Štěpánkova vila ve Zlíně
(10. 3. 2016) Dům, který se od pondělí bortil, majitelka znovu postaví
-
Štěpánkova vila na Cigánově ve Zlíně - stav v roce 2011 (zdroj foto: Mapy.cz/ autor jantopek)
-
Rekonstrukce polyfunkčního domu Zlín, ul. Sokolská - A.M.O. projekt
-
Rekonstrukce polyfunkčního domu Zlín, ul. Sokolská - A.M.O. projekt
-
Rekonstrukce polyfunkčního domu Zlín, ul. Sokolská - A.M.O. projekt
Štěpánkova vila ve Zlíně
(ČTK) - Dům ve Zlíně, který se od pondělí bortil a hasiči ho museli velkou část zbořit, dá jeho majitelka znovu postavit v původní podobě. ČTK to dne 9. března 2016 řekl mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák. O osudu domu v Sokolské ulici jednala majitelka objektu se zástupci odboru stavebních a dopravních řízení magistrátu a statikem. Hasiči v noci na středu 9. března odstranili střechu a druhé nadzemní podlaží vily z roku 1911, která patřila bývalému prokuristovi firmy Baťa a za první světové války starostovi Zlína Františkovi Štěpánkovi. Podle statika měl dům špatné základy. Část ulice byla kvůli demolici uzavřená, od rána je průjezdná.
Na sesutí částí domu mělo podle Dvořáka vliv více věcí. "Podle sdělení statika, kterého si na rekonstrukci majitelka budovy najala, bylo faktorů více. Především základy domu byly provedeny z nekvalitního kamene, stavba byla také bez věnce. Krovy pod střechou byly kvůli rozesychání nestabilní a kramle, kterými byly spojeny, je nedokázaly udržet," uvedl mluvčí.
Majitelka domu nepotřebuje k opětovné stavbě žádná nová povolení. "Plánovaný záměr je v souladu s již vydaným stavebním povolením na rekonstrukci objektu a přístavbu," uvedl vedoucí odboru Petr Skácel. Přístavbou k objektu má vzniknout polyfunkční dům.
Od odboru stavebních a dopravních řízení magistrátu majitelce domu ani statikovi žádný postih nehrozí. "K překročení stavebního zákona či nedodržení stavebního povolení nedošlo," uvedl Skácel. Policie událost vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, hrozí až pětiletý trest.
Město Zlín bude po majitelce vymáhat náklady, které si vyžádala evakuace obyvatel sousedního domu. V úterý z něj muselo odejít 19 lidí, 13 z nich město zajišťovalo náhradní ubytování, zbytek šel k rodině nebo známým. Město řešilo také stravu pro zasahující hasiče a policisty, městská hromadná doprava byla přerušena a musela využít náhradní trasy, Technické služby uklízely komunikace. Hasiči náhradu požadovat nebudou.
Zásah hasičů skončil dnes kolem 02:30. "Nejprve byla odstraněna krytina střechy a odřezány části, které dům přesahovaly. Pásové rypadlo hasičů z útvaru v Hlučíně poté začalo rozebírat střechu a obvodové zdi. Pak hasiči navázali ocelová lana na komíny, které strhla velká Tatra. Následně rypadlo rozebralo zbytky zdiva na úroveň prvního patra budovy," uvedl krajský mluvčí hasičů Libor Netopil. Dopravní podnik poté opravoval trolejové vedení, které se posunulo kvůli demolici.
Událost oznámila v pondělí krátce před 17:00 majitelka neobydleného rekonstruovaného dvoupodlažního domu. Na místo vyrazili hasiči, kteří viděli, jak se odtrhává roh objektu, a slyšeli praskání nosných částí domu. Objekt byl odpojen od plynu a elektřiny, z bezpečnostních důvodů bylo odpojeno i trolejové vedení. Policie už v pondělí večer také ulici uzavřela. Pásové rypadlo hasičů odstranilo v noci na úterý nebezpečnou část domu. V úterý se ale na hasiče obrátil statik, který dohlížel na rekonstrukci bortícího se domu. Policie lokalitu po 12:30 ohraničila, uzavřela jeden jízdní pruh a dopravu v ulici Sokolská pouštěla kyvadlově. Později však část ulice byla uzavřena úplně a hasiči přistoupili k další, tentokráte k rozsáhlejší demolici.
Doplněno Stavbaweb:
Štěpánkova vila - vila bývalého prokuristy firmy Baťa a v době první světové války starosty Zlína pana Františka Štěpánka, který na začátku 20-tého století vybudoval továrnu na obuv, která stávala v místě dnešního fotbalového stadionu. Působila jako jeden z menších konkurentů firmy Baťa, nicméně ve 20-tých letech se dostala do potíží a nakonec byla firmou Baťa odkoupena a upravena pro koželužskou výrobu. (Ještě dnes můžeme najít její zbytky v podobě cihlového komínu a zdí za tribunou stadionu).
Vilka která bývala dominantou Cigánova, byla postavena na začátku 20. století, Stěpánek ji koupil od stavitele Winklera kolem roku 1906 a vili elektrifikoval. Vila dondes stála v prakticky nezměněné podobě.
Zdroj: Architekturazlin.cz/ Štěpánkova vila
Zajímavé informace o Františku Štěpánkovi, jeho obuvnické továrně i vile na Sokolské ulici najdete ZDE.
Projekt rekonstrukce Štěpánkovy vily na polyfunkční objekt najdete na stránkách autorů - ateliéru A.M.O. projekt.
Základní informace o objektu
Kategorie
Rekonstrukce
Komentáře ke článku
12. 3. 2016 11:39:31. Re: Štěpánkova vila ve Zlíně. Jitka
15. 3. 2016 15:56:53. Re: Štěpánkova vila ve Zlíně. Rob
16. 3. 2016 20:53:43. Re: Štěpánkova vila ve Zlíně. Zuzana
V textu ČTK jsou rozpory. Podle mluvčího zlínské radnice dá majitelka dům postavit v původní podobě, ale podle konce článku to vypadá, že podle schváleného projektu. Což v tomto případě vůbec není totéž. |
než aby to vypadalo jako ten modernistický paskvil co je na vizualizaci, tak to nemusí stavět vůbec nic... To se vzhledem puvodni vily nemá absolutne nic spolecneho |
Archwars/ FB: Představujeme tzv. Zlínskou cestu, jak rekonstruovat architektonicky cenné objekty. Jedná se o způsob, jak nasměřovat kverulantského ochránce či památkáře do rektálního otvoru a udělat si z nemovitosti vysněné veledílo. Vypadá to tak, že svou píli a koncentraci směřujete do jiného prostoru, než ve kterém se vyskytuje daná nemovitost. Např. při zatékání do střechy se díváte do země, při praskání zdí sledujete, jak je venku hezky. Pokud na vás mluví památkář nebo jiný tvor, který stavbu chce zachránit, pouze se usmíváte a přejete mu dobrý den, případně ho obdarujete koťátkem. Toto opakujete nejméně 4x. Dům se během úsměvu bortí. Následně lidem slíbíte, že se nic neděje, a že dům postavíte v původní podobě znovu a lépe. Ochránce i památkář se mezitím odeberou do řiti, protože jim ze zoufalství nic jiného nezbude. Pak už dojde na návrh atelieru A.M.O. na rekonstrukci (ehm) objektu. Ve Zlíně budeme opět světoví. https://www.facebook.com/Archwars/photos/a.329306083758094.74329.226911423997561/1081066595248702/?type=3&theater |
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

6. 12. 2023 12:39:42
Re: Šťastný Hlavák
Přestože brutalistní stavby v centru zrovna nemusím, protože většinou nemají žádnou návaznost na okolí, v tomto případě je to jiné. Hala se skrývá pod úrovní magistrály a pohled na Fantovu budovu je odkrytý. To je to hlavní, co by mělo být zachováno. Pergola mezi parkem a vstupní halou je nesmysl, provozně nic nevyřešila. Jen překáží pohledu na historickou památku, ubírá vnitřní prostor a poskytuje další prostor bezdomovcům a holubům. Nevím, jak náročná by byla oprava a úprava vnitřního uspořádání současné haly, ale jediné, co by stačilo přidat, by byly přístřešky na nové tramvajové zastávce.
5. 12. 2023 22:51:11
Re: Šťastný Hlavák bez Dánů !
Nepamatuji se, že by nějaká vafle vydržela dlouho ...
5. 12. 2023 14:08:18
Re: Šťastný Hlavák
Je jasné, že je celý návrh je věcí úplatků! Nechť je veřejnost komplexně seznámena KDO VYPSAL SOUTĚŽ, KDO JMENOVAL POROTU A JACÍ ODBORNÍCI V NÍ BYLI???? A uvidíme, jak je to z průhledností celé akce................
4. 12. 2023 18:39:15
Re: Re: Re:Ne - Šťastný Hlavák.
Ještě - pro nás chudé duchem - mi prosím udělejte pořádek v tom, kdo jsou ti odborníci, kteří jediní mají správný pohled na věc a kteří jediní mají být vyslyšeni. A co nastane v případě, že tomu tak bude. Přivítala bych jmenný seznam, abych neztrácela čas s těmi ostatními tutany, kteří koncipovali zadání, kteří marnili čas zpracováním soutěžních návrhů a kteří je hodnotili. Proč tápat v temnotách alternartiv, když jsou tu odborníci, kteří mají ve všem jasno!
4. 12. 2023 18:13:52
Re: Re:Ne - Šťastný Hlavák.
Jsem zvědav, zda prostesty odborníků dojdou vyslyšení, a nedopadne to jako s rohovou budovou Opletalovy na Václaváku. Tam sice památkáři a moudří lidé neobstáli, prohráli, ale nakonec zde ta nová nová budova není žádné kulturní strašidlo, jako Europalác u Můstku.
4. 12. 2023 18:10:33
Re: Re: Šťastný Hlavák.
Díky Karle, to jsou správná slova!
4. 12. 2023 18:09:36
Re: Re: Fibonacci.
Řekl bych že s tím mohu souhlasit. A co radní města? Hlaváček nerozhoduje sám, ti ostatní jsou jistě svéprávní.
4. 12. 2023 17:05:26
Re:Ne - Šťastný Hlavák
Výsledná studie je důkazem naprostého nepochopení potřeb obyvatel a cestujících, jak ze strany soutěžících, tak ze strany zadavatele. Nádraží v zásadě vyhovuje dnešním potřebám /mimo pokladen , které ale v době on line prodejů ztrácí důležitost/. Nevyhovuje" Šervůd " před nádražím, ten však návrh neřeší, ba naopak ho gigantickým otevřeným přístřeškem zhoršuje. Navržená dřevostavba nepatří do místního prostředí, a to bez toho, zda je zde památkový objekt - Fantova budova původního nádraží - kterou přístřek výrazně zakrývá. České dráhy by měly řešit jiné problémy a né se zabývat urbanismem, kterému nerozumí. Bohužel to platí i pro Magistrát. l
4. 12. 2023 15:54:06
Re: Šťastný Hlavák
Likvidace stávajícího objektu je nepřijatelné barbarství a pitomost. v 80. letech jsem nakreslil pro Sial Fantovu budovu Praha hl. n. v měřítku 1/100 u příležitosti studie i s modelem zastřešení jižního předpolí a napojení na Vinohrady. Tak, jak je propojen na severu s Žižkovem, je rozvoj na jih jediné možné řešení. Chybí diskuze o smyslu věcí. Centrum Prahy je Václavské náměstí, k němu se přiblížit, dává smysl. Vykročení na západ je krokem do tmy. Je na čase řešit problémy tady a teď. Dánové nemohou chápat Genia Loci místa.
4. 12. 2023 15:31:48
Re: Fibonacci
Jediné nazvání, které návrh může unést, je NEŠŤASTNÝ HLAVÁK. Žádné přirozené propojení sadů a Fantovy budovy není. Jde o uměle vytvořený uzel bez přirozených a tradičních návazností na tradiční prostor. Ve vizualizacích, které snesou vše, na rozdíl od následujících uživatelů, schází již pouze ženy v burkách a islámská mešitka. Výraznou osobností návrhu je "architekt" HŘIB architekt Hlaváček. Měla by se rozvinout diskuze, kdo a jakým způsobem byla soutěž vyhlášena a kdo ji posuzoval!? T.j. kdo nese zodpovědnost za plýtvání z prostředky z peněz občanů - daňových poplatníků. HRŮZA hrůzoucí...........
4. 12. 2023 15:03:18
Re: Fibonacci
Moc milé, příjemné, hezké s citlivým měřítkem k okolí. Prima.
1. 12. 2023 11:56:55
Re: Re: Tituly Stavba roku 2023 byly rozdány.
Zkusila jsem je spočítat. 41?
30. 11. 2023 18:18:37
Re: Tituly Stavba roku 2023 byly rozdány
Čím více cen, TÍM LÉPE a ještě radostněji. Ať se v tom konsument - laik - vůbec nevyzná.......
28. 11. 2023 12:37:04
Re: Bazén na Lochotíně je po rekonstrukci, s obklady RAKO
Od 8- 18 let jsem plaval 3 hodiny denně, 6-7 v 25m bazénu v Riegrových sadech a 17-19 v Podolí, celou dobu mě provázel pocit chladu, což takhle zkusit používat teplé barvy obkladů? Ideál jsem nalezl v 5*hotelu Radisson v Golden Bay na Maltě.S pozdravem Ing. arch. Karel Doubner tel. (+420) 603 433 611 Zbraslavská 35/7 CZ-159 00 Praha 5 Malá Chuchle Autorizace v ČKA 00078 DOUBNER spol. s r. o. IČ 62909231 ID datové schránky 64v2537 https://www.facebook.com/architekt.doubner; www.doubner.cz;
22. 11. 2023 12:26:45
Re: Teorie: Komplex budov u Masarykova nádraží
Skvělý text. A jeho poslání je zřejmé. Organismus města, jeho nemoci, potenciály, ambice jsou asi tak "jednoduché", jako fungování organismu člověka. Problém je v tom, že máme tendenci jejich problémy rozdělit a nevidět věci v souvislostech. To je až příliš složité. Takže kardiolog neřeší klouby. A fungování a prspektivu města vytváří kdo? Politici? Aktivistická veřejnost? Developeři? Památkáři? Urbanisté IPR-u? Odpověď je tak prostá: všichni ve vzájemné diskusi a střetech. A zjednodušit to fak nejde. Na jasná a věčná parciální pravidla jednotlivých skupin zapomeňme...
21. 11. 2023 18:15:44
Re: Re: Teorie: Komplex budov u Masarykova nádraží.
Zdravím kolego! Délka článku odpovídá cíli-sumarizuje (v roce 2018!) širokou-"roztěkanou"- diskuzi/reakce po té, co projekt z ateliéru Yahy Hadid vyhrál. Snažili jsme zachytit/popsat názory k vítěznému projektu a zároveň ukázat co stanoviska/názory spojuje i rozděluje a s jakými důsledky. Odtud ta tématizace do 8 bodů a délka článku. Ale máte pravdu - web vyžaduje kratký úderný text. Nicméně prosíme o schovívavost: Text pro google-generaci jsme přece jen respektovali aspoň uplatněním oxfordských odstavců - tak se to dělá mimo ČR. Myslíme, že naše stanovisko/názor formulovaný dnes (listopad 2023) - po významné realizaci projektu atd.- bychom pro potřeby/nároky webu zvládli do jednoho odstavce na něco přes půl plus stránky. Ale to nebyl cíl našeho článku v roce 2018!
21. 11. 2023 09:18:31
Re: Terminál hromadné dopravy Nová Paka
To se povedlo. Díky.
16. 11. 2023 15:11:48
Re: Teorie: Komplex budov u Masarykova nádraží
Co nám chtěli autoři říci, se složitě dohledává, protože tak odborný text, kde skáčí z jednoho tématu pro příklad do jiného, je dost náročně rozklíčit. To abychom zjistili, co by mohlo nebo mělo následovat. Myslím, že to mnoho čtenářů nebude bavit tak dlouho, aby dočetli celý článek. Stálo by za to k tomu dopsat dovětek, co má být cílem souboru staveb se zachováním ducha místa a tvarosloví podle Zahy Hadid a jak to bude propojeno s tou zmíněnou budoucně dokončenou magistrálou sever-jih. Bude?
14. 11. 2023 22:09:41
Re: Dřevěné školky globálním trendem
Můžete mi, prosím, říct, jak je dřevo povrchově ošetřeno, aby neztratilo své přirozené vlastnosti? Protože jinak neporovnáváte zděné omítané stavby se dřevem, ale s nějakým povrchovým materiálem dřevostavby.
14. 11. 2023 21:59:27
Re: Recenze: Lávka nad rozbouřeným průtahem
Děkuji autorům článku za skloňování genia loci. To už je dnes vzácné, takže mě to potěšilo.