Streetartová Vídeň

Streetartová Vídeň

 
 
 
 

Streetartová Vídeň

... a brazilský umělec

Vídeň má novou stálou streetartovou realizaci. Stojí za ní brazilský výtvarník Speto. Mezinárodní streetart-projekt podpořilo  Umění ve veřejném prostoru (KÖR), vídeňský dopravní podnik Wiener Linien a 2. městská část. "3 Brothers" je stálou expozicí, která je k vidění na trase metra U2 v nově se rozvíjející oblasti VIERTEL ZWEI.  Speto významně oživuje veřejný prostor.
 
Na čtrnácti betonových sloupech mohou kolemjdoucí vídeňské zastávky metra Kriau obdivovat malby brazilského umělce. Speto, narozený roku 1971 v brazilském  Sao Paulu, se pokusil pomocí sprejerské techniky a malířského válečku zpracovat mýty a pověsti o původním brazilském obyvatelstvu a spojit tak kosmogonii brazilské původní entity s národním folklorem a současným městským uměním. Stálá výstava "3 Brothers" představuje příběh tří bratrů – Leonarda, Orlanda a Cláudia Villas-Bôasových -  kteří byli v 40. letech součástí velké expedice do brazilského vnitrozemí mající za úkol kolonizovat do té doby nezávislé brazilské oblasti tropických pralesů s původním obyvatelstvem. Kultura původního brazilského obyvatelstva v Amazonské nížině však bratry Villas-Bôasovi ovlivnila v takovém rozsahu, že se z původních kolonizátorů stali ochránci této entity a jejího životního prostoru. Za své nasazení byli bratři Villas-Bôasovi již dvakrát nominováni na Nobelovu cenu míru.

Lak na 14 betonových sloupech
Výška sloupu: 420–450 cm
Průměr: 140 cm
Speto, narozen 1971 v São Paulo, žije a pracuje São Paulo (Brazílie).

Zdroj: koer.or.at
Copyright: Iris Ranzinger, 2014

Odkazy:
www.koer.or.at
www.speto.com.br
(com) 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.