Študovna Hutisko

Študovna Hutisko

Hutisko

(9. 2. 2018) Karel Janča

   
 
 
 
 

Študovna Hutisko

Investorovi, milovníkovi uměleckých děl, knih, kultury a svobody začal být prostor rodinného domu malý, tak nějak mu byl těsný, svazoval jej. Zadání tedy znělo: nahradit málo využívanou, stíněnou, k místní komunikaci orientovanou západní terasu vnitřním prostorem v návaznosti na pobytovou zónu a vytvořit novou, lépe orientovanou venkovní pobytovou plochu. 
Přístavba je pojata jako difuzně otevřená jednopodlažní dřevostavba s rámovou konstrukcí na železobetonové monolitické desce, s plochým zastřešením a větranou fasádou z latí sibiřského modřínu. Stávající dům se tak rozrostl o nový, bohatě nasvětlený objem s panoramatickým výhledem do zahrady a vnitřního atria. Investor získal nejen nový obytný prostor, ale i pracovnu, soukromou galerii, knihovnu, hudební místnost, študovnu a dvě terasy.
Pomocí posuvných zástěn je možno venkovní pobytové plochy otevřít či odstínit od okolí případně od slunce. Vertikální propojení mezi terasou a zahradou zprostředkovává pobytové schodiště, kde je také možné posedět s přáteli, poležet s hvězdami, s knihou, či jinak relaxovat.
Limitujícími prvky byly stávající venkovní krbové těleso, výška okapové hrany stavby, niveleta terénu v návaznosti na podlahu obytných prostor, stísněná plocha pro přístavbu, sousedství komunikace a řešení požární ochrany.  Krb byl nakonec ve fázi hrubé stavby pro své technické vlastnosti nevhodné pro upgrade odstraněn.
Vzhledem k předchozím zkušenostem, prostorovým možnostem, velikostí záměru, požadovaným stavebně fyzikálním vlastnostem byla dřevostavba jasnou volbou.

Autorská zpráva
Foto:
Jakub Sobotka

 

Rozloha pozemku: 1369 m2
Zastavěná plocha: 101,4 m2
Obytná plocha: 58,9 m2, atrium 8,77 m2, krytá terasa 22,84 m2
Užitná plocha celkem: 90,51 m2

Konstrukční systém: difuzně otevřená jednopodlažní dřevostavba s rámovou konstrukcí (sloupky 140/60 mm) na železobetonové monolitické desce
Tepelná izolace: minerální rohože a dřevovláknité desky.
Fasáda: větraná z latí ze sibiřského modřínu
Střešní krytina: ploché zastřešení, povlaková hydroizolace fólie fatrafol + praný říční štěrk
Okna: dřevěná s izolačním dvojsklem.
Podlaha: velkoformátová keramická dlažba
Vytápění: podlahové, doplněné podlahovými konvektory, teplovodní s napojením na stávající plynový kotel

Skladba stěny (směrem zevnitř):
Sádrovláknitá deska - 15 mm
Kovový nosný systém předstěny s výplní minerální izolací - 60 mm
OSB 3 P+D- parobrzda - 15 mm
Nosný rámový systém 60/140 s výplní tepelnou izolací - 140 mm
Dřevovláknitá izolace STEICO P+D - 60 mm
Difuzní fólie
Větraná mezera - latě 60/40/40 mm
Síťka proti hmyzu
Obklad latěmi ze sibiřského modřínu 35 mm
Celková tloušťka stěny: 365 mm
Součinitel prostupu tepla U stěnou: 0,19 W/m2K

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2014

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz