Stovky lidí v Olomouci protestovaly proti stavbě výškové budovy

Stovky lidí v Olomouci protestovaly proti stavbě výškové budovy

(23. 10. 2013) (ČTK) - Několik stovek obyvatel Olomouce včera vpodvečer protestovalo v ulicích města proti záměru firmy SMC Development postavit v těsném sousedství historického centra výškovou budovu Šantovka Tower. Díky svým 75 metrům by se dělila s radnicí o pozici druhé nejvyšší stavby ve městě a podle odpůrců i některých památkářů by výrazně poškodila panorama Olomouce. Investoři to však odmítají. Nedávno získali souhlas od památkářů z radnice a začít stavět chtějí za dva roky

 
 
 
 

Stovky lidí v Olomouci protestovaly proti stavbě výškové budovy

(ČTK) - Několik stovek obyvatel Olomouce včera vpodvečer protestovalo v ulicích města proti záměru firmy SMC Development postavit v těsném sousedství historického centra výškovou budovu Šantovka Tower. Díky svým 75 metrům by se dělila s radnicí o pozici druhé nejvyšší stavby ve městě a podle odpůrců i některých památkářů by výrazně poškodila panorama Olomouce. Investoři to však odmítají. Nedávno získali souhlas od památkářů z radnice a začít stavět chtějí za dva roky

Plánovaná výšková budova "Šantovka" Plánovaná výšková budova "Šantovka"

Lidé, kteří s projektem Šantovka Tower nesouhlasí, se odpoledne sešli na náměstí před katedrálou svatého Václava. Řada z nich nesla transparenty s nápisy "Olomouc není Hongkong" či "Falus patří pod sukni, ne do centra Olomouce". Po krátkých proslovech organizátorů se průvod vydal k radnici, před kterou nespokojení lidé skandovali "Kdo se k mrakodrapu hlásí, nedostane naše hlasy!".

Organizátoři protestního shromáždění tvrdí, že investor díky souhlasnému stanovisku oddělení památkové péče magistrátu může už brzy dostat všechna potřebná povolení a zahájit stavbu výškové budovy. Podle historika a teoretika umění a architektury Rostislava Šváchy ale vysoké budovy do těsného sousedství historických center nepatří, protože ničí jejich jedinečné panorama a všechna města pak vypadají podobně. "Barokní Olomouc nepotřebuje newyorské panorama," vzkázal účastníkům shromáždění bývalý rektor Univerzity Palackého a někdejší senátor Josef Jařab.

Projekt Šantovka Tower připravila společnost SMC Development. Budova v sousedství nového nákupního centra Galerie Šantovka má mít 22 pater. Náklady na stavbu firma SMC Development odhaduje na 400 milionů korun. Budova je projektována tak, aby v ní mohlo být asi 80 bytů. Podle ředitele olomoucké pobočky NPÚ Františka Chupíka je Šantovka Tower v rozporu se zásadami rozvoje kraje, regulačním plánem městské památkové rezervace i nařízeními ministerstva kultury. Se stavbou výškové budovy v ochranném pásmu městské památkové rezervace nesouhlasí ani vědecká rada NPÚ.

Investoři obavy svých oponentů odmítají a tvrdí, že panorama Olomouce narušeno nebude. "Náš postoj je neměnný. Projekt dál připravujeme, je kolem něj zbytečná hysterie. I díky Galerii Šantovka se ukazuje, že naše vizualizace odpovídá realitě. Nezávazný posudek magistrátu nám dal za pravdu. Nepředkládali jsme žádné manipulativní obrázky a myslíme si, že ten barák do Olomouce patří," řekl minulý týden ČTK zástupce investora Richard Morávek.

V Olomouci nyní stojí dvě nové výškové budovy. Regionální centrum Olomouc dosahuje 71 metrů a budova Moravské vysoké školy 74 metrů. Nový územní plán, který zatím nevešel v platnost, s dalšími výškovými budovami u městské památkové rezervace nepočítá. Proti jejich stavbě se vyjádřilo ministerstvo kultury. Projekt Šantovka Tower posuzují úředníci magistrátu. SMC Development ale nehodlá čekat na to, až bude nový územní plán schválen. Pokud získá povolení na základě stávajícího územního plánu, může začít stavět i poté, co vejde v platnost nová verze.

Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz