Stylianos Giamarelos: Four Decades of Critical Regionalism: Theory, History, Historiography

Stylianos Giamarelos: Four Decades of Critical Regionalism: Theory, History, Historiography

(12. 5. 2023) Galerie VI PER, 15. 5. 2023, 19:00

 
 
 
 

Stylianos Giamarelos: Four Decades of Critical Regionalism: Theory, History, Historiography

Galerie VI PER zve na přednášku z cyklu History, Theory and Criticism in Architecture. 


Co se dnes architektům vybaví, když slyší slova „kritický regionalismus“? Obvykle odpor. Na jedné straně stojí specifická kulturní identita místa. A na straně druhé to, čemu se tato regionální identita snaží vzdorovat: nápor globalizace, která hrozí homogenizací světa. Podtitul nejnovějšího a nejsystematičtějšího pojednání o kritickém regionalismu od Alexandra Tzonise a Liane Lefaivre zdůrazňuje právě tyto „vrcholy a údolí“, které stále odolávají zplošťování světa.

Je však třeba v těchto termínech diskutovat i dnes? Nejsou všechny tyto střety lokálního s globálním už trochu staré a unavené? Pokrývají dostatečně složitou realitu dnešního světa? Je to již více než 40 let, co byl poprvé představen termín „kritický regionalismus“. Svět byl tehdy jistě jiný. Ale to je jen polovina příběhu. Diskurzy kritického regionalismu se samy dále rozvíjely v rámci procesu globalizace na konci 20. století. Proces globalizace se tehdy stal předmětem ostrých debat, které se ukázaly být zvláště zřetelnými díky antiglobalizačnímu hnutí na přelomu tisíciletí. I to však byla jen špička ledovce, který se postupně rozvíjel v předchozích desetiletích. Již od 80. let 20. století byl globální obraz složitější než schematické představy Tzonise, Lefaivre a Framptona – hlavních teoretiků kritického regionalismu.

V této přednášce ukážu, jak i kritický regionalismus nakonec nechtěně podporoval to, proti čemu bojoval. Vycházet přitom budu z rozdílů mezi tehdejším a současným světem. Přesněji řečeno, přejdu přes tři desetiletí, abych vám představil tři světy, tři návraty, tři globalizace, tři kolonizace a tři výzvy pro architektonickou teorii, historii a historiografii kritického regionalismu ve 20. letech 21. století.

Dr. Stylianos (Stelios) Giamarelos je docentem na Bartlett School of Architecture na UCL. Jeho výzkum je založen na jeho multidisciplinárním vzdělání v oblasti architektonického inženýrství, historie a teorie architektury a historie a filozofie vědy a technologie. Je autorem knihy Resisting Postmodern Architecture: Critical Regionalism before Globalisation (London: UCL Press, 2022); spolueditor knih Resilience in Architectural History (Special Collection of Architectural Histories, 2019) a ATHENS by SOUND (Athens: futura, 2008); a spoluautor dvou orálních historií architektonického vzdělávání v Řecku (The Postmodern in Architecture (Athens: Nefeli, 2018) a Uncharted Currents (Athens: Melani, 2014)). V roce 2018 se jeho práce o kritickém regionalismu dostala do finále soutěže o cenu EAHN za publikaci, která se uděluje jednou za dva roky. Díky své roli výkonného redaktora časopisu The Journal of Architecture (RIBA, 2020–22), generálního redaktora Architectural Histories (EAHN, 2017–20), výkonného redaktora P.E.A.R.: Paper for Emerging Architectural Research (Bartlett, 2019–21), redakčního spolupracovníka druhé řady The Bartlett Design Research Folios (Bartlett, 2019–20) a spoluzakladatele časopisu LOBBY (Bartlett, 2013–16) také vedl začínající vědce a umožnil vědecké výstupy na předních světových platformách architektonického výzkumu. V roce 2008 byl spolukurátorem národní účasti Řecka na 11. bienále architektury v Benátkách.

Podle podkladů pořadatele

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 a href="https://bmone.cz/" target="_blank"Business Media One, s. r. o./a Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: a href="mailto:stavbaweb@bmone.cz"stavbaweb@bmone.cz/a