Stovky lidí v Olomouci protestovaly proti stavbě výškové budovy

Stovky lidí v Olomouci protestovaly proti stavbě výškové budovy

(23. 10. 2013) (ČTK) - Několik stovek obyvatel Olomouce včera vpodvečer protestovalo v ulicích města proti záměru firmy SMC Development postavit v těsném sousedství historického centra výškovou budovu Šantovka Tower. Díky svým 75 metrům by se dělila s radnicí o pozici druhé nejvyšší stavby ve městě a podle odpůrců i některých památkářů by výrazně poškodila panorama Olomouce. Investoři to však odmítají. Nedávno získali souhlas od památkářů z radnice a začít stavět chtějí za dva roky

 
 
 
 

Stovky lidí v Olomouci protestovaly proti stavbě výškové budovy

(ČTK) - Několik stovek obyvatel Olomouce včera vpodvečer protestovalo v ulicích města proti záměru firmy SMC Development postavit v těsném sousedství historického centra výškovou budovu Šantovka Tower. Díky svým 75 metrům by se dělila s radnicí o pozici druhé nejvyšší stavby ve městě a podle odpůrců i některých památkářů by výrazně poškodila panorama Olomouce. Investoři to však odmítají. Nedávno získali souhlas od památkářů z radnice a začít stavět chtějí za dva roky

Plánovaná výšková budova "Šantovka" Plánovaná výšková budova "Šantovka"

Lidé, kteří s projektem Šantovka Tower nesouhlasí, se odpoledne sešli na náměstí před katedrálou svatého Václava. Řada z nich nesla transparenty s nápisy "Olomouc není Hongkong" či "Falus patří pod sukni, ne do centra Olomouce". Po krátkých proslovech organizátorů se průvod vydal k radnici, před kterou nespokojení lidé skandovali "Kdo se k mrakodrapu hlásí, nedostane naše hlasy!".

Organizátoři protestního shromáždění tvrdí, že investor díky souhlasnému stanovisku oddělení památkové péče magistrátu může už brzy dostat všechna potřebná povolení a zahájit stavbu výškové budovy. Podle historika a teoretika umění a architektury Rostislava Šváchy ale vysoké budovy do těsného sousedství historických center nepatří, protože ničí jejich jedinečné panorama a všechna města pak vypadají podobně. "Barokní Olomouc nepotřebuje newyorské panorama," vzkázal účastníkům shromáždění bývalý rektor Univerzity Palackého a někdejší senátor Josef Jařab.

Projekt Šantovka Tower připravila společnost SMC Development. Budova v sousedství nového nákupního centra Galerie Šantovka má mít 22 pater. Náklady na stavbu firma SMC Development odhaduje na 400 milionů korun. Budova je projektována tak, aby v ní mohlo být asi 80 bytů. Podle ředitele olomoucké pobočky NPÚ Františka Chupíka je Šantovka Tower v rozporu se zásadami rozvoje kraje, regulačním plánem městské památkové rezervace i nařízeními ministerstva kultury. Se stavbou výškové budovy v ochranném pásmu městské památkové rezervace nesouhlasí ani vědecká rada NPÚ.

Investoři obavy svých oponentů odmítají a tvrdí, že panorama Olomouce narušeno nebude. "Náš postoj je neměnný. Projekt dál připravujeme, je kolem něj zbytečná hysterie. I díky Galerii Šantovka se ukazuje, že naše vizualizace odpovídá realitě. Nezávazný posudek magistrátu nám dal za pravdu. Nepředkládali jsme žádné manipulativní obrázky a myslíme si, že ten barák do Olomouce patří," řekl minulý týden ČTK zástupce investora Richard Morávek.

V Olomouci nyní stojí dvě nové výškové budovy. Regionální centrum Olomouc dosahuje 71 metrů a budova Moravské vysoké školy 74 metrů. Nový územní plán, který zatím nevešel v platnost, s dalšími výškovými budovami u městské památkové rezervace nepočítá. Proti jejich stavbě se vyjádřilo ministerstvo kultury. Projekt Šantovka Tower posuzují úředníci magistrátu. SMC Development ale nehodlá čekat na to, až bude nový územní plán schválen. Pokud získá povolení na základě stávajícího územního plánu, může začít stavět i poté, co vejde v platnost nová verze.

Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

31. 3. 2023 18:50:36

Re: Re: Re: Novela stavebního zákona nenaplnila svůj možný poten...

Vy si vážně myslíte, že politici nemluví o tom, jak fungují místní municipaity proto, že jsou slepí? To snad ne. Vždyť jsou to titíž lidé. Proč myslíte, že ustoupili tlaku obcí na ponechání obecných stavebních úřadů pod kuratelou samosprávy? Prý že by k nim měli lidi dál - ale ty úřady tam přece měly zůstat jako pobočky. Jenže politici v parlamentu přece nemohou říct politikům z obcí, že jejich jediný argument pro zrušení centrálního úřadu je lež. Ó pardon, zapomněla jsem na druhý: obce by ztratily vliv. Ale na co vlastně, když tak vehementně tvrdí, že do výkonu státní správy nezasahují. Místo toho by přece stačilo přidat jednoduchou větu, že obec je na svém území vždy dotčeným orgánem. A mohla by si třeba jako dotčený orgán hlídat soulad s územním plánem, který si sama schválila. To by bylo krásné - hned by se snížil počet úředníků státní správy :-) Jinak souhlasím, že za tabulkový plat se na úřad odborníci shánějí těžko. A pak se ještě musí rozloučit s kreativitou, kterou by stavebníci tak chtěli, protože úředník prostě smí jen to, co má v zákoně. A co si budeme povídat, ten je každou novelou horší a horší. Bylo by to krásné, kdyby už ministerstva přestala vymýšlet další a další úkoly, zákazy a příkazy, hlídání tohohle a támhletoho, a místo toho začala likvidovat nepotřebné předpisy. Bez toho přece nikdy nemůže dojít k tolik slibovanému snížení byrokracie.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz