Studenti architektury soutěžili o nejlepší návrh lesní školy

Studenti architektury soutěžili o nejlepší návrh lesní školy

(5. 6. 2013) Xella CZ, významný výrobce stavebních materiálů Ytong pro zdravé a energeticky úsporné bydlení, vyhlásila vítěze 18. ročníku mezinárodní architektonické soutěže pro studenty. Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo při vernisáži výstavy pod patronátem senátora Miroslava Krejči dne 21.5. v budově Senátu Parlamentu ČR.

 
 
 
 

Studenti architektury soutěžili o nejlepší návrh lesní školy

Xella CZ, významný výrobce stavebních materiálů Ytong pro zdravé a energeticky úsporné bydlení, vyhlásila vítěze 18. ročníku mezinárodní architektonické soutěže pro studenty. Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo při vernisáži výstavy pod patronátem senátora Miroslava Krejči dne 21.5. v budově Senátu Parlamentu ČR.

Vítězný projekt
Studenti soutěžili o nejlepší návrh zázemí Lesní školy v obci Zichovec ve Středočeském kraji. Porota složená z významných českých a slovenských architektů se shodla, že nejlepší práci odvedli Eva Šišková, Katarina Škodová a Miroslav Šestina z Fakulty architektury STU Bratislava. Ocenění studenti jsou odměněni cenami ve výši 1500, 1000 a 500 euro a třemi věcnými cenami každá v hodnotě 150 euro.

„Soutěž poprvé v osmnácti letech svého konání kromě estetického a funkčního požadavku na stavbu přidala také stránku trvale udržitelného stavění. Od roku 2020 bude možné stavět už jen domy s velmi nízkou spotřebou energií. Proto jsme studentům chtěli otevřít dveře do světa pasivních a nízkoenergetických staveb, které budou navrhovat během své kariéry,“ vysvětluje Hana Šimánová ze společnosti Xella, koordinátorka projektu.

Senátor Miroslav Krejča, který je patronem soutěže už od šestého ročníku, k tomu dodal: „Děkuji firmě Xella za tuto propagaci technického vzdělávání v oblasti urbanismu, architektury a stavebnictví obecně. Děkuji vedení firmy Xella, že tyto projekty podporuje. Děkuji Hance Šimánové, která má soutěže na starosti, že neztrácí energii a chuť do dalších kol. Držím palce a vždy se velice rád zúčastním všech akcí spojených s těmto projekty a jsem připraven kdykoli být jejich realizaci nápomocen.”

Soutěž zaujala i média, která jsou již několik let jejími partnery. „Studentské nápady jsou inovativní a osvěžující, proto jsou zajímavé pro nás, jakožto médium, které podporuje kvalitní a inovátorskou architekturu,” řekla Blanka Bumbálková z vydavatelství Economia, jehož titul Stavitel je jedním z mediálních partnerů. „Vážíme si práce a zápalu společnosti Xella, protože studentská soutěž je ojedinělým počinem v edukaci a podpoře studentů. Jsme rádi, že jsme se mohli na tomto projektu podílet, a těšíme se na další ročník."

Podrobnosti o soutěži
Studenti měli za úkol vytvořit prostor pro vzdělávání - pro vzájemné tvořivé předávání mezi lidmi. Inspirativní místo schopné podpořit vznik skutečného společenství mezi dětmi a dospělými, s atmosférou otevřenosti a nezaujaté alternativy vůči většinovému vzdělávacímu systému. Koncept byl zasazen do vesnice Zichovec, která leží na okraji přírodního parku Džbán. Cílem soutěže je nabídnout budoucím architektům příležitost k poctivé tvůrčí sebereflexi ve srovnání s ostatními, ale především se pokusit o získání náhledu na samotný vzdělávací proces, uvědomit si svoji pozici v něm a mít možnost vyslovit svůj vlastní osobitý názor.Seznam oceněných studentů

  • 1. místo - Bc. Eva Šišková, Bc. Katarina Škodová, Bc. Miroslav Šestina  (FA STU Bratislava)
  • 2. místo - Martin Hložka (FA VUT Brno), vedoucí Ing.arch. Pavel Jura
  • 3. místo - Jiří Mach (FA VUT Brno), vedoucí Ing.arch. Pavel Jura
  • 4. místo, odměna - Lenka Gulačová, Linda Pišová, Zdeňka Sedláková  (FA VUT Brno), vedoucí doc. Ing.arch. Gabriel Kopáčik, Dr.
  • 5.místo, odměna - Jitka Vančurová  (FA VUT Brno), vedoucí Ing.arch. Pavel Jura
  • 6.místo, odměna - Juraj Prokipčák, Lukáš Makuch  (STU Bratislava)
  • Cena starosty - Lenka Půžová  (FA VUT Brno), vedoucí Ing.arch.Jan Kratochvíl
  • Cena Centra pasivního domu - Lenka Gulačová, Linda Pišová, Zdeňka Sedláková


Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 2. 2020 11:04:39

Re: Re: Pankrác.

Je nyní 6141.

18. 2. 2020 22:08:26

Re: Žaloba ombudsmanky kvůli Šantovce Tower

Druhá největší městská památková rezervace Olomouc má pro svoji ochranu vyhlášené ochranné pásmo, které ale nic nechrání - chybí v něm totiž výrok... Magistrátní památkáři si tak flexibilně vymýšlejí podmínky ochrany či neochrany jak se jim zamane a jak kdo přitlačí. A nemohou si to vynachválit: v památkově identickém území sem tam zamítnou nadstavbu rodinného domu a sem tam „pustí“ 22 patrový mrakodrap, jak je vidět. Dovolím si prognózu: dojemná shoda mezi špičkami už několikáté olomoucké politické garnitury a úředníky magistrátu už prošla mnohokrát ohněm, a je na ni 100% spolehnutí. Jen pro připomenutí: 3-letá nečinnost magistrátu při soudem nařízené nápravě zrušené části územního plánu a při nevyhlášení dílčí stavební uzávěry, kladné stanovisko šéfky magistrátních památkářů (na třetí pokus) poté co ho 2x zrušil nadřízený orgán. A abych nezapomněla na „zásluhy“ jednoho z největších malých mužů Olomouce – ministra kultury Staňka, který tak dlouho odkládal jednoznačné rozhodnutí svého ministerstva k této cause, až ho pro jistotu raději vůbec nestihl udělat. Nebojte. Klapne to, A když bude nejhůř, pan Křeček není paní Šabatová. Šantovka Tower bude! A protože žijeme v právní státě, který garantuje rovnost šancí a předvídatelnost práva, po Šantovka Tower začnou v prstenci ochranného pásma kolem Městské památkové rezervace vyrůstat další a další a hanácké mrakodrápky. Magistrát totiž už nebude moci otočit na obrtlíku a další stavby nepovolit. Protože precedent je precedent, tak proč toho nevyužít? Byty v oblacích, z jejichž oken se při nedělním vepřo-zelo-knedlo a lahváči budete moci dívat na barokní skvosty hluboko pod vámi…No řekněte: kdo to má? Myslíte, že bude o zájemce nouze? A město Olomouc konečně prolomí svoji provinciálnost, konečně prorazí a stane se urbanistickou raritou Evropy. Ne kvůli už dávnou okoukanému historickému jádru, ale kvůli náhrdelníků „Nabob“ Towerů kolem něj.

18. 2. 2020 13:03:55

Re: Chata u jezera

siuper

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz