Studentská architektonická soutěž „CENA ARCHITEKTA ANTONÍNA RAYMONDA"

Studentská architektonická soutěž „CENA ARCHITEKTA ANTONÍNA RAYMONDA"

(20. 2. 2013) Statutární město Kladno a architekt David Vávra ve spolupráci s Českým centrem Tokio a Raymond Architectural Design Office, Inc. vyhlašuje druhý ročník studentské architektonické soutěže „Cena architekta Antonína Raymonda“.
Soutěž je určena pro posluchače českých architektonických škol, kteří mohou svou invenci uplatnit v návrhu polyfunkčního objektu na volné ploše v centru města Kladna.
Hlavní cenou pro vítěze soutěže je dvoutýdenní pobyt v Japonsku spojený s prohlídkou Raymondových realizací a návštěvou u firmy Raymond Architectural Design Office, kterou v Tokiu Antonín Raymond založil, a která dodnes pracuje nyní pod vedením Arch. Shigefumi Tsuchiyi.

 
 
 
 

Studentská architektonická soutěž „CENA ARCHITEKTA ANTONÍNA RAYMONDA"

Statutární město Kladno a architekt David Vávra ve spolupráci s Českým centrem Tokio a Raymond Architectural Design Office, Inc. vyhlašuje druhý ročník studentské architektonické soutěže „Cena architekta Antonína Raymonda“.
Soutěž je určena pro posluchače českých architektonických škol, kteří mohou svou invenci uplatnit v návrhu polyfunkčního objektu na volné ploše v centru města Kladna.
Hlavní cenou pro vítěze soutěže je dvoutýdenní pobyt v Japonsku spojený s prohlídkou Raymondových realizací a návštěvou u firmy Raymond Architectural Design Office, kterou v Tokiu Antonín Raymond založil, a která dodnes pracuje nyní pod vedením Arch. Shigefumi Tsuchiyi.


Soutěžní podmínky, stejně jako podklady k řešené lokalitě
, jsou ke stažení na internetových stránkách Statutárního města Kladna na adrese www.mestokladno.cz.

Význam soutěže je nejenom v možnosti prezentovat architektonické vize mladé generace široké veřejnosti, ale také zpopularizování osobnosti architekta Antonína Raymonda.

Antonín Raymond (narozen 10. 5. 1888, zemřel 21. 11. 1976)
kladenský rodák židovského původu, mezinárodně uznávaný architekt, honorární konzul Československé republiky v Japonsku, nositel Řádu bílého lva IV. stupně, člen štábu generála Douglase MacArthura, zakladatel novodobé japonské architektury.

Na Kladně začal studovat reálku, od roku 1903 žil v Praze, kde odmaturoval na české reálce na Starém Městě pražském a následně se stal posluchačem České techniky v Praze, oboru architektura. Za hektických okolností utekl v roce 1910 z Čech do USA, kde začal pracovat v projekčních kancelářích jako kreslič. V roce 1914 se oženil s výtvarnicí Noémi, rozenou Pernessin. První světovou válkou prošel již jako americký občan a podílel se na osvobození Evropy. V roce 1919 odjel s manželkou do Japonska, kde byl pověřen Frankem Lloydem Wrightem řídit stavbu hotelu Imperial v Tokiu. V letech 1926 - 1937 zastupoval Československou republiku v Japonsku jako honorární konzul a od tehdejšího ministra zahraničních věcí dr. Edvarda Beneše obdržel v roce 1928 Řád bílého lva IV. stupně. V Japonsku setrval až do roku 1938. Založil si vlastní stavební kancelář. Období druhé světové války, během níž se všichni jeho příbuzní žijící v protektorátu stali obětí holocaustu, strávil s rodinou v USA a po válce se vrátil do Japonska jako člen štábu generála Douglase MacArthura. V Tokiu obnovil svoji kancelář a vedl ji do roku 1973, kdy se s manželkou trvale vrátili do Spojených států. Během let projektoval a postavil řadu význačných budov a v Japonsku je pokládán za zakladatele novodobé japonské architektury. Jeho nejvýznamnější stavbou je Gunma Music Center v Takasaki v provincii Gunma, která je zapsána na seznam symbolizující novodobou japonskou architekturu 20. století. Zemřel uprostřed své rodiny v USA. V současnosti je považován za jednoho z nejvýznamnějších architektů působících v zahraničí. V roce 2010 mu bylo in memoriam uděleno čestné občanství Statutárního města Kladna.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 2. 2020 11:04:39

Re: Re: Pankrác.

Je nyní 6141.

18. 2. 2020 22:08:26

Re: Žaloba ombudsmanky kvůli Šantovce Tower

Druhá největší městská památková rezervace Olomouc má pro svoji ochranu vyhlášené ochranné pásmo, které ale nic nechrání - chybí v něm totiž výrok... Magistrátní památkáři si tak flexibilně vymýšlejí podmínky ochrany či neochrany jak se jim zamane a jak kdo přitlačí. A nemohou si to vynachválit: v památkově identickém území sem tam zamítnou nadstavbu rodinného domu a sem tam „pustí“ 22 patrový mrakodrap, jak je vidět. Dovolím si prognózu: dojemná shoda mezi špičkami už několikáté olomoucké politické garnitury a úředníky magistrátu už prošla mnohokrát ohněm, a je na ni 100% spolehnutí. Jen pro připomenutí: 3-letá nečinnost magistrátu při soudem nařízené nápravě zrušené části územního plánu a při nevyhlášení dílčí stavební uzávěry, kladné stanovisko šéfky magistrátních památkářů (na třetí pokus) poté co ho 2x zrušil nadřízený orgán. A abych nezapomněla na „zásluhy“ jednoho z největších malých mužů Olomouce – ministra kultury Staňka, který tak dlouho odkládal jednoznačné rozhodnutí svého ministerstva k této cause, až ho pro jistotu raději vůbec nestihl udělat. Nebojte. Klapne to, A když bude nejhůř, pan Křeček není paní Šabatová. Šantovka Tower bude! A protože žijeme v právní státě, který garantuje rovnost šancí a předvídatelnost práva, po Šantovka Tower začnou v prstenci ochranného pásma kolem Městské památkové rezervace vyrůstat další a další a hanácké mrakodrápky. Magistrát totiž už nebude moci otočit na obrtlíku a další stavby nepovolit. Protože precedent je precedent, tak proč toho nevyužít? Byty v oblacích, z jejichž oken se při nedělním vepřo-zelo-knedlo a lahváči budete moci dívat na barokní skvosty hluboko pod vámi…No řekněte: kdo to má? Myslíte, že bude o zájemce nouze? A město Olomouc konečně prolomí svoji provinciálnost, konečně prorazí a stane se urbanistickou raritou Evropy. Ne kvůli už dávnou okoukanému historickému jádru, ale kvůli náhrdelníků „Nabob“ Towerů kolem něj.

18. 2. 2020 13:03:55

Re: Chata u jezera

siuper

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz