Stéphane Maupin: Budova M

Stéphane Maupin: Budova M

(10. 2. 2012) Nedávno dokončený bytový dům v Paříži.

 
 
 
 

Stéphane Maupin: Budova M

Nedávno dokončený bytový dům v Paříži.místo: Rue Rebière, Paříž, Francie
klient: Paris habitat
architekt: SM (
Stéphane Maupin Architectes)
dokončeno: leden 2012
plocha: 1800 m²
cena: 2 500 000 EUR
foto: archiv autora


Právě dokončená "budova M", bytový dům s 20 byty je umístěná na pozemku 600x25 m. Tvar rozevřené budovy odpovídá omezením regulačního plánu vynucených sousedním hřbitovem. Hlavní průčelí takřka neexistuje a kaskádovité byty jsou orientované směrem do středu. Každý byt se otevírá celoročně slunečnímu svitu a výhledům na koruny vzrostlých stromů v okolí. Vnitřní fasády klesají v úhlu  45 stupňů a tak vznikají střešní terasy, kde je světlo po celý den.
V rytmu obvyklém u pařížských střech se z každého bytu odjinud vstupuje na terasy podobné visutým zahradám, v jistém nepořádku, ale předvídatelně. Vnitřní schéma má soukromou atmosféru, která vyzývá sousedy k rozhovorům přes prázdno mezi půlkami domů nebo k vzájemným návštěvám, aniž by se muselo přes ulici. Byty spojuje lineární schodiště. Celé uspořádání evokuje malou vesničku. Vnější povrch je neutrální s měnícím se vzhledem podle odlesků na plechu.
situacevstupní podlaží
1. NP2. NPřezpohled

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz