Stodola Loubí

Stodola Loubí

(28. 4. 2022) Ateliér SAD

   
 
 
 
 

Stodola Loubí

Interiér stodoly v obci Loubí je specifický a unikátní v mnoha ohledech. Původní záměr investorky byl postavit novostavbu vedle stodoly a tu využívat jen jako skladový prostor. Záměr neprošel přes územní plán, proto bylo přistoupeno k revitalizaci samotné stodoly a přizpůsobení na rekreační bydlení. 


Architektům se líbila jednoduchost a strohost původní stavby, rozhodli se ji proto zachovat v největší možné míře. Interiér vyřešili vestavbou dřevostavby do míst původních peren – zadní části stodoly. Interiér je tedy z poloviny řešen touto dřevostavbou – jsou tu dvě ložnice, koupelna, toaleta, technická místnost a z vnější strany dřevostavby kuchyň. V prostoru původního mlata, tedy mezi vraty, vznikl přirozeně obytný prostor – jídelna nebo obývák s otevřeným ohništěm. Otevřené ohniště bylo jedním ze základních prvků zadání. 

K vestavbě dřevěné chaty uvnitř stodoly se přistoupilo z několika důvodů. Jedním z nich byla finanční náročnost úpravy kamenné stavby. Požadavkem bylo i maximální využití materiálů z lokálních zdrojů. Modřínové palubky jsou ošetřeny japonskou technikou ochrany dřeva opalováním. Prosvětlení a provzdušnění interiéru je řešeno štítovou perforací obvodových stěn, v čelní stěně vzniklo nové okno, díky kterému byl interiér obohacen o nový výhled. 

Celou stavbu realizovala sesterská stavební firma MY76 s.r.o. Přesvědčením atelieru SAD je, že kvalitního výsledku nelze dosáhnout pouze dokonale propracovaným návrhem, ten musí jít ruku v ruce s pečlivým a řemeslně naprosto zvládnutým provedením. Ideálem je co nejužší spolupráce projekčního a realizačního týmu. To se v tomto případě podařilo právě díky zapojení vlastní stavební firmy.

Autorská zpráva
Foto: Tomáš Souček


Autoři: Ing. arch. Martin Kalhous, MgA. Adam Jirkal, MgA. Jerry Koza, Ing. Tomáš Kalhous
Umístění objektu: Loubí
Zahájení projektu: 08/2014
Dokončení realizace: 2018

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 

28. 4. 2022 14:51:02. Re: Stodola Loubí. Lubor
28. 4. 2022 15:50:14. Re: Re: Stodola Loubí. Ondřej J.
29. 4. 2022 15:40:51. Re: Re: Stodola Loubí. Jitka

 
 
 
 

28. 4. 2022 14:51:02. Re: Stodola Loubí. Lubor

  Pěkné. Jen mě mrzí, když u těchto rekonstrukcí vidím (a není to poprvé), že si nikdo nevšimne konstrukčních nedomyšleností (možná už přítomných v původním stavu). Zde je chybné statické schema plných vazeb krovu a stavba může fungovat jen díky lehké krytině bez sněhových zachytávačů, což ovšem neznamená, že v nějakém dlouhodobějším horizontu nezačne mít problémy.

28. 4. 2022 15:50:14. Re: Re: Stodola Loubí. Ondřej J.

  Řekl bych, že stodola včetně krovu už na místě v dlouhodobém horizontu úspěšně stojí.

29. 4. 2022 15:40:51. Re: Re: Stodola Loubí. Jitka

  Ale aspoň je to střecha s přesahem a stodola má dvoje vrata. Tak když spadne lavina na jedné straně, tak nejspíš na druhé netaje. A kdyby ano, tak je to přece rekreační objekt a zůstane se vevnitř :-)
Mě spíš napadlo, že posuvná vrata na stodolách měla dost výhod.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz