Studenti ČVUT dokončili solární dům, na podzim bude soutěžit v Kalifornii

Studenti ČVUT dokončili solární dům, na podzim bude soutěžit v Kalifornii

(18. 7. 2013) Tým Českého vysokého učení technického v Praze byl v lednu 2012 jako vůbec první zástupce z České republiky vybrán do finále 6. ročníku mezinárodní soutěže Solar Decathlon. Téměř dva roky studenti projektovali, zajišťovali financování, propagaci a od jara 2013 vlastními silami dům stavěli. Svoji soutěžní stavbu AIR House představili veřejnosti ve středu 17. července před Novou budovou ČVUT v Dejvicích.
Partnerem projektu AIR House je i společnost Zumtobel Lighting s. r. o.

 
 
 
 

Studenti ČVUT dokončili solární dům, na podzim bude soutěžit v Kalifornii

Tým Českého vysokého učení technického v Praze byl v lednu 2012 jako vůbec první zástupce z České republiky vybrán do finále 6. ročníku mezinárodní soutěže Solar Decathlon. Téměř dva roky studenti projektovali, zajišťovali financování, propagaci a od jara 2013 vlastními silami dům stavěli. Svoji soutěžní stavbu AIR House představili veřejnosti ve středu 17. července před Novou budovou ČVUT v Dejvicích.
Partnerem projektu AIR House je i společnost Zumtobel Lighting s. r. o.


Solar Decathlon je mezinárodní studentská soutěž, pořádaná americkým ministerstvem energetiky, ve které má 20 vybraných univerzitních týmů z celého světa za úkol navrhnout, postavit a provozovat energeticky zcela soběstačný rodinný dům. Stavby vznikají na půdě univerzit, během závěrečné přehlídky jsou hodnoceny v 10 disciplínách. Šestý ročník soutěže se bude konat v Orange County Great Park v kalifornském Irvine, kde bude první mezinárodní událostí v nově vznikajícím ekologickém parku.
V rámci ČVUT se jedná o první projekt interdisciplinární spolupráce, do kterého se pod vedením Fakulty architektury ČVUT zapojili studenti Fakulty stavební, Fakulty strojní, Fakulty elektrotechnické, Fakulty dopravní a Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT. „Udržitelný rozvoj ve stavění je na jedné straně oficiální trend, ale není kupodivu nesený veřejným míněním. Na Fakultě architektury chceme, aby si studenti uvědomili, že se nejedná o módu, ale o nutný vývoj,“ řekl k projektu děkan Fakulty architektury ČVUT prof. Ing. arch. Zdeněk Zavřel.
AIR House představuje malý dům s velkorysým venkovním prostorem určený pro dvoučlennou domácnost 50+. V předdůchodovém věku může sloužit jako chata, v důchodu pak pro trvalé bydlení. Inspirací je česká tradice chatařství a chalupářství. Díky malým rozměrům a jednoduchému tvaru lze dům postavit na běžně velké zahradě jako výminek.
Hlavní charakteristikou domu je jednoduchý design a fungování a nadčasové provedení. Dům je celý vyrobený ze dřeva: nosná konstrukce, tepelná izolace, fasáda, vnitřní povrchy a zařizovací předměty. Dřevo má nízkou hodnotu svázané primární energie, je 100% obnovitelné a nikdy nevyjde z módy. Hlavní nosnou konstrukci AIR House tvoří masivní dřevěné CLT (Cross Laminated Timer) panely. Mají výborné akustické parametry, velkou požární odolnost a pozitivně přispívají k tepelné stabilitě interiéru.

Solar Decathlon Solar Decathlon

Veškerou energii pro svůj provoz získává AIR House ze slunečního záření. Energetická koncepce vychází z principu „domu v domě“. „První kůži“ tvoří tepelně izolovaná obálka obytného prostoru z masivních dřevěných panelů v kombinaci s přírodní dřevovláknitou tepelnou izolací. Dřevěná pergola jako „druhá kůže“ zmírňuje tepelnou zátěž, prostřednictvím fotovoltaických panelů vyrábí elektrickou energii a díky trubicovým vakuovým solárním kolektorům zajišťuje dostatek teplé užitkové vody.
AIR House je vybavený stropními panely pro sálavé vytápění a chlazení. Z pohledu tepelného komfortu je výhodou malé proudění vzduchu v místnosti, při kterém se minimálně víří prach a mikroorganismy. Teplota v místnosti je oproti vytápění tělesy rovnoměrnější, to umožňuje její snížení o 1 - 3°C, aniž by se narušila tepelná pohoda člověka.
AIR House má jednoduchý systém inteligentní elektroinstalace, který se využívá pro ovládání a regulaci osvětlení, monitoring spotřeby a výroby elektrické energie. Možnost odpojit při odchodu veškeré zásuvkové obvody, které nejsou potřeba, nebo regulovat umělé osvětlení podle vnějších světelných podmínek zvyšuje uživatelský komfort.
Největší výzvou byla pro studenty spolupráce v multidisciplinárním týmu, projektování podle amerických stavebních předpisů a v současné ekonomické situaci také fundraising. Rozpočet prototypu soutěžního domu je na 300.000$, cena běžné produkce by se měla pohybovat okolo 3 milionů korun.
Do projektu se podařilo zapojit velké společnosti, ČEZ, Hypobanku, Metrostav, jehož zaměstnanci se studenty stavěli, Schneider Electric, Zumtobel nebo mezinárodní dřevařskou společnost Stora Enso. Výrobu nosné konstrukce zajišťovala firma Dřevostavby Biskup, s.r.o. Sendviče stropu, podlah a stěn vyráběla pro AIR House firma Vesper Frames, lamelové nosníky jsou dílem specialistů na lepené dřevěné konstrukce z rožnovské TAROS NOVA. Regulaci a řízení vnitřního klimatu včetně specialisty, který se připojil k týmu, dodala firma Sauter, solární systém ryze český Regulus.
Dům by nebylo možné realizovat bez řady dalších firem, které poskytly materiál pro stavbu, vybavení a odbornou pomoc. „Máme štěstí, že jsme potkali skvělé lidi, kteří nám pomohli s financováním, ale v první řadě dali do projektu spoustu vlastní energie,“ doplnil koordinátor týmu Ing. arch. Dalibor Hlaváček, Ph.D., z Fakulty architektury ČVUT.
Poslední červencový týden bude AIR House rozmontován a všechny dřevěné části hygienicky ošetřeny pro vývoz do USA. Celá stavba se zabalí do šesti námořních kontejnerů a vlakem se odveze do německého Bremerhavenu, odkud popluje přes Panamský průplav do Kalifornie. Dům v kontejnerech má do Los Angeles dorazit 13. září 2013. Poté budou mít studenti pouhých 9 dní na jeho smontování a uvedení do provozu. Finále soutěže Solar Decathlon se koná 3. – 13. října 2013. Po návratu do České republiky bude soutěžní stavba jako součást nově vznikajícího Univerzitního centra energeticky efektivních budov k dispozici studentům ČVUT pro potřeby výzkumu.

Solar Decathlon Solar Decathlon
Solar Decathlon
Zumtobel Lighting s.r.o. – Partner AIR House
Projekt studentů ČVUT v Praze AIR House je mimořádným počinem z hlediska organizace, spolupráce a v neposledním i technického řešení. Jsme rádi, že se můžeme tohoto projektu účastnit světelným řešením jako jeden z hlavních partnerů. Efektivní svítidla Zumtobel jsou součástí konceptu kde je prvořadá úspora a soběstačnost z energetického hlediska.

Zumtobel Lighting s.r.o. je součástí Zumtobel Group, jedné ze světově předních společností v oblasti světelné techniky. Již více než šedesát let jsme výrobcem svítidel a realizátorem světelných řešení vysoké kvality. Portfolio našich produktů a řešení pokrývá široký rozsah od jednotlivých rezidenčních budov, přes kancelářké nebo průmyslové komplexy po muzea a další.

Optimální využití denního světla
Slunce je náš spojenec a umělé světlo doplňujeme k přirozenému tak, aby hladina osvětlení byla ideální pro danou činnost a příslušnou světelnou scénu. Propojení osvětlení s řízením žaluzií je samozřejmostí progresivních světelných řešení a ve svém důsledku je důležité právě pro úspory energie.

Světlo jako čtvrtý rozměr architektury
Svítidla svým designem spoluvytváří prostředí a především světlo je v pravém slova smyslu čtvrtým rozměrem architektury. Teprve se světlem získá prostor rozměry a barvu a změnou světla docílíme dynamiky i u zdánlivě strnulých objektů.
K dosažení nejlepší možné kvality světla zkoumá společnost Zumtobel jeho pozitivní vliv na zdraví a stále zlepšuje jeho využití. Mimořádná pozornost se v aplikovaném výzkumu věnuje energetické účinnosti a proto jsou pro nás důležité i zkušenosti z projektu AIR House. Systémy řízení osvětlení v závislosti na denním světle a svítidla se zvýšenou provozní účinností poskytují při stejných charakteristikách více světla a jasu.

LED technologie, udržitelná řešení
Špičkové zázemí ve výzkumu i výrobě společnosti Zumtobel jsou základem pro produkty vysoké kvality. Spolupráce s renomovanými světovými designery pak dává vzniknout svítidlům oceňovaným na světových výstavách a především uživateli. Řada našich realizací získala certifikace energeticky uržitelných staveb. Z poslední doby například City Green Court v Praze, nebo IQ Ostrava.

Přejeme projektu AIR House to nejlepší umístění a těšíme se na pokračování naší spolupráce se studenty a pedagogy.
Zumtobel. The Light.

Solar Decathlon Solar Decathlon

Více informací o projektu najdete na těchto stránkách a sociálních sítích:
www.airhouse.cz
www.facebook.com/SolarDecathlon2013.Prague
www.youtube.com/TeamCTUSD2013
www.vimeo.com/ctusolardecathlon2013
www.flickr.com/ctusolardecathlon2013

tisková zpráva

Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

28. 2. 2020 08:15:31

Re: Rozhledna na vrchu Šibeník

Připadá mi to jako politizování situace kolem členství v EU, které cílí na lidi bez znalostí souvislostí a bez zájmu o politiku. Hurá, podívejte jak je EU dobrá! Všude i v autobusech nálepky, jak se EU spolupodílí na všem, málem i na výrobě betonových tvárnic na chodníky a sirky do krabiček. Samá podlost! My zatím platíme do fondů EU méně, než kolik čerpáme, ale proč čerpáme na takovéto téměř bezvýznamné stavbičky miliony, když nám kulhají investice i peníze do oprav všech typů silnic? Proč naši řidiči denně bourají po srážce se zvěří? Na I.třídách a dálnicích? Protože nemáme oplocení a podchodu i mosty pro zvěř, aby nemusela přes cestu pod kola aut! Toto má být smysluplná investice za stovky milionů!! Kdo to nezažil, neví, co to je za nezměrný děs, který někteří řidiči zaplatí životem nebo doživotním zmrzačením, a nejen oni. ale i jejich děti, partneři, rodiče. O likvidaci majetku a zruinování některých z nich nemluvě. Mně takto rozhledny připadají jako aktivity Kocourkovských občanů. Není těch stovek pitomostí v této zemi už moc? Celý den by na jejich výčet nestačil! Také pokus primátora Macury v Ostravě prosadit novou 3 km tramvajovou trať v Porubě tam, kde ji nikdo nepotřebuje a dokonce většina občanů odmítá, patří do této kategorie pomatenosti, protože zase jde o to, že nějaký spolek amatérů omylem zvolených ve volební euforii na Magistrátě odsouhlasil, že na to může Ostrava dostat víc než miliardu z dotací. Slabomyslnost lidiček bez významu hold v této zemi stále má podivnou váhu! Jak dlouho ještě bude blbost tolerována?

20. 2. 2020 18:50:35

Re: Re: Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje.

Polemika o výškových budovách nikdy neskončí. Dnes je to již otázka prestiže, nikoliv potřeby. Kdo výš, je geroj, je víc. Viz Arabský svět i dálný asijský východ. Blbost lidská vítězí. Ale žižkovská trojka od Evy Jiřičné nejsou mrakodrapy, to je úchvatný návrh, jak zaplnit místo po telekomunikační věži a kdo zná podrobně a detailně souvislosti, musí se paní Jiřičné poklonit. Věřím, že její kouzelný návrh bude realizován a rozhodně nemá pražádný vliv na panoráma Prahy, notabene historického centra. On tu někdo v této části Žižkova vidí historické centrum? Nákladové nádraží, konec jedné části Prahy, příliš vzdálené od toho centra, které obdivují miliony cizinců, i Čechů a Moravanů. A co Letná, tam blob Kaplického nebyl vedle panoráma staré Prahy? Tam byl, hned vedle. A kolik bojovníků ho prosazovalo, že? Proti nás bylo asi víc, tak to monstrum stát nebude. Ale návrh Jiříčné je naprosto něco jiného. Ve všech myslitelných hodnotitelných směrech. Skvěle zasazen do oblasti, i výškově, i polohově, i s ohledem na dopravní poměry. Pojďme ho podporovat proti hlupákům, kteří sice mají akademický titul, ale v hlavě něco zřejmě jiného, než lidské moudro. Postižení člověka se projevuje všelijak, je těžká doba, když podle expertů má 20% vysokoškolských absolventů duševní poruchu různého typu. Ono to možná i tady bude vidět. Nechť postižení prominou, ale léčení může být v Klecanech i zdarma, u profíků.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz