek "Prosklené nečleněné souvislé plochy musí být vždy o max. ploše 2,0 m2, souvislé prosklené plochy o ploše větší musí být rozčleněny příčkami o šířce min. 10 cm tak, aby souvislá plocha bez členění byla max. o ploše 2,0 m2".. atd. Tady to tam asi zapomněli napsat.
27. 12. 2022 19:30:39
Re: Rostislav Švácha: Architektka Alena Šrámková
Nejhorší, nejméně přehledné, špatně fungijící, s holuby dokonce v Bille, je Wilsonovo nádraží, Každý, kdo je tam prvně, o cizincích nemluvě, tam bloudí, Na peronech se hodně kouří, všichni policajti z tepla haly ještě nikdy nevylezli, ale za to, Šrámková, nejhorší architekta poslední doby, nemůže.
20. 12. 2022 12:16:37
Re: Re: Re: Stavební zákon - blýská se na lepší časy?.
Spamy řešíme a neustále mažeme, pokaždé ale přichází z jiné adresy, navíc ve formě komentáře, tak jim nelze zcela zabránit. Jedná se většinou o "odpověď" na newsletter od čtenářů, jejichž počítač je zavirován a automaticky vir rozesílá dál. Snad se bude nová administrace stránek, kterou chystáme, umět se spamy lépe vypořádat.
19. 12. 2022 10:33:48
Re: Re: Stavební zákon - blýská se na lepší časy?.
Taky mě napadlo, že vlastě nevím, co tím chtěl básník říct. Mimo téma - dotaz pro administrátora: nedá se zabránit spamu s nabídkami půjček? Člověk už se ani nedostane k reakcím na starší články.
16. 12. 2022 14:14:59
Re: Libeňské Docky
Moc hezké. Ale je to už taková třešínka na dortu. Měli by dostat pochvalu všichni, kteří se na libeňákách podíleli úplně od začátku - podklady k dokumentaci k územnímu řízení a stavebnímu povolení (Ateliér A+R system s.r.o.), včetně dendroloogického průzkumu, podkladů ke kácení dřevin, sadových úprav, posouzení vlivu na životní prostředí ... Když už je vše dokonale připravené, tak se pak navrhují i pěkné stavby. Ale ta příprava, ta je taky velmi důležitá pro to, aby mohla vzniknou takováto čtvrť holandského typu na Vltavě. Vzpomínka na libeňáky, když se začínalo: https://www.uschovna.cz/zasilka/FSBH3R4FRUL4HAI9-ILH/
14. 12. 2022 18:34:57
Re: Česká stopa na MS v Kataru nechybí
Ano, je to skvělé a udivující, když víme, a historicky je prokázané, že pálená keramika do Evropy přišla s muslimskou vírou v 1.tisíciletí letopočtu přes Španělsko. To znamená, že kvalita a design českého výrobce (tedy výrobních závodů v ČR) je na nejlepší dosažitelné úrovni, jako ve světě výrobci dosahují. Skvělý úspěch přátelé v Lasselsbergeru!
14. 12. 2022 18:29:03
Re: Stavební zákon - blýská se na lepší časy?
Hle, jak lze mnoha slovy a mnoha větami napsat hodně řádků, ale přitom čtenářům prakticky nic neříci, tedy cokoliv, co by blíže vysvětlovalo, o co v té tzv. "integraci" půjde. Zejména u velkého kritika Jana Kasla to překvapuje.
14. 12. 2022 18:21:23
Re: Libeňské Docky
Tak já budu zase za škarohlída, i když mě to netěší. Ale páni architekti, opravdu je nutné to neustále se opakující klišé, že teprve když okna nejsou nad sebou a ideálně je každé jinak velké, pak je to ta pravá architektura? Jak je potom možné, že stovky let to fungovalo přesně naopak a vznikly neskutečně dobré stavby, z nichž mnohé ta staletí přetrvaly? Je to naše trauma z paneláků, že už neumíme navrhnout normální barák, kde i fasáda má řád a logiku? (Třeba i statickou, protože jak debilně se přenášejí síly z těch mimochodných meziokenních pilířů, byť chápu, že ty obvodové stěny třeba nejsou nosné, že?) No nic, to je jen takové popíchnutí, jinak samozřejmě dík za každý urbanisticky aspoň trochu promyšlený počin, sloužící bydlení a navíc rehabilitující brownfield, abych nebyl jen negativní. :)
14. 12. 2022 17:16:48
Re: Libeňské Docky
Slušelo by se zmínit, že návrh urbanismu celé lokality vzešel z mezinárodního workshopu a vítězného návrhu libereckého SIALu někdy kolem roku 2000. Po povodních se muselo několik let počkat, než se lidé přestanou bát bydlet u vody. Nicméně mě těší, že původní koncept přežil.
14. 12. 2022 14:26:27
Re: Libeňské Docky
Jste dobrý kluci! Pěkný je to.
4. 12. 2022 19:03:52
Re: Rodinný dům na západním okraji Prahy
Tak tohle je přesně případ, kdy má někdo vysněný dům, ale je mu jedno, že se vůbec nehodí na pozemek (navážka na svahu - chudáci sousedi) ani mezi okolní stavby (šikmé střechy). Čiší z toho bezohlednost investora. A pokud jde o požadavky území studie - i kdyby nebyla platná, je to hlavně zodpovědnost projektanta, aby jeho návrh odpovídal charakteru území.