Studenti architektury soutěžili o nejlepší návrh lesní školy

Studenti architektury soutěžili o nejlepší návrh lesní školy

(5. 6. 2013) Xella CZ, významný výrobce stavebních materiálů Ytong pro zdravé a energeticky úsporné bydlení, vyhlásila vítěze 18. ročníku mezinárodní architektonické soutěže pro studenty. Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo při vernisáži výstavy pod patronátem senátora Miroslava Krejči dne 21.5. v budově Senátu Parlamentu ČR.

 
 
 
 

Studenti architektury soutěžili o nejlepší návrh lesní školy

Xella CZ, významný výrobce stavebních materiálů Ytong pro zdravé a energeticky úsporné bydlení, vyhlásila vítěze 18. ročníku mezinárodní architektonické soutěže pro studenty. Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo při vernisáži výstavy pod patronátem senátora Miroslava Krejči dne 21.5. v budově Senátu Parlamentu ČR.

Vítězný projekt
Studenti soutěžili o nejlepší návrh zázemí Lesní školy v obci Zichovec ve Středočeském kraji. Porota složená z významných českých a slovenských architektů se shodla, že nejlepší práci odvedli Eva Šišková, Katarina Škodová a Miroslav Šestina z Fakulty architektury STU Bratislava. Ocenění studenti jsou odměněni cenami ve výši 1500, 1000 a 500 euro a třemi věcnými cenami každá v hodnotě 150 euro.

„Soutěž poprvé v osmnácti letech svého konání kromě estetického a funkčního požadavku na stavbu přidala také stránku trvale udržitelného stavění. Od roku 2020 bude možné stavět už jen domy s velmi nízkou spotřebou energií. Proto jsme studentům chtěli otevřít dveře do světa pasivních a nízkoenergetických staveb, které budou navrhovat během své kariéry,“ vysvětluje Hana Šimánová ze společnosti Xella, koordinátorka projektu.

Senátor Miroslav Krejča, který je patronem soutěže už od šestého ročníku, k tomu dodal: „Děkuji firmě Xella za tuto propagaci technického vzdělávání v oblasti urbanismu, architektury a stavebnictví obecně. Děkuji vedení firmy Xella, že tyto projekty podporuje. Děkuji Hance Šimánové, která má soutěže na starosti, že neztrácí energii a chuť do dalších kol. Držím palce a vždy se velice rád zúčastním všech akcí spojených s těmto projekty a jsem připraven kdykoli být jejich realizaci nápomocen.”

Soutěž zaujala i média, která jsou již několik let jejími partnery. „Studentské nápady jsou inovativní a osvěžující, proto jsou zajímavé pro nás, jakožto médium, které podporuje kvalitní a inovátorskou architekturu,” řekla Blanka Bumbálková z vydavatelství Economia, jehož titul Stavitel je jedním z mediálních partnerů. „Vážíme si práce a zápalu společnosti Xella, protože studentská soutěž je ojedinělým počinem v edukaci a podpoře studentů. Jsme rádi, že jsme se mohli na tomto projektu podílet, a těšíme se na další ročník."

Podrobnosti o soutěži
Studenti měli za úkol vytvořit prostor pro vzdělávání - pro vzájemné tvořivé předávání mezi lidmi. Inspirativní místo schopné podpořit vznik skutečného společenství mezi dětmi a dospělými, s atmosférou otevřenosti a nezaujaté alternativy vůči většinovému vzdělávacímu systému. Koncept byl zasazen do vesnice Zichovec, která leží na okraji přírodního parku Džbán. Cílem soutěže je nabídnout budoucím architektům příležitost k poctivé tvůrčí sebereflexi ve srovnání s ostatními, ale především se pokusit o získání náhledu na samotný vzdělávací proces, uvědomit si svoji pozici v něm a mít možnost vyslovit svůj vlastní osobitý názor.Seznam oceněných studentů

  • 1. místo - Bc. Eva Šišková, Bc. Katarina Škodová, Bc. Miroslav Šestina  (FA STU Bratislava)
  • 2. místo - Martin Hložka (FA VUT Brno), vedoucí Ing.arch. Pavel Jura
  • 3. místo - Jiří Mach (FA VUT Brno), vedoucí Ing.arch. Pavel Jura
  • 4. místo, odměna - Lenka Gulačová, Linda Pišová, Zdeňka Sedláková  (FA VUT Brno), vedoucí doc. Ing.arch. Gabriel Kopáčik, Dr.
  • 5.místo, odměna - Jitka Vančurová  (FA VUT Brno), vedoucí Ing.arch. Pavel Jura
  • 6.místo, odměna - Juraj Prokipčák, Lukáš Makuch  (STU Bratislava)
  • Cena starosty - Lenka Půžová  (FA VUT Brno), vedoucí Ing.arch.Jan Kratochvíl
  • Cena Centra pasivního domu - Lenka Gulačová, Linda Pišová, Zdeňka Sedláková


Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz