Stezka v oblacích

Stezka v oblacích

(10. 12. 2015) Návrh projektu stavby pochází z dílny architekta Zdeňka Fránka.

 
 
 
 

Stezka v oblacích

(ČTK) - V Dolní Moravě na Orlickoústecku otevřeli 55 metrů vysokou vyhlídku Stezka v oblacích. Atrakce za přibližně 100 miliónů korun by měla do oblasti Králického Sněžníku přilákat další návštěvníky a turisticky zviditelnit celý širší region. ČTK to řekl obchodní ředitel společnosti Sněžník Martin Palán. Stavba stojící na skalnatém hřebeni v masivu hory Slamník ve výšce 1116 metrů nad mořem podle něj nemá ve střední Evropě obdobu. Za dopoledne si stezku vyzkoušely desítky lidí. Konstrukce z modřínového dřeva a ocelových prvků, která výrazně převyšuje okolní smrkový les, je spletí různě se prolínajících chodníků o celkové délce 750 metrů. Cesta je bezbariérová, na vrchol se pohodlně dostanou i lidé na invalidních vozících a s kočárky. Odvážlivci mohou dolů sjet 101 metrů dlouhým tubusem tobogánu s okénky. Z vrcholu lze vidět masiv Králického Sněžníku s údolím řeky Moravy, dohlédnout se dá až na hlavní hřeben Jeseníků, Suchý vrch a Krkonoše se Sněžkou.

Lidé se na vrchol stezky a zpět nemusejí dostat jen jednou trasou. Na věž, která není pravidelnou spirálou, se stoupá po cestách v několika úrovních, mezi patry se dá prostoupit takzvanou pavoučí sítí. Tobogán pro cestu dolů bude v zimě kvůli hrozbě srážení vlhkosti z bezpečnostních důvodů uzavřen.

Autor stavby architekt Zdeněk Fránek o díle hovoří jako o adrenalinovém zážitku s naučnou stezkou a pěknou vyhlídkou po okolní přírodě. „Jde o přírodní strukturu, je to abstraktivní plastika, jako když lítá můra, nahodilá stavba, která má samozřejmě svůj skrytý řád,“ řekl Fránek.

Stezka v oblacích vyrostla od letošního jara poblíž chaty Slaměnka, nedaleko horní stanice lanovky Sněžník. Lidé se k ní mohou dostat lanovkou nebo pěšky po modře značené turistické cestě. Podle původních záměrů měla být Stezka v oblacích otevřena již ve druhé polovině léta, ale posunutí termínu způsobila červencová větrná bouře a samotná složitost originální stavby.
zdroj foto: www.dolnimorava.cz/stezka-v-oblacich
Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

10. 12. 2015 19:02:24. Re: Stezka v oblacích. jiří Kalvach

 
 
 
 

10. 12. 2015 19:02:24. Re: Stezka v oblacích. jiří Kalvach

  Pane architekte Fránku, tak krásné a úžasně mnohofunkční dílo možná máte patentované, nebo to bude průmyslový vzor? To asi ne, ale je to nápadité a okouzlující!
Musím tak jít také!
Moc se těším, takovou stavbu nemáme u nás jistě nikde a možná ani lidstvo na celé Zemi. A její účelnost nemá obdoby !

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz