Studenti architektury připravují studii možného rozvoje města Aš

Studenti architektury připravují studii možného rozvoje města Aš

(8. 4. 2013) (ČTK) - Studenti architektury Technické univerzity v Liberci připravují studii možného rozvoje města Aš. Ve své semestrální práci chtějí navrhnout zásahy do architektury města, které by reagovaly na současný stav i budoucí rozšíření Aše v důsledku připravované investice izraelských developerů, řekl ČTK Martin Hejl ze studia KOLMO, kteří na fakultě vedou architektonický ateliér.

 
 
 
 

Studenti architektury připravují studii možného rozvoje města Aš

(ČTK) - Studenti architektury Technické univerzity v Liberci připravují studii možného rozvoje města Aš. Ve své semestrální práci chtějí navrhnout zásahy do architektury města, které by reagovaly na současný stav i budoucí rozšíření Aše v důsledku připravované investice izraelských developerů, řekl ČTK Martin Hejl ze studia KOLMO, kteří na fakultě vedou architektonický ateliér.


Podle Hejla je v současné době Aš vlivem změn v posledních dvou desetiletích velmi fragmentovaná. "Asi 30 procent budov ve městě zmizelo nebo je prázdných," uvedl Hejl. Město tak nemá definovaný veřejný prostor. Navíc za Aší se připravuje už několik stavba areálu izraelských developerů, který má mít rozlohu asi poloviny současného města. I s tím by Aš měla počítat ve svém dalším rozvoji.

Podle Hejla by se například město mělo rozhodnout, jestli chce směřovat směrem k obnově průmyslového charakteru nebo se vydat cestou lázeňství, ke kterému má také podmínky. Jeden z návrhů například počítá se zatopením velké části dnešního středu města a vytvořením jezera, které by se stalo novou dominantou a turistickou atrakcí.

Podle starosty Aše Dalibora Blažka (nez.) jsou návrhy mladých architektů často radikální a provokativní. "To je ale v pořádku, protože výsledek je vždy realističtější než plány. Návrhy také neberou v potaz finanční možnosti města nebo majetkoprávní vztahy. Určitě vzbudí u obyvatel vášnivé reakce," uvedl Blažek. Přesto jsou podle něj návrhy inspirativní a město z nich může vycházet v dalším rozvoji.

Studii by měly v polovině roku doplnit výstavy a propagace návrhů přímo ve městě. Zřízen má být i diskuzní portál, který by měl shromažďovat reakce na architektonickou studii.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

28. 2. 2020 08:15:31

Re: Rozhledna na vrchu Šibeník

Připadá mi to jako politizování situace kolem členství v EU, které cílí na lidi bez znalostí souvislostí a bez zájmu o politiku. Hurá, podívejte jak je EU dobrá! Všude i v autobusech nálepky, jak se EU spolupodílí na všem, málem i na výrobě betonových tvárnic na chodníky a sirky do krabiček. Samá podlost! My zatím platíme do fondů EU méně, než kolik čerpáme, ale proč čerpáme na takovéto téměř bezvýznamné stavbičky miliony, když nám kulhají investice i peníze do oprav všech typů silnic? Proč naši řidiči denně bourají po srážce se zvěří? Na I.třídách a dálnicích? Protože nemáme oplocení a podchodu i mosty pro zvěř, aby nemusela přes cestu pod kola aut! Toto má být smysluplná investice za stovky milionů!! Kdo to nezažil, neví, co to je za nezměrný děs, který někteří řidiči zaplatí životem nebo doživotním zmrzačením, a nejen oni. ale i jejich děti, partneři, rodiče. O likvidaci majetku a zruinování některých z nich nemluvě. Mně takto rozhledny připadají jako aktivity Kocourkovských občanů. Není těch stovek pitomostí v této zemi už moc? Celý den by na jejich výčet nestačil! Také pokus primátora Macury v Ostravě prosadit novou 3 km tramvajovou trať v Porubě tam, kde ji nikdo nepotřebuje a dokonce většina občanů odmítá, patří do této kategorie pomatenosti, protože zase jde o to, že nějaký spolek amatérů omylem zvolených ve volební euforii na Magistrátě odsouhlasil, že na to může Ostrava dostat víc než miliardu z dotací. Slabomyslnost lidiček bez významu hold v této zemi stále má podivnou váhu! Jak dlouho ještě bude blbost tolerována?

20. 2. 2020 18:50:35

Re: Re: Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje.

Polemika o výškových budovách nikdy neskončí. Dnes je to již otázka prestiže, nikoliv potřeby. Kdo výš, je geroj, je víc. Viz Arabský svět i dálný asijský východ. Blbost lidská vítězí. Ale žižkovská trojka od Evy Jiřičné nejsou mrakodrapy, to je úchvatný návrh, jak zaplnit místo po telekomunikační věži a kdo zná podrobně a detailně souvislosti, musí se paní Jiřičné poklonit. Věřím, že její kouzelný návrh bude realizován a rozhodně nemá pražádný vliv na panoráma Prahy, notabene historického centra. On tu někdo v této části Žižkova vidí historické centrum? Nákladové nádraží, konec jedné části Prahy, příliš vzdálené od toho centra, které obdivují miliony cizinců, i Čechů a Moravanů. A co Letná, tam blob Kaplického nebyl vedle panoráma staré Prahy? Tam byl, hned vedle. A kolik bojovníků ho prosazovalo, že? Proti nás bylo asi víc, tak to monstrum stát nebude. Ale návrh Jiříčné je naprosto něco jiného. Ve všech myslitelných hodnotitelných směrech. Skvěle zasazen do oblasti, i výškově, i polohově, i s ohledem na dopravní poměry. Pojďme ho podporovat proti hlupákům, kteří sice mají akademický titul, ale v hlavě něco zřejmě jiného, než lidské moudro. Postižení člověka se projevuje všelijak, je těžká doba, když podle expertů má 20% vysokoškolských absolventů duševní poruchu různého typu. Ono to možná i tady bude vidět. Nechť postižení prominou, ale léčení může být v Klecanech i zdarma, u profíků.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz