Spirála jako tvar, který děti vede ke čtení
Místo: Amsterdam, NL
Klient: OB Fiep Westendorp.
Projekt: Fiep Bieb
Koncepce interiéru: EB ontwerp & studio Dave Keune
Návrh a realizace interiéru: EB ontwerp & studio Dave Keune
Realizace: duben 2011 – červen 2001
Plocha: 50 m2
Foto: Raoul Kramer
Studio Dave Keune navrhlo a realizovalo ve spolupráci s EB Ontwerp knihovnu pro základní školu Fiepa Westendorpa. Cílem bylo vytvořit prostředí, které děti nadchne pro knihy a navzdory digitální éře je znovu přitáhne ke čtení. Výsledkem jsou police knih tvarované do spirály, které se vlní prostorem. Spirála začíná jako vysoká a při točení se snižuje.
Výška polic je v souladu s věkem dětí. Starší mohou po knihách sáhnout hned, ty mladší cestou po spirále také najdou ty své knihy. Cestou projdou kolem malého a útulného čtecího koutku.
Knihy pro nejmladší žáky jsou uprostřed, kde je také místo knihovnice (knihovníka), která(-ý) dětem v případě potřeby pomůže.
Spirála je několikrát přerušená, takže knihovnice má přehled a vzniknou tak i různé cestičky. Část z nich vede k počítačům na sedmimetrovém stole.
Knihovna je vyrobena ze 153 různých částí, aby trojrozměrné otáčení bylo hladké; horní police byly všechny vyrobeny jako jednotlivé kusy. Spirála má 90 metrů polic na knihy, dvě police na časopisy, pracovní stůl uprostřed, maličký čtecí koutek, deset psacovních stanic s počítači, 3,5 m dalších regálů s časopisy a 3,5 m skříně.
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.
Mohu poprosit víc info co se týče stavby domu z těchto cihel prosím? Alespoň v nějaké skrácené verzi klidně 😁…
I to byl důvod, proč jsme si na stavbu domu vybrali právě cihly Heluz. Jasně, šlo hlavně o ty technické…